Tag chémia

Dajte pozor, od koho pýtate radu

18 mája 2023,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Kedysi sa odborné informácie získavali z knižiek. Kto mal šťastie alebo možnosť, kúpil si knihy domov, aby mohol do nich kedykoľvek nazrieť. Kto nemal, bol odkázaný na knižnice, kde za mierny poplatok mal prístup k mnohým knihám, pravda ak neboli práve vypožičané. Takže nebolo možné získať želanú informáciu okamžite, bolo treba aj toto plánovať. Na druhej strane mal človek zvedavý takmer istotu, že sa mu vždy dostane fundovanej, odbornej a správnej informácie.



Svetový deň vody

13 marca 2018,, napísal admin Tagy: , , ,

Každý záhradkár si uvedomuje dôležitosť vody. Voda doslova predstavuje život a bez nej nič v záhrade nenarastie. Vodu prináša dážď, vodu čerpáme zo studní. Viete ale, akou vodou polievate svoju záhradu? Pri príležitosti Svetového dňa vody si môžete nechať vodu skontrolovať. Dať si urobiť rozbor vody môžete aj inokedy, ale koncom marca je to zadarmo. Len to musíte správne vystihnúť.

 

 

Pôda si musí oddýchnuť

Svojich priateľov rozčuľujem najčastejšou detskou otázkou: „Prečo?“ Pretože keď sa rozprávame o záhradničení, o pestovateľských postupoch a rôznych princípoch, takmer každý mi z nich vie odcitovať spústy poučiek, ako sa má čo robiť. A je jedno, či sami majú záhradu, či majú desiatky rokov praxe rýľovania a kopania v záhrade svojej, u svokry alebo poznajú zeleninu len zo supermarketu. Moja najobľúbenejšia hláška je, že „pôda si musí oddýchnuť“.

Záhrada predstavuje úsporu, nie náklady

Fascinujú ma televízne programy, v ktorých navrhujú a budujú záhrady na objednávku a na konci toho dajú rozpočet, koľko to stálo. V záhonoch samé letničky a rastliny bez osohu. Vzniká tak dojem, že záhrada predstavuje výdavky, nie len pri jej založení, ale aj pri jej údržbe a prevádzke. Že je to prepych, ktorý si niekto môže dovoliť. Pritom historická skúsenosť je úplne iná. Záhrada pri dome živila rodiny. A aj dnes môže byť záhrada miestom, ktoré dobre vyzerá a pritom rodinný rozpočet neruinuje, ale obohacuje.

Uhorky v záhrade končia

04 septembra 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Zelenina žiaľ v našich podmienkach patrí k jednoročným rastlinám. Na rozdiel od stromov alebo iných trvaliek na kvetinovom záhone ju musíme každý rok vysadiť na novo a s koncom leta a s prichádzajúcimi chladnými dňami sa končí aj jej životnosť. K prvým rastlinám, ktoré oznamujú koniec pestovateľskej sezóny, patri uhorky. Nie inak tomu je aj v našej záhrade. Listy uhoriek začali pomaly žltnúť a hnednúť, až uvädli úplne. Ešte pred týždňom vyzerali vitálne a zdravé a teraz už počítame, koľko uhoriek ešte stihneme toto leto zjesť. Cyklus prírody je neúprosný. Hoci chodíme do záhrady v tričku s krátkym rukávom, jeseň je už na spadnutie. Uhorková sezóna skončila.

Sedem dôvodov pre vyvýšené záhony

Snaha vybudovať si vo svojej záhrade vyvýšené záhony môže byť vedenia viacerými dôvodmi. Nedá sa totiž povedať, že vyvýšené záhony majú jedinú výhodu. A pretože každý záhradkár môže mať iný dôvod, pre ktorý túži mať vo svojej záhrade vyvýšený záhon, môžu sa podľa toho odlišovať aj rozmery a výšky, ale tiež aj tvary vyvýšených záhonov. Nedá sa preto povedať, ktorý vyvýšený záhon je lepší a prečo. Poďme sa teraz spoločne pozrieť, ktorých sedem dôvodov môže viesť záhradkára k stavbe vyvýšeného záhona. A ktorý dôvod je ten váš.

