Tag postrek

Uhorky v záhrade končia

04 septembra 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Zelenina žiaľ v našich podmienkach patrí k jednoročným rastlinám. Na rozdiel od stromov alebo iných trvaliek na kvetinovom záhone ju musíme každý rok vysadiť na novo a s koncom leta a s prichádzajúcimi chladnými dňami sa končí aj jej životnosť. K prvým rastlinám, ktoré oznamujú koniec pestovateľskej sezóny, patri uhorky. Nie inak tomu je aj v našej záhrade. Listy uhoriek začali pomaly žltnúť a hnednúť, až uvädli úplne. Ešte pred týždňom vyzerali vitálne a zdravé a teraz už počítame, koľko uhoriek ešte stihneme toto leto zjesť. Cyklus prírody je neúprosný. Hoci chodíme do záhrady v tričku s krátkym rukávom, jeseň je už na spadnutie. Uhorková sezóna skončila.



Pre koho to pestujeme?

13 júna 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Pestovanie plodín so sebou nesie riziká napadnutia škodcami. A je na nás, záhradkároch a pestovateľoch, ako sa s tým vyrovnáme. Škodcovia nás oberajú o časť úrody, tým aj o čas, energiu a peniaze, ktoré sme do pestovania investovali. Na druhej strane ochrana pred škodcami by nemala byť drahšia, ako konečné výnosy zo záhrady. Opäť sa tu stretávajú dva základné princípy: boj s prírodou a spolupráca s prírodou. A ešte na jednu vec by sme si mali pri ochrane doma pestovanej zeleniny a ovocia uvedomiť.

Kvitne baza

29 mája 2017,, napísal admin Tagy: , , , ,

V susedovej vedľajšej záhrade práve kvitne baza. Má ju zasadenú tak, že rastie pri spoločnom plote, ale za jeho drevenými prístavkami. Takže sa nedostane ku kmeňu, ale ani ku kvetom. Z našej strany ale krík bazy vytvára peknú korunu, zakrýva tu drevenú búdu a navyše prináša osoh svojimi kvetmi. A keďže kvitne blízko jablone, pripomína ešte jednu vec. Navyše, kvitnúca baza čierna je peknou okrasou aj našej záhrady.
 

Žihľavový výluh proti voškám

02 júna 2016,, napísal admin Tagy: , , , , , , , ,

prhlavaChceli by ste ochrániť stromy vo svojej záhrade pred škodcami a radi by ste sa pri tom vyhli chemickým prípravkom? Máte možnosť používať prípravky na prírodnej báze, ktoré zlikvidujú škodcov, no neublížia rastlinám ani iným živočíchom a nebránia vám v konzumácii ovocia, či už na ošetrovaných stromoch a kríkoch, alebo v ich tesnej blízkosti. Jednou z možností je využiť pŕhľavu, ktorá určite rastie aj na vašom pozemku a urobiť z buriny užitočnú rastlinu.

Kvitne baza, striekali ste jablone?

10 mája 2016,, napísal admin Tagy: , , , , , ,

Aj jablone sú často napádané škodcami. Ak chceme mať pekné a zdravé jablká a veľkú úrodu, musíme proti škodcom včas zasiahnuť. Niekto dáva prednosť chemickým postrekom, niekto zas tým prírodným. Dajú sa kúpiť alebo si ich môžeme aj sami doma pripraviť. Výber nechám na vás. Kedy je ale ten najvhodnejší čas?

Pandravy v truhlíkoch

09 augusta 2015,, napísal admin Tagy: , , , , , , ,

Posledných pár dní sme pri polievaní balkónovej zeleniny zaregistrovali zaujímavý jav. Voda rýchlo vsiakla do substrátu a súčasne sme mali pocit, že vrch zeminy v truhlíkoch je akýsi nakyprený. A rastliny nevyzerali byť v úplne najlepšej kondícii. Tak sme sa rozhodli skúsiť ich presadiť. Čo sme však našli v substráte pri koreňoch nás doslova šokovalo. Ako sme tento problém so škodcom vyriešili?

Skontrolujte si svoje náradie a vybavenie

21 apríla 2014,, napísal admin Tagy: ,

postrekovač Jar je obdobím intenzívnych prác na záhradkách. Po jesennej pauze sa záhradkári opäť púšťajú do práce a využívajú každú voľnú chvíľu, kedy je pekné počasie. A tí zamestnaní každý víkend. Než si však naplánujete, čo všetko v záhradke stihnete, mali by ste skontrolovať, v akom stave máte svoje záhradné náradie a vybavenie. A to ešte skôr, ako nastúpite na víkendové „nútené práce“. Aby sa vám nestalo, že časť plánovaných prác nestihnete. Jednoducho pre zlý stav vášho záhradníckeho vybavenia po zimnej prestávke.

Zleniveli nám dedinčania?

11 marca 2014,, napísal admin Tagy: , , , ,

záhradná chatka Túto otázku som si kládol počas nedávneho nákupu v jedenom hypermarkete. Som mestský človek, a hoci pestujeme v malej záhradke za mestom aj na balkóne okrem kvetov aj zeleninu a ovocie či bylinky, veľa produktov sme nútení kupovať v obchodoch. Poznáme zloženie mnohých takto predávaných a priemyselne pestovaných produktov, preto venujeme čas čítaniu zloženia nového tovaru veľkú pozornosť. A závidíme dedinčanom, ktorí si môžu pri rodinnom dome v záhradke dopestovať svoju zeleninu a ovocie, ktorá je nie len lacnejšia, ako tá predávaná, ale najmä oveľa, oveľa zdravšia.

Tymián na vošky

02 marca 2014,, napísal admin Tagy: , , , , , ,

thyme Vošky sú nenápadní škodcovia, decimujúci naše rastliny, ktoré skoro ani nevnímame. A keď si ich na rastlinách všimneme, býva už neskoro. Liahnu sa skoro na jar, vyzerajú ako malé nenápadné bodky, neskôr dorastajú do veľkosti cca 2 mm a škodia tým, že vysávajú z listov šťavu. Listy sa potom skrúcajú, znižuje sa ich efektívna plocha, na ktorú svieti slnko a tým obmedzujú fotosyntézu rastlín, ktoré následne chradnú.

Vošky napádajú nie len zeleninu a bylinky v záhrade, ale môžeme ich nájsť aj na bytových rastlinách a kvetoch. Na stromoch sa zdržiavajú na mladých koncoch konárikov a ich prítomnosť si najskôr všimneme podľa veľkého pohybu mravcov, ktorí obľubujú sladké výlučky vošiek a „pasú ich“. Na likvidáciu tohto hmyzu ale nemusíme používať len chemické prostriedky, najmä ak sa chystáme konzumovať zeleninu alebo bylinky, môžeme použiť prírodné, chemicky nezávadné prípravky, ktoré si nachystáme sami doma.

Prečo zakázali topinambur

18 januára 2014,, napísal admin Tagy: , ,

topinambur Topinambur bol ešte nedávno propagovaný nie len v odbornej záhradkárskej tlači, ale aj v televízii. Bol považovaný na nenáročnú rastlinu, zužitkovateľnú bezo zvyšku a doporučovaný všetkým záhradkárom. Ba dokonca zlepšoval zdravotný stav ľudí postihnutých jednou z vraj neliečiteľných civilizačných chorôb.

No a dnes vám za jej pestovanie hrozí pokuta vyše 3400 eur! Čo sa vlastne stalo?