Prírodné prostriedky proti voškám

Prírodné prostriedky proti voškám Objavili sa vám na rastlinách vošky a vy neviete čo s nimi? Chemických postrekov je síce dosť, ale čo, keď sú voškami napadnuté napríklad bylinky či ovocné stromy? Veď tie predsa budete o chvíľu konzumovať. Nenašlo by sa niečo na ich odstránenie v prírode? Niečo účinné a pritom bezpečné? A veruže našlo. A dokonca v každej záhrade.

Vošky patria medzi najčastejších škodcov v našej záhrade. No vyskytujú sa nie raz aj na izbových rastlinách. Nájdeme ich na spodnej strane listov, kde sa im v úkryte pred priamym slnkom najviac darí. Živia sa cicaním rastlinných štiav a preto sa napadnutým rastlinám najprv listy skrútia a neskôr úplne opadajú.
Ako pomôcť izbovým rastlinám

Keďže hlavnou príčinou výskytu vošiek na izbových rastlinách je pričasté polievanie, aj pomoc spočíva hlavne v obmedzení zálievky. Čo však s voškami, ktoré na rastline ostanú? Niekedy stačí len rastlinu dobre osprchovať letnou vodou. Prípadne jednotlivé lístky poumývať hubkou namočenou vo vode so saponátom. Ak však máte pocit, že to ešte stále nie je ono, vyskúšajte rastlinu postriekať výluhom zo žihľavy či aloe.

Príprava výluhu z aloe je veľmi jednoduchá. Stačí zmiešať jednu lyžicu šťavy z aloe s litrom vody a týmto roztokom postriekať rastlinu napadnutú voškami.

No ani pripraviť výluh zo žihľavy nevyžaduje veľa námahy. Zoberiete asi dve hrste najlepšie čerstvej žihľavy, vložíte ich do asi desiatich litrov studenej vody a necháte tak dva dni odstáť. Potom výluh precedíte cez sitko alebo plátno a môžete postrekovať. Niektoré zdroje tvrdia, že úplne stačí tento výluh naliať ku koreňom rastliny. A ak vám trochu výluhu ostane, nevyhadzujte ho. Po zriedení poslúži ako výborné hnojivo.

Ako na vošky v záhrade

Výskytu vošiek v záhrade môžeme aj predchádzať. Najlepšie už pri výsadbe rastlín. Ideálne je sadiť rastliny nie príliš blízko seba. Dostatok svetla a prúdenie vzduchu väčšinou vošky odradí. Odradiť ich môžu aj kvety kapucínky, vysadené najmä pod ovocnými stromami. Ak sa aj napriek týmto opatreniam vošky vyskytnú, pomôže tak isto výluh zo žihľavy.

Vhodným opatrením na odstránenie vošiek z ovocných stromov je aj letný rez. Keďže sa vošky vyskytujú zväčša na koncoch mladých konárov, ich skrátením nielen, že si vytvarujete a presvetlíte korunu ovocného stromu, ale zároveň sa zbavíte aj nepríjemných vošiek.

Čítajte aj http://www.mojazahradka.sk/proti-voskam-prirodnymi-prostriedkami/


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať