Malý plotík okolo zeleninovej záhradky alebo kurína nie je problém postaviť. Tých pár jám pre stĺpy a pár vriec cementu a tri fúriky štrku spracuje za víkend hádam každý. No aj tak je to drina, ktorú môže uľahčiť výmena svalov za rozum a použitie napríklad zemných skrutiek. No ani potom nie je celkom bez námahy, hoci podstatne ľahšie. No ak vás čaká takmer tristo metrov oplotenia, tak sa zapotíte tak či tak. Hoci vám s tým pomôžu dobrí priatelia. Skrátka to chvíľu trvá, najmä ak všetkých od práce zdržuje zamestnanie.
Kategória → Stromy
S opravou plota som sa celkom nadrel
Máme po jabloni
Toho roku sa darilo pestovateľom ovocia, takmer všetci hlásili bohatú úrodu. Poniektorí až takú, že im na stromoch, obťažkaných ovocím, praskali konáre. Najmä jablone tým trpeli uprostred leta. Po relatívne suchom začiatku leta pár dní spŕchlo, plody narástli a oťaželi a konáre ich neudržali. A tak mnoho ľudí muselo svoje stromy zachraňovať. Táto jabloňová kalamita neobišla ani nás, hoci príčinou nebolo len veľké množstvo dozrievajúcich plodov na strome. Postupne sme prišli o celý starý strom, dominantu dolnej časti záhrady.
Mladé vŕby sú krehké
A tým nemyslím statné staré stromy rastúce pri potoku. Mám na mysli vŕby, ktoré možno aj vy pestujete vo svojej záhrade. Či už ako zdroj prútikov, ako zelený živý plot alebo ako spôsob odčerpania prebytočnej vody zo záhrady, ako my. V prvých týždňoch rastu sú vŕby veľmi krehké a slabé a potrebujú opatrné zaobchádzanie. No ale potom môže prísť náhla zmena počasia alebo iný živel a všetko je tak trochu inak, ako vždy. Lenže aj v takejto situácii je vŕba veľmi životaschopná, ako ukazujú nasledujúce fotografie.
Mandľa a lipa v našej záhrade
Celú záhradu sme si rozdelili na tri hlavné bloky. Trávnatý dvor a predzáhradka, záhony a ovocný sad a horná lúka. Svoje úsilie sme zamerali predovšetkým na prvé dva bloky a teraz prišiel rad aj na úpravu lúky do podoby pôvodného sadu. Začali sme svah osádzať stromami, hoci oplotenie priestoru nie je ešte úplne hotové. Mladé stromčeky dostali špeciálne prevedenú individuálnu ochranu pred srnčou zverou, ktorá je tu zatiaľ ako doma.
Ako udržať mulč pod stromčekom
Pre dobrý rast ovocných stromov je potrebné udržiavať pôdu pod nimi kyprú, aby mohla dýchať. Preto klasickí záhradkári odporúčajú trávu okolo stromov kosiť a najlepšie je vraj stromčeky okopávať. No ja som iného názoru. Kyprosť pôdy pod stromom zaistí aj nastieľanie. Nemyslím si totiž, že je potrebné za každú cenu vynaložiť veľkú námahu, aby som nemal pocit, že som lenivý a nič pre záhradu a bohatú úrodu nerobím. Naopak, ak jej doprajem čo najprirodzenejšie podmienky, vtedy som urobil maximum pre zdravé a chutné plody aj na stromkoch.
Stromy bielime v januári
Zima je ročným obdobím, kedy príroda spí. Aspoň by teda mala spať a oddychovať. Platí to najmä pre stromy a iné rastliny. A prerušenie zimného spánku môže spôsobiť škody na stromoch alebo na budúcej úrode. Preto je dôležité v záhrade urobiť opatrenia, aby neočakávané výkyvy počasia nemali zlé následky na našej záhrade. Preto najneskôr začiatkom januára natierame kmene ovocných stromov vápnom na bielo. Súčasne tak skontrolujeme záhradu uprostred zimy a stav ovocných stromov.
Prečo mulčovať stromy
Mnohé záhradkárske autority tvrdia, že pod stromami musí byť pokopané. Že aj ríbezle a egreše či iné drobné ovocie musí rásť na kríkoch, ktoré sú na zrýľovaných/okopaných záhonoch. V našich záhradách (tej starej a malej aj ten novej a veľkej) však nič také nenájdete. Najskôr sme pre susedov boli leniví, potom divní a teraz sa nami inšpirujú. Prišli na to, že my zbytočnú robotu nerobíme a tak ju nechcú robiť ani oni. Vidia, že my máme výsledky aj bez toho, aby sme robili niečo len preto, že sa to tak vždy robilo. Už mulčujú aj stromy.
Orechové lístie sa nedá kompostovať
To vám bude tvrdiť skoro každý záhradkár. A rovno dodá, že ho je potrebné pohrabať a spáliť. Lebo inak na mieste pod orechom nebude ani tráva rásť. Sčasti majú pravdu. Látky obsiahnuté v orechovom lístí spomaľujú jeho rozklad a súčasne otravujú prostredie okolo seba. Je to spôsob konkurenčného boja orecha proti iným rastlinám o živiny. Ale prečo by to mal byť problém? Veď to je skvelá správa pre záhradkárov, ktorí používajú viac hlavu, ako svaly. Nie len, že nenarobíme smrad sebe aj susedom, ale ešte si uľahčíme pestovanie v celej záhrade.
Letný strih kôstkovín
Väčšina ľudí si rez ovocných stromov spája s jarným obdobím. No ovocinári vedia, že to nieje vhodný termín pre všetky dreviny. Stromy, ktorých ovocie má v strede kôstku, je najvhodnejšie strihať a rezať práve v lete, presnejšie po zbere úrody. A tento rok mali úrodu na konároch aj naše nové aj presadené staršie stromčeky. Kôstkoviny, ktoré potrebovali upraviť korunu, boli tri. Keďže starostlivosť o „živé drevo“ v našej záhrade patrí do kompetencie mojej priateľky, zobrala do ruky malé aj veľké nožnice a pustila sa po predchádzajúcej porade pri každom stromčeku do práce. Pozrite sa, ako stromy vyzerali a ako im to svedčí teraz.
Kvitne baza
V susedovej vedľajšej záhrade práve kvitne baza. Má ju zasadenú tak, že rastie pri spoločnom plote, ale za jeho drevenými prístavkami. Takže sa nedostane ku kmeňu, ale ani ku kvetom. Z našej strany ale krík bazy vytvára peknú korunu, zakrýva tu drevenú búdu a navyše prináša osoh svojimi kvetmi. A keďže kvitne blízko jablone, pripomína ešte jednu vec. Navyše, kvitnúca baza čierna je peknou okrasou aj našej záhrady.