Kategória Škodcovia

Vtáčie búdky v záhrade už nedávame

17 marca 2024,, napísal admin Tagy: ,

Milovníci prírody sa jej všemožne snažia pomáhať. Akonáhle vonku primrzne či napadne sneh, okamžite vešajú krmítka, aby nepomreli hladom a na jar vešajú po stromoch vtáčie búdky, aby mali vtáčiky kde hniezdiť a priviedli na svet ďalšie húfy škodcov. A čo menej vedomostí o Prírode majú, o to viac sa snažia. Čím viac času trávia v meste a o to menej na vidieku, tým je ich snaha úpornejšia.



Ako zabrániť srnám poškodzovať mladé stromky

01 decembra 2023,, napísal admin Tagy: , ,

Záhradkári už vedia, že srnám a jeleňom náramne chutia mladé výhonky ovocných stromov, najmä jablone a hrušky im chutia. A ako postupujúci mráz a snehová pokrývka obmedzuje dostupnosť ich potravy, neváhajú prekonávať oplotenia do záhrad a prikrmovať sa na tom, čomu ste venovali množstvo energie a námahy a nemálo peňazí – na ovocných stromoch. Keďže ich legálne nemôžeme strieľať ani keď ich prichytíme pri čine, je potrebné zvoliť iný stupeň ochrany a prevencie. A ploty na to nie vždy stačia.

Slimáky už to vzdali

22 augusta 2023,, napísal admin Tagy: , ,

Tak som započul na prelome druhej a tretej augustovej dekády hlas spoza plota. Jeden zo susedov sa ráno tešil, že nastupujúce teplé dni donútili španielskych plzákov opustiť „bojisko“ a bude konečne pokoj. Jeho polovička sa mu síce snažila oponovať, ale jeho verdikt bol neoblomný. Je po slimákoch a on už nemusí po večeroch ich vyhľadávať a nemusí rozsýpať drahé granule, aby ich ak nie zlikvidoval, aspoň eliminoval v ich snahe zožrať všetko zelené v dosahu. Lebo toto leto boli slizniaky naozaj v záhradách pohroma.

Suché maliny

25 júla 2023,, napísal admin Tagy: , , ,

Toho roku ešte nebolo také sucho, aby začali schnúť rastliny, navyše my máme maliny vždy veľmi dobre zamulčované ihličím z vianočných stromčekov a aj senom z lúky, ktorú kosíme nad malinami. Zo šťavnatých malín sa v priebehu niekoľkých dní stali sušienky, doslova zo šťavy vycicané torzá plodov. Na zaplakanie. Dal som si tú námahu a venoval problému trochu času, nakoniec ma ale zistenie priam šokovalo. V susedstve dvaja včelári chovajú včely medonosné, ale zrejme minimálne jeden to nerobí dosť dobre.

Ako proti myšiam

12 októbra 2018,, napísal admin Tagy:

Jeseň je obdobím kedy sa hraboše sťahujú za teplom a za potravou. Vonku v prírode začína byť čoraz chladnejšie a súčasne sme zberom úrody pripravili tieto škodce o potravu. Tú uskladňujeme v pivniciach, komorách alebo priamo v domoch a myši tak majú na jednom mieste aj teplo aj dostatok potravy. Ako sa proti nim brániť?. Na jednej strane je potrebné uložiť potraviny tak, aby k nim hlodavce nemali prístup. Na druhej strane treba myši eliminovať.

Pre koho to pestujeme?

13 júna 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Pestovanie plodín so sebou nesie riziká napadnutia škodcami. A je na nás, záhradkároch a pestovateľoch, ako sa s tým vyrovnáme. Škodcovia nás oberajú o časť úrody, tým aj o čas, energiu a peniaze, ktoré sme do pestovania investovali. Na druhej strane ochrana pred škodcami by nemala byť drahšia, ako konečné výnosy zo záhrady. Opäť sa tu stretávajú dva základné princípy: boj s prírodou a spolupráca s prírodou. A ešte na jednu vec by sme si mali pri ochrane doma pestovanej zeleniny a ovocia uvedomiť.

Keď nie diviaky, tak srny

23 januára 2017,, napísal admin Tagy: , , ,

Divá zver v záhrade dokáže narobiť poriadnu paseku. O tom sme sa presvedčili ani nie tak dávno, keď diviaky našli cestu do celej záhradkárskej osady za mestom a pochutnali si najmä na korienkoch našich ovocných stromov. Mysleli sme si, že s takýmito nájazdami budeme mať pokoj. No k našej ľútosti, v novej záhrade nám škodu robia srnky. A ako v minulosti, aj teraz to má na rováši nezodpovedný sused.

Žihľavový výluh proti voškám

02 júna 2016,, napísal admin Tagy: , , , , , , , ,

prhlavaChceli by ste ochrániť stromy vo svojej záhrade pred škodcami a radi by ste sa pri tom vyhli chemickým prípravkom? Máte možnosť používať prípravky na prírodnej báze, ktoré zlikvidujú škodcov, no neublížia rastlinám ani iným živočíchom a nebránia vám v konzumácii ovocia, či už na ošetrovaných stromoch a kríkoch, alebo v ich tesnej blízkosti. Jednou z možností je využiť pŕhľavu, ktorá určite rastie aj na vašom pozemku a urobiť z buriny užitočnú rastlinu.

Nezabudli ste na spevavých ochrancov stromov?

26 januára 2016,, napísal admin Tagy: , , ,

Vonku zima, len tak praští. Akú máme výhodu, že sedíme doma v teple alebo v pracovný deň vo vykúrenej kancelárii a cez okno pozorujeme tú zasneženú romantiku vonku, ako z televíznej rozprávky. Iba by sme nemali zabúdať na tých, ktorí také šťastie nemajú. A tým nemám na mysli bezdomovcov, ktorí si pokúpili chatky v záhradkárskej osade a už skúrili všetko voľne dostupné drevo, prípadne vypílili zo záhradky všetky stromy. Mám na mysli tvory, ktoré nám proti škodcom pomáhajú bojovať. Drobné vtáctvo. Potrebujú v zime našu pomoc.

Diviaky v záhrade

24 januára 2016,, napísal admin Tagy: , ,

Cez víkend sme zavítali do našej záhrady v záhradkárskej osade za mestom, len tak pozrieť, čo je tam nového a ako sa záhrada drží počas zimy. Rastliny sú vo vegetačnom pokoji, práca v záhrade prakticky nie je. Len sa tak zvykneme popozerať, keď mrzne tak vtákom dosypeme do krmítok semená alebo zavesíme novú lojovú guľu do koruny stromu. No tentoraz nás čakalo v záhrade nemilé prekvapenie!