Spomenul som si na slovenský román, v ktorom malý chlapec sníva, čo by mohol, keby mal zbraň. Pozeral som na suseda, ako sa lopotí pri stavbe plota spolu s kamarátom a hovorí: „Ako by bolo dobre, keby som mohol do toho kopca vytisnúť vlečku. Ale auto tu neprejde.“ Na pleciach nosili betónové stĺpy v tej horúčave a snívali, čo by mohli robiť, keby mohli robiť to, čo by chceli. Pokojne som kráčal za svojím Motúčkom hore svahom vo svojej záhrade a len sa popod fúzy usmieval. A krútil hlavou nad, nad čím vlastne?
Pamätám si ešte, ako aj tento sused pred pár mesiacmi obdivne pozeral na náš motorový fúrik, ktorým sme vyvážali do hornej časti záhrady nie len ovocné stromky na sadenie, ale aj substráty, náradie, betón pri stavaní stĺpov pre bránu. Vlastne všetko, čo sme potrebovali. A neskôr, keď som pridal na Motúčko bočnice, sme odviezli všetku haluzinu a začali zvážať aj seno. Susedia obdivovali naše Motúčko, fúrik na baterku s elektromotorom a pýtali sa, kde sme ho kúpili. S prekvapením sa dozvedeli, že v obchode v neďalekom okresnom meste.
Pre nás je Motúčko skvelý a silný pomocník. Vďaka nemu nás nebolí chrbát, nie sme vyčerpaní z presunu materiálu v našej záhrade pod kopcom. Vďaka Motúčku dokážeme urobiť viacej a starať sa o väčšiu záhradu. Asi dvojnásobnú, ako má sused. A preto, že sa na veci pozeráme inak, ako ostatní, dokážeme veľa vecí vyriešiť s podstatne menšou námahou. Plot sme postavili traja za pár hodín. Odvtedy postúpil aj sused. No od dokončenia svojho plota je veľmi ďaleko, hoci jeho je asi tri razy taký dlhý, ako náš, to musím priznať.
Stĺpy musia nosiť dvaja chlapi na pleciach. A to trvá aj to dá zabrať. Ako by im bolo dobre, keby mohli stĺpy na vlečke vyviezť na kopec osobným autom, vytlačiť ju. Ja by som mohol. Mám k Motúčku aj guľu na pripojenie vlečky, už som ju tak pár razy tlačil aj ťahal po dvore aj starej záhrade. Aj stĺpy by sa dali na Motúčku voziť, veď som na ňom viezol asi šesť trojmetrových foršní.
Pred mojím domom nebola pri koši škatuľa od domáceho kina. Ja sa nemôžem po ťažkej drine v záhrade vyvaliť na gauč a pozerať domáce kino s hifi zvukom. Jednak nemám domáce kino, jednak po práci v záhrade aj vďaka Motúčku nie som udretý k smrti 😉 Každý si môže vybrať a aj sme si obaja vybrali.
peter
Usmievať sa pod fúzy, a nepomôcť. To je také slovenské.
admin
Každý máme svoju záhradu, každý máme v nej svoju prácu a každý máme svoje vybavenie na ňu. My sme si zvolili svoj spôsob práce, sused svoj. My máme Motúčko, on má domáce kino. Každému čo jeho jeho je. My sme naším susedom pomohli tým, že sme im ukázali nový spôsob práce v záhrade a novú dostupnú techniku. Koňa môžete priviesť k potoku, no nemôžete ho nútiť napiť sa.
Ale frflať, to je také slovenské…
peter
Pán sused, nechcete pomôcť? Táto veta sa vytratila s príchodom panelákov plných anonymity. A veľa ľudí si ten panelák zo sebou berie všade. Každú pripomienku ľudskosti berú títo ľudia ako frfľanie.
Gratulujem, vyhrali ste cenu kamenného srdca.
admin
Buď chcete frflať za každú cenu alebo ste ten článok nečítali pozorne celý. Ja som si za svoje peniaze kúpil elektrický fúrik, aby som sa nenadrel, sused si za rovnaké peniaze kúpil domáce kino, aby sa mal kde vyvaliť. Obaja sme sa rozhodli, čo je pre nás dôležité. Ale ja som sviňa, lebo som mu neponúkol svoje Motúčko. Som zvedavý, kedy ma sused pozve k svojej veľkej obrazovke…
Keď zoderiem Motúčko pomocou susedom, kto mi pomôže kúpiť nové?
Peter
Ak sa dvaja dohodnú na vzájomnej pomoci, tak je obojstranná. Buď sa jedná o finančnú úplatu, alebo o oplatenie pomoci s niečim iným. Možno budete vy osobne potrebovať niečo odviesť nákladiakom ktorý má k dispozícii on.
Mimochodom, sused sa vám takto neoplatí nikdy. Nebude mať začo.
admin
Záhrada je moje hobby. Koníček som si nastavil tak, aby som ho zvládal sám. Vám chodí niekto pomáhať behať, poľovať, lyžovať sa alebo čítať knihu?
Keď potrebujem dovoz materiálu alebo práce so strojmi, objednám si ich a zaplatím.
Verím, že ostatní čitatelia tohto článku pochopili, čo som ním chcel povedať: Každý človek sa môže slobodne rozhodnúť, akým spôsobom bude vykonávať činnosti aj na záhrade. Môže zotrvávať na prístupe „Čo by som sa nenadrel, keď môžem“ alebo môže robiť všetko tak, aby využil dostupné možnosti pre zefektívnenie práce bez toho, aby veci okolo seba „oklamal“. Môže robiť veci tak, „ako sme to vždy robili“ alebo využiť rozum a uľahčiť si život.
Každý si môže vybrať a ja som ukázal dva príklady rôzneho výberu. Ak mňa baví jazdiť s motorovým fúrikom a suseda zase baví drieť a potiť sa, môžem ja mať právo ho o túto drinu pripraviť? Veď ako by si potom mohol večer s pivom v ruke ľahnúť k domácemu kinu s pocitom, že sa dnes nadrel a urobil niečo užitočné?
peter
Áno, a ani napríklad rybári sa medzi sebou neporozprávajú kde aktuálne zaberá, a nepožičajú si podberák. Veď majú v srdci anonymitu paneláku ktorú si zo sebou nosia všade. A sú na ňu hrdí.
Škoda absencie tohoto ľudského prístupu. Inak sú tieto stránky fajn, len tá odcudzenosť. Radšej keby ste sa zo susedmi týmto opovrhujúcim spôsobom neporovnávali.
admin
Sused si namiesto uľahčenia práce vyberie pohodlie na gauči, ale ja som sviňa, lebo nedriem s ním ani mu neponúknem svoj elektrický fúrik.
S vami je fakt ťažko.
peter
Vy mu ten televízor musíte strašne závidieť.
A ohľadne toho fúrika s elektrickým pohonom, rád sa dozviem jeho životnosť. Baterky s motorom o požadovanej sile pod dve tisícky, to musí byť niekde ochudobnené. Pevne verím, že to nie je ochudobnené pri zrušení rezervnej kapacity akumulátorov (laicky povedané). V takom prípade sa rapídne znižuje počet nabíjacích cyklov, a ani z diaľky to nedosiahne bežných 500cyklov. A baterky sú na podobnch zostavách to najdrahšie.