Pre koho to pestujeme?

13 júna 2017,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Pestovanie plodín so sebou nesie riziká napadnutia škodcami. A je na nás, záhradkároch a pestovateľoch, ako sa s tým vyrovnáme. Škodcovia nás oberajú o časť úrody, tým aj o čas, energiu a peniaze, ktoré sme do pestovania investovali. Na druhej strane ochrana pred škodcami by nemala byť drahšia, ako konečné výnosy zo záhrady. Opäť sa tu stretávajú dva základné princípy: boj s prírodou a spolupráca s prírodou. A ešte na jednu vec by sme si mali pri ochrane doma pestovanej zeleniny a ovocia uvedomiť.

Neveríte, že to ide aj inak? Vyskúšajte si to v malom.

08 júna 2017,, napísal admin Tagy: , , , ,

papriky a rajčiny vo vyvýšenom záhoneNajväčší údiv spôsobujeme priateľom, keď im povieme, že sa u nás nerýľuje a neokopáva. Alebo že máme veľké vyvýšené záhony. Či že pestujeme cibuľu s jahodami alebo papriky pod stromami. Že namiesto chemických postrekov používame výluh z pŕhľavy alebo kostihoja. Ako keby najprv nechceli uveriť, že oni toľké roky dreli s rýľom v ruke alebo sa zohýnali nad motykou úplne zbytočne. To predsa nemôže byť pravda. A keď to vidia u nás v záhrade, v druhej fáze prichádzajú výhovorky, že sa to nedá tak naraz prejsť v ich záhrade z driny na permakultúrne pestovanie podľa nášho vzoru. Veď to ani nemusí byť zrazu. Je na to iný spôsob.

Opory z betonárskej výstuže sú na zeleno

16 mája 2017,, napísal admin Tagy: ,

Ako opory pre kvety aj zeleninu s obľubou používame betonársku zváranú výstuž, takzvanú karisieť. Vždy keď potrebujem, mám možnosť výhodne získať sieť s okami 15 x 15 cm, zváranú zo železa priemeru 5 mm. Panel je veľký 3×2 mm, vždy si ich nechám nastrihať na potrebné rozmery alebo rozdeliť na 2×1,5 m kusy, ktoré potom doveziem na záhradke auta do záhrady. Potom ich delím na veľkosť, ktorú si „objedná“ priateľka, malou rozbrusovačkou. No nie vždy mám čas natrieť ich ochranným lakom. Samozrejme, že železo bez antikoróznej ochrany časom zhrdzavie. Nevyzerá to dobre a navyše sa človek pri kontakte s takouto oporou aj zašpiní. Teraz na jar som sa dostal k tomu, že som aj staršie kusy kari sietí natrel na olivovú farbu.

Robotické farmárčenie – na čo je to dobré?

07 apríla 2017,, napísal admin Tagy: , , , , , ,

Viete si predstaviť, že by ste farmárčili z kresla svojej kancelárie alebo na dovolenke, len s mobilom v ruke? Že by vaša zelenina rástla tak nejak sama, po dozorom robota, riadeného podľa vopred pripraveného programu, ktorý by ste ovládali, kontrolovali a prípadne upravovali? Hnojenie, zavlažovanie, pletie by riadil počítač? Takéto čudo je na svete a farmárčiť tak môže každý aj bez akýchkoľvek znalostí o rastlinách, pôde, agrotechnických termínoch či škodcoch a ochrane pred nimi. Na čo je to dobré? Vraj pre zaistenie sebestačnosti rodín a komunít v potravinách. Pozrime sa na celý systém robotického farmárčenia trocha podrobnejšie.