V tomto období už kvitnú prvé záhradné jahody a onedlho sa môžeme tešiť na skutočne sladké šťavnaté červené plody. V mnohých záhradách začína boj s burinou, začalo sa pravidelné okopávanie jahôd. V našej záhrade ani tento rok nikto jahody okopávať nebude a napriek tomu celkom určite budeme mať najväčšiu úrodu v šírom okolí. Prečo sa neoplatí jahody okopávať?




Prečo vlastne ortodoxní záhradkári plejú každú plochu, ktorú majú k dispozícii, vytrhávajú každú jednu rastlinku, ktorú nesadil a ktorú volajú „burina“ bez ohľadu na to, aké má vlastnosti? Prečo neznesú okolo „kultúrnych plodín“ nijakú inú rastlinu a prečo majú radi úhľadne vyrovnané a hladké políčka?

Pretože si myslia, že burina odoberá pestovaným rastlinám vodu a živiny.

Ako sa dostáva vlaha zo zeme pri pestovaní rastlín? Celkom tromi spôsobmi. Prvý je ten, že rastliny korienkami „nasávajú“ vodu zo zeme a vyparujú cez listy. Takto sa správajú aj jahody aj burina, všetky rastliny. Druhý spôsob je vyparovanie vody z pôdy vplyvom slnka, ktoré na ňu svieti. No a ďalší živel, ktorý pôdu vysušuje, je vietor.

A teraz si dajte vedľa seba dve plochy. Na jednej je tráva, mulč alebo netkaná textília. Na druhej nie je nič. Iba perfektne vyčistená a uhladená pôda, také to políčko klasického záhradkára, ktorý musí mať všade „poriadok“. Čo myslíte, z ktorého políčka sa viac vody vyparí vplyvom slnka a vetra?

Koľko živín odstráni burina z pôdy? A ktoré? Každá rastlina funguje trochu inak, každá potrebuje pre svoj rast iné minerály zo zeme. Veď aj hnojenie sa robí odlišnými prípravkami podľa toho, ktoré rastliny na pôde pestujeme. A netreba zabúdať, že každý druh rastlín má korene v inej hĺbke v pôde.

Také jahody majú krehké korienky veľmi plytko pod povrchom. Akou konkurenciou pre ne môže byť rastlina, ktorá korení v pol metrovej hĺbke? Koľko živín jej odoberie a koľko vody spotrebuje? Hlavne pri úbytku vody treba spočítať všetky tri druhy strát. Teda ak máte jahody nasadené v tráve, tak skutočne spotreba vody môže byť vysoká koreňmi, ale vysušovanie pôdy v holom poli je vyššie, najmä ak ortodoxný záhradkár pravidelne okopáva pôdu a stvrdnutú vrstvu pôdy, ktorou sa zem bráni prílišnému vyparovaniu vody, pravidelne kyprí, lebo to tak kedysi videl u niekoho. Aj tá najmenšia motyčka však pri okopávaní porušuje jemné korienky jahôd, a keď je menej koreňov, je menej živín pre rastlinu a jej plody. Je menej úrody pre nás.

Súvisiace:  Robotické farmárčenie - na čo je to dobré?

A keď jahody dozrejú, ležia buď na tráve alebo na holej zemi. Keď deň či dva bude pršať, ako budú tie jahody vyzerať? V tráve stále svieže a červené, na zemi zhnité, špinavé.

Trávu a burinu nenechávame vyrásť do veľkej výšky. Buď sa skosí alebo ešte lepšie, jednoducho rukou odtrhne a položí na miesto. Uschne, tvorí mulč, neskôr sa rozloží na hnojivo. Živiny, ktoré svojimi koreňmi tráva či burina vytiahla z hĺbky zeme, sa dostanú tak na povrch a poslúžia jahodám alebo iným rastlinám, ktoré pestujeme.

Celý problém je len psychologický. Buď nechať jahody rásť v tráve alebo každú chvíľu plieť a polievať sterilne čisté políčka? Každú voľnú chvíľu v záhrade drieť ako mulica alebo sa pohodlne posadiť v príjemnom prostredí a relaxovať?

U nás sa ani tento rok jahody nebudú okopávať. Porastú si pekne v tráve. Ak neveríte tomu, čo som práve napísal, urobte jednoduchý pokus. Zasaďte jahody na dve políčka. Jedno trávnaté, druhé sterilné. Uvidíte.



Podobné príspevky

Slimáky už to vzdali
Tak som započul na prelome druhej a tretej augustovej...
Čítať ďalej
Požičovňa stavebných strojov – s čím vám...
Požičovne náradia isto každý pozná, na Slovensku však pôsobí aj...
Čítať ďalej
Čo sme vlastne zasiali?
Jar je obdobím, kedy sadíme a sejeme rastliny, ktoré...
Čítať ďalej
Keď Motúčko do terénu nemôže
Keď prší a pôda je mäkká tak, že sa...
Čítať ďalej
Keď nie mráz, tak krúpy
Tohoročná jar v našej lokalite nepraje ovociu. Vlastne už...
Čítať ďalej
Čerpadlo na vodu
Zaujímavé video som našiel na internete. Čerpadlo na vodu bez...
Čítať ďalej