Kategória Škodcovia

Ako proti myšiam

12 októbra 2018,, napísal admin Tagy:

Jeseň je obdobím kedy sa hraboše sťahujú za teplom a za potravou. Vonku v prírode začína byť čoraz chladnejšie a súčasne sme zberom úrody pripravili tieto škodce o potravu. Tú uskladňujeme v pivniciach, komorách alebo priamo v domoch a myši tak majú na jednom mieste aj teplo aj dostatok potravy. Ako sa proti nim brániť?. Na jednej strane je potrebné uložiť potraviny tak, aby k nim hlodavce nemali prístup. Na druhej strane treba myši eliminovať.



Pre koho to pestujeme?

13 júna 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Pestovanie plodín so sebou nesie riziká napadnutia škodcami. A je na nás, záhradkároch a pestovateľoch, ako sa s tým vyrovnáme. Škodcovia nás oberajú o časť úrody, tým aj o čas, energiu a peniaze, ktoré sme do pestovania investovali. Na druhej strane ochrana pred škodcami by nemala byť drahšia, ako konečné výnosy zo záhrady. Opäť sa tu stretávajú dva základné princípy: boj s prírodou a spolupráca s prírodou. A ešte na jednu vec by sme si mali pri ochrane doma pestovanej zeleniny a ovocia uvedomiť.

Keď nie diviaky, tak srny

23 januára 2017,, napísal admin Tagy: , , ,

Divá zver v záhrade dokáže narobiť poriadnu paseku. O tom sme sa presvedčili ani nie tak dávno, keď diviaky našli cestu do celej záhradkárskej osady za mestom a pochutnali si najmä na korienkoch našich ovocných stromov. Mysleli sme si, že s takýmito nájazdami budeme mať pokoj. No k našej ľútosti, v novej záhrade nám škodu robia srnky. A ako v minulosti, aj teraz to má na rováši nezodpovedný sused.

Žihľavový výluh proti voškám

02 júna 2016,, napísal admin Tagy: , , , , , , , ,

prhlavaChceli by ste ochrániť stromy vo svojej záhrade pred škodcami a radi by ste sa pri tom vyhli chemickým prípravkom? Máte možnosť používať prípravky na prírodnej báze, ktoré zlikvidujú škodcov, no neublížia rastlinám ani iným živočíchom a nebránia vám v konzumácii ovocia, či už na ošetrovaných stromoch a kríkoch, alebo v ich tesnej blízkosti. Jednou z možností je využiť pŕhľavu, ktorá určite rastie aj na vašom pozemku a urobiť z buriny užitočnú rastlinu.

Nezabudli ste na spevavých ochrancov stromov?

26 januára 2016,, napísal admin Tagy: , , ,

Vonku zima, len tak praští. Akú máme výhodu, že sedíme doma v teple alebo v pracovný deň vo vykúrenej kancelárii a cez okno pozorujeme tú zasneženú romantiku vonku, ako z televíznej rozprávky. Iba by sme nemali zabúdať na tých, ktorí také šťastie nemajú. A tým nemám na mysli bezdomovcov, ktorí si pokúpili chatky v záhradkárskej osade a už skúrili všetko voľne dostupné drevo, prípadne vypílili zo záhradky všetky stromy. Mám na mysli tvory, ktoré nám proti škodcom pomáhajú bojovať. Drobné vtáctvo. Potrebujú v zime našu pomoc.

Diviaky v záhrade

24 januára 2016,, napísal admin Tagy: , ,

Cez víkend sme zavítali do našej záhrady v záhradkárskej osade za mestom, len tak pozrieť, čo je tam nového a ako sa záhrada drží počas zimy. Rastliny sú vo vegetačnom pokoji, práca v záhrade prakticky nie je. Len sa tak zvykneme popozerať, keď mrzne tak vtákom dosypeme do krmítok semená alebo zavesíme novú lojovú guľu do koruny stromu. No tentoraz nás čakalo v záhrade nemilé prekvapenie!

Zeminu nechajte vymrznúť na balkóne

04 januára 2016,, napísal admin Tagy: , , ,

plantingUž o pár týždňov začneme vysievať zeleninu pre budúcu úrodu. Celkom iste už máte doma nakúpený substrát, ktorý chcete použiť. Využite súčasnú zimu na to, aby ste si výsevný substrát pripravili a vyhli sa tak nutnosti využívať prípravky proti škodcom. Uľahčíte tak vyrastenie mladých rastlín a zvýšite si šancu ich prežitia i šancu na vyššiu úrodu. Ide o čisto prírodný postup.

 

Aj vtáčikom v lete chýba voda

10 septembra 2015,, napísal admin Tagy: , ,

vtacik Aj vy ste si vydýchli, že skončili tropické dni a začalo normálne leto? Sem tam pod mrakom, občas dážď, chladivý vánok a slnko už tak nepripeká. Konečne sa nemusíme strachovať o zeleninu a kvety v záhrade a polievať ich každý deň, aby sme ich zachránili pred páliacim slnkom a mali niečo z tohoročnej úrody. Pri všetkej tej starostlivosti ste nezabudli na to, že nie len stromy, kríky a zelenina potrebuje vlahu, ale napiť potrebujú aj biologickí ochrancovia našej záhrady?
 

 
 

Pandravy v truhlíkoch

09 augusta 2015,, napísal admin Tagy: , , , , , , ,

Posledných pár dní sme pri polievaní balkónovej zeleniny zaregistrovali zaujímavý jav. Voda rýchlo vsiakla do substrátu a súčasne sme mali pocit, že vrch zeminy v truhlíkoch je akýsi nakyprený. A rastliny nevyzerali byť v úplne najlepšej kondícii. Tak sme sa rozhodli skúsiť ich presadiť. Čo sme však našli v substráte pri koreňoch nás doslova šokovalo. Ako sme tento problém so škodcom vyriešili?

Môžem nechať popadané ovocie na zemi?

17 júla 2015,, napísal admin Tagy: , , , ,

Tulln Túto otázku občas slýcham od iných záhradkárov, ktorí sa len učia, ako správne pestovať ovocie a starať sa o svoju záhradku. A občas ju ani nepočujem, len v susedných záhradách často vidím popadané jablká, hrušky alebo broskyne alebo aj čerešne pod ovocnými stromami. Tým ľuďom príde samozrejmé, že ovocie, ktoré dozrelo a oni ho nestihli obrať a skonzumovať, leží pod stromom. Však je to prírodný materiál, hnojivo. Je to však naozaj pravda, môže ležať dozreté ovocie pod stromami a neublíži im to? Čo sa deje s takým ovocím, keď si ho nevšímame? Nie je to zbytočná starosť venovať sa plodom, ktoré už nechceme a nepotrebujeme?