Aby ste ma nechápali zle, ja vás nenabádam, aby ste vyhodili fungujúce veci len preto, že sú „staré“ a utekali si kúpiť nové. Moji čitatelia ma dúfam už natoľko poznajú, že takúto vec by som nenapísal a ani si to nemyslím. Ale na druhej strane sú situácie, kedy efektívnym riešením je práve zbaviť sa starých vecí a zaobstarať si nové. Kľúčové v tejto vete je slovo „efektívnym“. Jednak preto, že nikto z nás nemladne a tiež preto, že okrem rozumu, o ktorom si každý myslí, že ho má dosť, je spravodlivo rozdelený na svete ešte čas. Tiež ho má každý pridelený rovnako. Len nie rovnako s ním nakladáme. Tak kedy sa oplatí zbaviť sa starého náradia?





Počas svojho života som sa nie len v spojitosti s gazdovaním či záhradníčením veľakrát stretol s výrazom „To stačí“. Ba dokonca ho aj sám používam. Má vyjadrovať, že na dosiahnutie cieľa nie je potrebné vynaložiť viac peňazí, času či úsilia. No niekedy mám pocit, že sa ľudia pri jeho definícii koncentrujú práve na peniaze a množstvo energie aj času ako keby ignorovali. Škoda.

A tak sa stáva, že ktosi zdedí starý dom s priľahlým pozemkom a v hospodárskej časti všakovaké náradie na pestovanie plodín a udržiavanie záhrady. Niekoľko opotrebovaných vidlí, hrablí, plechových rýľov či motýk, ktoré pamätajú… Iste, dajú sa použiť, ale hrdza, mechanické poškodenia či naštrbené poriská presne hovoria, čo všetko už zažili a na čo si máte dávať pozor. Celkom si viem predstaviť, že bývalí majitelia sa s tým sžili, mali nástroje od mladi a iné si nevedeli vo svojich rukách predstaviť. No v úplne inej situácii je nový majiteľ, ktorý nie je citovo viazaný na staré vybavenie, hoci môže navodzovať „retro“ a patrí teda do múzea, nie ku každodennej práci.

Úplne najhoršie je, keď na takomto pozemku sa zúčastňujem pomoci majiteľovi a zistím, že „nemám čo do ruky“. Teda mám, staré verkle. Nevadí mi, že sú staré, ale že sa s nimi pracuje zle, namáhavo a treba na všetko viac času, nezriedka aj siahodlhú prípravu, aby to všetko fungovalo. A čudujem sa, že to nevadí majiteľovi. Veď pozval ma preto, že potrebuje pomoc, že nestíha. Pritom všetko by to vyriešila výmena opotrebovaného, ťažkého a neforemného náradia. Ani nie naraz, úplne by stačilo postupne, tak ako financie dovoľujú.

Súvisiace:  Záhradný architekt alebo doprajte si krásnu záhradu

Hrable na trávu

Hrabanie trávy je celkom náročná činnosť. A keď na to použijete staré klasické drevené hrable, o to náročnejšia, Stačí, že je v tráve drn alebo zvyšok krtinca a hrable sa vám zasekávajú, výkon klesá, a ruky bolia. Kto chce mať skôr pohrabané (a venovať sa inej činnosti v záhrade alebo si prečítať knižku o nových spôsoboch pestovania) a byť menej unavený, môže použiť plastové tzv. švédske hrable, doslova za pár šupov. Jednotlivé zuby hrablí dokážu pri nerovnosti alebo zabudnutej halúzke sa nadvihnúť, pričom zvyšok hrablí stále berie trávu, neprenášajú sa nárazy do lakťov. Záhradník je menej unavený a spokojný s výkonom.

Len prosím vás nie tie plechové a drôtené hrkotravé. To potom nie len manžel, ale aj celá ulica vie, kde v záhrade sa jeho polovička nachádza 😉

Obyčajný rýľ

Koľko plechových rýľov som už videl zohnutých alebo zlomených. Keď je pôda tvrdá, niečo musí povoliť. Buď je to porisko alebo rýľ v zemi.

Jeden som zlomil aj ja. Pri vykopávaní starej ruže pri sťahovaní záhrady. Vtedy som to fakt prehnal. Ale takýto poctivý antikorový hrubý rýľ slúžil dlhé roky a preto som ho chcel nahradiť. Obišiel som celé mesto, nikde taký nemali, len tie plechové, ktoré sa zohnú už pri zlom pohľade na ne. A známy predavač mi povedal, že taký drahý nikto nezaplatí, viac ako päť eur za rýľ ľudia nedajú, hoci si každý druhý rok musia kúpiť nový. Občas takéto kvalitné náradie predávaj aj Lidl v predajni alebo eshope.

Používame ho pri sadení nových stromov a kríkov, pretože v našej záhrade sa nerýľuje. V minulosti sme ale rýľovali my alebo u našich príbuzných a používať rýľ opatrne, aby sa nezohol, alebo ho pravidelne narovnávať, kým nepraskol, bolo o nervy. Taký rýľ treba očistiť a oprieť do rohu kôlne, ale hlavne ho nepoužívať.

Súvisiace:  Koľko kosačiek treba na jednu záhradu?

Polievanie je drina

Celkom určite, keď používate takéto staré pozinkované a ťažké konvy. Ich váhu vláčite nie len s vodou na záhony, ale aj cestou naspäť po vodu. Prečo, keď existujú takéto ľahké a trvanlivé plastové konvy na zavlažovanie? A navyše sú niekoľkonásobne lacnejšie!

Naša skúsenosť je, že nemajú problém vydržať aj desať rokov a to nie všetky sú uložené v kôlni, niektoré sú vonku celý čas! Navyše sa robia v oveľa viac variantoch podľa objemu, než tie železné, takže si môžete vybrať, koľko bez problémov unesiete pri polievaní v záhrade.

Tiež máme zdedené tie staré, ale sú uložené „na horšie časy“. Práve preto, že sú ťažké a načo zbytočne vláčiť mŕtvu hmotnosť po záhrade?

Šetrite. Svoje sily

Všetko náradie, ktoré som v tomto článku spomenul, vydrží roky. Preto sa oplatí investovať nejaké euro do jeho kúpy a to staré, ktoré ste zdedili alebo kúpili pred mnohými rokmi, keď iné nebolo, odložiť. Práca v záhrade bude pre vás ľahšia, menej sa unavíte, skorej ju spravíte. Koľko starých záhradkárov sa sťažuje, že ich bolí chrbát či kolená, ale ani sa nečudujem, keď nosia zbytočne ťažké kupy, mordujú sa so slabým rýľom a zápasia s neforemnými hrabľami. Ak nové náradie nám prinesie úľavu od bolesti, ušetrí čas a urobí pobyt v záhrade príjemnejším, fakt nevidím dôvod lipnúť na starých veciach. Odložte ich alebo predajte na bazosi zberateľom.



Podobné príspevky

Lunárny kalendár 2017 pre pole a záhradu
Každý záhradkár má svoju metódu, ako pestovať ovocie a...
Čítať ďalej
Paradajky v októbri?
Poviete si, prečo nie? Veď stačí zájsť do hypermarketu...
Čítať ďalej
Obľúbený lunárny kalendár
Umelé zavlažovanie, umelé štrkové polia namiesto trávy, umelé hnojivá,...
Čítať ďalej
Rýchly obed na záhrade
Nedávno našu záhradu pekne a rýchlo zhodnotil môj kamarát...
Čítať ďalej
Na Valentýna sme si darovali čatorne na...
Nemám rád umelé sviatky, bez opory v histórii alebo domácej...
Čítať ďalej
Paprikám sa tento rok veľmi darilo
Po vlaňajšom "testovacom roku" sme sa do pestovania zeleniny...
Čítať ďalej