Aké ťažké je kúpiť si záhradu

Mnoho ľudí je stále prekvapených z toho, že sme si nedávno kúpili s priateľkou novú a veľkú záhradu. Pravdupovediac sú prekvapení hlavne z toho, že práve ja som záhradkár, pretože nikto z mojich známych ešte pred rokom by to do mňa nepovedal. A tak sa často s ľudmi rozprávame o našej záhrade, o tom, ktoré ovocie a zeleninu pestujeme, čo tam robíme, ale najmä ako to robíme, lebo práve spôsob záhradníčenia je pre mnohých známych veľkým prekvapením. A pri tom často od nich počúvame, že sme mali šťastie, že kúpiť si záhradu je ťažké, že je to problém. Skutočne?

Pred takými dvomi či tromi rokmi by som to možno aj ja tvrdil, že kúpiť si záhradu v meste alebo v jeho blízkosti je ťažké. Pretože som sa o to vôbec nezaujímal, nič som o realitnom trhu s pozemkami nevedel. No keď sa ukázala možnosť vymeniť byt v paneláku, v ktorom nebývam, za starý dom z nepálených tehál s veľkou záhradou kúsok od mesta, v tichej doline, začal som uvažovať, čo by som s tou záhradou podnikol, ako by som sa o ňu staral, čo by som pestoval a ako by som to skĺbil so životom a prácou v meste a či by prípadne starý dom stál za opravu. Porovnával som výhody pozemku na rovine, aký mala jedna stará mama, s pozemkom v kopcoch, ako mala druhá stará mama. A tiež ma zaujímali reálne hodnoty bytov aj pozemkov v okolí.

Z tejto konkrétnej výmeny nakoniec zišlo, čo ma veľmi mrzelo, ale už som vedel, ako by som taký svahovitý pozemok využil a aj ako by to bolo s mojím časom. Tú predstavu záhrady v kopci na kraji dediny som už ale nedokázal z hlavy dostať. Tak som sa začal obzerať po dedinách, ktorými som jazdil autom, sledoval inzertné tabule na plotoch, zisťoval si veľkosti pozemkov aj domov, ktoré sa zväčša s pozemkami ponúkali. Pomaly som si uvedomoval hodnoty pozemkov aj budov v závislosti od lokality a veku aj stavu. Občas som mrkol na realitné stránky, zisťoval aktuálnu ponuku aj cenové predstavy predávajúcich, pozeral fotografie, v akom stave sú záhrady a koľko práce budú vyžadovať.

Kupodivu sa ukázalo, že je celkom dosť pozemkov aj v dojazdovej vzdialenosti do 10 km od okresného mesta. Že sú na predaj pozemky aj okolo tisíc metrov štvorcových, čo pre nás doma sa javilo ako malé, doteraz priateľka mala prenajatú záhradku cca 4 áre a vedeli sme, koľko ovocných stromov a kríkov by sme chceli v záhrade mať a koľko zeleniny chceme pestovať. Malé pozemky mali na parcele často aj nejaký ako-tak obývateľný dom. Ale našli sa aj pozemky cez tritisíc metrov, sem tam s chatkou, sem tam so starým domom, sem tam vyslovene so zrúcaninou. Niektoré pozemky vyslovene ako záhrady za dedinou, niektoré priamo v dedine i na jej okraji. No takmer vždy, kde bola stavba, bola aj elektrická prípojka a veľmi často so studňou. Čo viac treba chcieť? V krátkosti: za cenu šesť-sedem tisíc až dvadsať-dvadsaťpäť tisíc eur sa dajú kúpiť vo vzdialenosti do 10-15 km od mesta pozemky s rozlohou desať až tridsať árov, prípadne aj s nejakou stavbou, ktoré sa dajú využívať ako záhrada za mestom.

Väčšina pozemkov okrem studne a elektrickej prípojky má aspoň časť pozemku oplotenú a pri záhradách v dedine aj susedov, takže neohrozí že by pozemok bol mimo dohľad ľudí a teda rajom zlodejov. Čím dlhšie je pozemok inzerovaný, a teda nevyužívaný, tým viacej práce treba vykonať pri jeho čistení. Teda odstrániť náletové dreviny, pokosiť vysokú trávu, prípadne orezať či ostrihať ovocné stromy. Veľa práce ale znamená veľa materiálu pre vybudovanie nemeckej kopy alebo vyvýšeného záhona.

Staršie ovocné stromy predstavujú možnosť získania akej takej úrody ovocia hneď v prvom roku vlastnenia záhrady, zeleninu môžete tiež začať pestovať aspoň na malom kúsku plochy, aj keď záhrada nie je úplne pripravená na novú výsadbu. Ak realisticky uvažujete, že by ste si kúpili záhradu a nemáte záujem pôsobiť v uzatvorených záhradkárskych osadách v mestách s často malými pozemkami a vysokými poplatkami aj divnými susedmi, iste máte predstavu o rozpočte. A ešte stále si môžete kúpiť záhradu na hypotéku s nízkymi úrokmi. Hotovosť využijete na kúpu zariadenia, vybavenia a náradia.

Pre využívanie takejto záhrady za mestom potrebujete automobil. Spoľahnúť sa na autobusy prakticky nie je možné, navyše musíte mať možnosť voziť materiál alebo náradie, ktoré kúpite v meste, do záhrady. Alebo musíte prísť do záhrady, keď vám vezie nákup kuriér prepravnej spoločnosti. V letnom období sa dá do záhrady ísť aj po práci a máte k dispozícii niekoľko hodín na prácu. Plus víkendy samozrejme. Stravovanie obstará často záhradný gril. Na jar a na jeseň vám ostanú len víkendy alebo dni dovolenky.

Ak naozaj túžite mať svoju vlastnú záhradu a bývate v meste v paneláku, kúpiť záhradu vôbec nie je ťažké.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať