Kategória Voda

Vlahový deficit z vlaňajška je vyrovnaný

22 decembra 2023,, napísal admin Tagy: ,

Na nedostatok vlahy tento rok si nemôžeme sťažovať. Hoci bol začiatok roka teplejší, ako býva v kraji zvykom a snehovej nádielky skôr pomenej, jar bola skutočne daždivá a pršať prestalo až koncom mája. A jeseň skutočne nezaostáva za svojou bývalou povesťou. Prší často a veľa a sadiť stromčeky túto jeseň bola skutočne radosť. Už aj v našej záhrade musíme v decembri uznať, že je naozaj mokro a tešíme sa, až zase všetko primrzne.Na jeseň trávu na lúke pekne zarovnám

13 novembra 2023,, napísal admin Tagy:

Z hľadiska využitia máme na našich pozemkoch celkom štyri druhy trávnatých povrchov. Trávnatý dvor pri dome, trávu medzi kríkmi a malými ovocnými stromami, kde sa často pohybujeme a potom dve plochy v sadoch. Jedna v extenzívnom sade so starými vysokmennými odrodami a jeden novozakladaný sad na lúke, kde staré stromy boli všetky odstránené. Aj tu sa pohybujeme veľmi často, najmä pri prechádzke so psíkom. Kým pri dome kosíme výlučne motorovou kosačkou s košom, v „malom sade“ v kombinácii so stredným krovinorezom, veľké sady poznajú výlučne silné krovinorezy.

Bojíte sa, že vám vyschne studňa?

31 júla 2022,, napísal admin

V dlhotrvajúcom suchu a teple, aké sme spoznali v júli tohto roku, túto obavu vyslovilo niekoľko ľudí, s ktorými som sa o panujúcom počasí aj o tom, ako v takých podmienkach pestovať zeleninu a dosahovať úrodu, rozprával. Všetci do jedného sme hovorili o potrebe zavlažovať záhony, resp. zeleninu na nich a o tom, ako trpia mladé kríky bobuľovín alebo nedávno vysadené malé stromčeky. Čo ma však prekvapilo, nikto nespomenul spôsob, ako ušetriť vodu pri rastlinách, každý len o potrebe väčšej dodávky vody a o riziku, že jedného dňa nebude v studniach vody dosť. Lebo dažďová voda zo zásobníkov sa minula už dávno.

Na jar treba vyčistiť nádrž na vodu

18 apríla 2018,, napísal admin Tagy:

Hoci je jar bohatá na vlahu a najmä pod kopcami je dosť vody v pôde aj z nedávno roztopenej snehovej pokrývky, toto obdobie hojnosti nemusí trvať večne. Postupne sa do pôdy vysieva prvá zelenina a neskôr sa budú sadiť aj predpestované sadenice a keď príde teplo a sucho na niekoľko dní, bude potrebné záhony zavlažovať. Ideálne zo zásobníka vody, kde uchovávate nazbieranú dažďovú vodu alebo načerpáte vodu zo studne. Začiatkom jari je vhodné tieto nádrže na sezónu pripraviť. Nedávno som si aj ja vyhradil jedno popoludnie po práci, aby sme mali dostatočnú zásobu nie úplne studenej vody pre potreby našej záhrady. Teraz sme už na hlavnú záhradkársku sezónu pripravení.

Svetový deň vody

13 marca 2018,, napísal admin Tagy: , , ,

Každý záhradkár si uvedomuje dôležitosť vody. Voda doslova predstavuje život a bez nej nič v záhrade nenarastie. Vodu prináša dážď, vodu čerpáme zo studní. Viete ale, akou vodou polievate svoju záhradu? Pri príležitosti Svetového dňa vody si môžete nechať vodu skontrolovať. Dať si urobiť rozbor vody môžete aj inokedy, ale koncom marca je to zadarmo. Len to musíte správne vystihnúť.

 

 

Dúha nad záhradou

28 septembra 2017,, napísal admin Tagy:

Krátkym príspevkom sa vrátim ešte k práve skončenému letu. Na záver dlhého obdobia sucha sa občas objavil dážď a s ním na oblohe aj krásny útvar, súvisiaci s lomom svetla na drobných kvapkách vody. Nepršalo z celej oblohy, ako to býva teraz, ale z jednotlivých mrakov, kedy na jednom konci dediny lialo a na druhom o daždi nechyrovali. To sú ideálne podmienky na to, aby oblohu nad hlavou ozdobila dúha. Alebo aj dve.

Ako funguje odvodnenie našej záhrady

04 júna 2017,, napísal admin Tagy:

Raz vidieť je lepšie ako stokrát čítať a preto budete mať možnosť vidieť video, po prvý raz na tomto webe z našej novej záhrady. Spolu so mnou sa pozriete, ako fungujú dočasné odvodňovacie systémy v záhrade, ktoré nám pomáhajú zbaviť sa prebytočnej vody. Náš pozemok je jeden z dvadsiatich v ulici pod svahom, tak ma zaujímalo, prečo je voda len v našom a v iných je jej menej. A vykopal som systém járkov a zberných jám. Ako to vyzerá po daždi?

Úprava konvy na vodu

20 marca 2017,, napísal admin Tagy: ,

konvy Keď musíte v lete poliať zopár rastlín v záhrade, tak vám je v podstate jedno, čím to robíte. Kúpite si konvu na polievanie a napustíte ju vodou. No vo veľkej záhrade už začína byť každá drobnosť dôležitá, lebo v súčte to môže znamenať veľký rozdiel v prácnosti aj efektívnosti. Preto som na žiadosť priateľky upravil klasickú plastovú polievaciu kupu tak, aby práca s ňou bola čo najjednoduchšia. Nemá to však nič spoločné s ilustračným obrázkom hneď vedľa. Nezaviedol som nijaké pôžičovné.

Na Valentýna sme si darovali čatorne na domčeku

07 marca 2017,, napísal admin Tagy: , ,

Nemám rád umelé sviatky, bez opory v histórii alebo domácej tradície. Nemám rád kupovanie darčekov len preto, aby bol darček a len preto, že je dačo v kalendári. A už vôbec nemám rád sviatky s podporou marketingu nadnárodných firiem. Nemám rád zbytočný humbuk. Aj preto bude mnohým vám sa zdať čudné, aký darček sme si darovali na tohoročného Valentína.
 

 

Sťahovanie nádrže na vodu

28 júla 2016,, napísal admin Tagy:

nadrze V našej novej záhrade sa postupne udomácňujeme a postupne prenášame všetko zo starej záhrady, čo chceme aj naďalej mať a používať. A tým nemyslím len stromy, ktoré „šli“ ako prvé a po nich aj ovocné kríky. Presťahovali sme aj kvety všetkých možných druhov a farieb a časť nábytku. Na sťahovanie využívame náš veľký kombík od Forda, ale občas si musím požičať aj vlečku za auto. A tak to bolo aj nedávno, keď sme sťahovali nádrž na vodu. Aj keď si myslím, že mám dosť veľké auto, niektoré veci sa mi do kufra, ale ani na strechu, jednoducho nezmestia.