Pre koho to pestujeme?

Pestovanie plodín so sebou nesie riziká napadnutia škodcami. A je na nás, záhradkároch a pestovateľoch, ako sa s tým vyrovnáme. Škodcovia nás oberajú o časť úrody, tým aj o čas, energiu a peniaze, ktoré sme do pestovania investovali. Na druhej strane ochrana pred škodcami by nemala byť drahšia, ako konečné výnosy zo záhrady. Opäť sa tu stretávajú dva základné princípy: boj s prírodou a spolupráca s prírodou. A ešte na jednu vec by sme si mali pri ochrane doma pestovanej zeleniny a ovocia uvedomiť.

Rozprávali sme sa traja susedia cez ploty, ako sa nám snažia škodcovia zničiť našu úrodu. Konkrétne išlo o zemiaky, resp. baklažány u nás. Pretože naše zemiaky ešte nevyšli. V našom vyvýšenom záhone pestujeme tri baklažány, ako vlani, ani vtedy sme ich nestihli pojesť, sused má trochu zemiakov a tretí celý veľký záhon, zjedia ich naozaj veľa a aj ich postavy to prezrádzajú. Ale nie o tom som teraz chcel.

Reč prišla na mandelinky. Chutia im listy zemiakov, ale aj baklažánov a občas sa u nás vyskytnú aj na paradajkách. Pri nekontrolovanom „chove“ dokážu úplne zdecimovať vňať rastliny a keď rastlina nemá listy, cez ktoré prijíma CO2 a slnko, nedokáže vyživiť podzemné hľuzy. Hotová katastrofa.

mandelinka zemiaková

Sused si dá tú prácu a niekedy aj každú polhodinu skontroluje listy zemiakov. A keď nájde mandelinku, zoberie ju a rozpučí. Rovnako to robíme my. Keď ideme okolo záhonov, pozrieme sa na rastliny a keď nájdeme mandelinku, zoberieme ju z listu, položíme na zem na pripravený kameň a topánkou rozpučíme. Keď sme boli malí, oberali sme mandelinky z rastlín a dávali ich do zaváraninových pohárov naplnených vodou.

Sused sa chválil, že vďaka tomuto intenzívnemu zberaniu škodcov a včasnej likvidácii je ich stále málo, nestačia sa množiť a stále má zdravé zemiaky. Na to tretí sused prehodil, že on to postriekal.

Obaja sme ostali chvíľu ticho. Až ja som prehodil: „Veď to si pestujeme pre seba, nie na kšeft!“

No keď mám obrábať pole motorovým rotavátorom, polievať vodou zo studne a potom ešte zemiaky striekať chemickým postrekom, to si ich fakt môžem kupovať v obchode a budem to mať možno lacnejšie. Lebo čo sa týka vplyvu na zdravie moje aj mojich detí som domácim pestovaním v takýchto podmienkach nič nezískal.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať