Vŕtanie PET fliaš

PET Umelohmotná fľaša od minerálnych vôd alebo rôznych malinoviek či colových nápojov je azda najväčšou pliagou medzi odpadom moderného človeka. Povaľuje sa všade v járkoch okolo ciest, pláva v potokoch aj riekach a nerozloží sa ani za desiatky rokov. Slušný človek ju odovzdá na recyklovanie do zberu v označených kontajneroch, ale zdá sa, že neslušných je stále dosť, aby nám ničili krajinu.

Ale PET fľaša môže byť aj užitočným pomocníkom v záhrade. Stačí vedieť, ako ju použiť a akými nástrojmi spracovať. O jednom netradičnom spôsobe si dnes povieme.
Ako tak sledujem moje okolie, dospel som k poznatku, že je viac záhradkáriek a pestovateliek, ako záhradkárov a pestovateľov. Ak teda myslím tých v malom, nie farmárov s desiatkami hektárov obrábanej pôdy. A títo ľudia sú vybavení kosačkami, vertikutátormi, vyžínačmi, záhradnými nožnicami, hrabľami a motykami všetkých druhov. Avšak chýba im kvalitné vybavenie, aké používajú domáci kutili, ktorí zase nemajú záhradku, ale svoju dielňu. Takže radiť záhradkárom, ako používať hobľovačku, sústruh, frézku či stojanovú vŕtačku je mi proti srsti, hoci sú aj televízne stanice, kde im to nevadí alebo nedochádza.

Ale späť k PET fľaši. Aby vydržala všetku tú manipuláciu s nimi, čo stvárajú prepravcovia a skladníci, a dobre chránila obsah pred náhodným vytečením, je vyrobená naozaj z kvalitného materiálu. A to, čo robí Prírode problém, môže byť pre záhradkára výhoda. PET fľaša totiž vydrží naozaj veľa. Však skúste v zime nechať po hrdlo naplnenú pekne tvarovanú fľašu vodu na mraze, ako ju pekne do hladka vyrovná, ale neroztrhne. A ešte jednu dobrú vlastnosť majú PET fľaše spoločnú. Naozaj univerzálny závit hrdla. Okrem toho, že naň môžete nasadiť takmer akýkoľvek mechanický rozprašovač, napríklad pre postrek proti burine a potom fľašu vyhodíte, aby ste si nemuseli vymývať svoj veľký postrekovač, dá sa naň naskrutkovať aj koncovka od záhradnej hadice.

kombinačky

kombinačky

Načo by sme dávali na hadicu fľašu, veď by bola hneď plná, ste si pomysleli, že? Áno, bola, pokiaľ nie je deravá. Deravá fľaša? Načo je to dobré? Na polievanie napríklad. Ak sú dierky na fľaši v správnej vzdialenosti a správne veľké, získate jednoduché a lacné kropítko.

A sme pri tom chýbajúcom náradí domáceho kutila. Dierky do fľaše predsa ako správny záhradkári nebudeme robiť v plne vybavenej domácej dielni na stojanovej vŕtačke v cene kompletného zavlažovacieho zariadenie, že? Úplne nám postačí tenký klinec, ktorého jeden koniec, za hlavičku, držíme v kliešťach, tak zvaných kombinačkách. A druhý zohrievame v plameni. Či už pri letnom opekaní alebo nad plameňom propán-butánového variča. A horúcim koncom klinca vypálime do dna PET fľaše malé otvory.

nožík Veľkosť a hustotu dierok treba vyskúšať, ale keďže PET fliaš je všade dosť a sú zadarmo, o nič nejde. A ak by vás napadlo robiť dierky ostrými nožnicami alebo nožíkom, tak vedzte, že takto urobená trhlina má snahu sa rozširovať a fľaša prasknúť. Okrem toho, že nožnice po pevnej fľaši kĺžu a mohli by ste sa zraniť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať