Vyberáme nové záhradné náradie na akumulátor

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez náradia na jej udržiavanie a takmer vždy sa nájde nejaký nový kúsok, ktorým sa dá súčasný sortiment doplniť. No skôr či neskôr, v závislosti od intenzity využívania, príde čas, kedy treba opotrebované náradie nahradiť. Najmä ak sa jedná o stroje a motorových pomocníkov. V našej záhrade sa práve blížime k tomuto momentu a preto sme sa rozhodli, že namiesto prostej výmeny kus za kus využijeme situáciu a zamyslíme sa, či nenastal čas na komplexnejšiu zmenu, vrátane zmeny energie, ktorá slúži na pohon záhradnej techniky.




Keď sme kupovali záhradu, vedeli sme, že budeme na jej budovanie aj udržiavanie potrebovať okrem entuziasmu a fantázie aj množstvo záhradnej techniky. Zvolili sme postupné doplňovanie podľa aktuálnych potrieb. Medzi prvými sa u nás objavil vtedy exotický elektrický fúrik Motúčko a ešte exotickejší krovinorez na podvozku Zipper. Špeciálne u úpravy trávy sme postupne dopĺňali sortiment používaných kosačiek tak, ako sme napĺňali naše predstavy o zaplnení pôvodne prázdneho pozemku stromami, kríkmi a kvetmi aj ďalšími objektami. Na jednej strane sa zmenšovala plocha trávy, ktorú bolo treba kosiť, na druhej strane sa kosenie komplikovalo. Už nestačilo silným krovinorezom pokosiť prázdnu plochu, už bolo treba kosiť medzi kríkami, okolo kvetov či medzi stromami. Tak sme k stredne silnému Zipperu kúpili menší Fieldmann FZS 3020-B, kosačku so zberným košom najprv elektrickú, ale na vzdialenejšie plochy aj motorovú. A na dokášanie okolo kvetov či bylinkovej špirály tiež dva malé vyžínače, jeden na 230 V a ďalší na akumulátor. Pre obmedzenú životnosť cca 5-6 rokov máme už tretiu… A po prikúpení ďalšieho pozemku sa u nás nakoniec objavil najvýkonnejší krovinorez s 50 kubíkovým motorom.

No ale dvom krovinorezom postupne dochádza dych. Z hľadiska okamžitých nákladov sme vo fáze budovania stavili na neznačkovú techniku s dvojročnou zárukou a nízkou cenou. Niektoré stroje už majú šesť rokov a pomaly sa blíži čas ich dôchodku. Čím ich nahradiť?

Dozrel čas na značkovú záhradnú techniku?

Špeciálne u krovinorezov si myslím, že sme zvolili správnu výkonovú škálu strojov. V dolnej časti záhrady trávu pokosím Fieldmannom a priateľka dokončí okolo kvetov akuvyžínačom, v obytnej zóne udržiavam trávnik kosačkou so zberným košom, dokončenie opäť akuvyžínačom. Na hornú lúku zjari postačí Fieldmann pri kosení chodníkov, veľkú trávu zvládne Zipper, trimovanie pred zimou robí motorová zberná kosačka (bez koša). A starý sad potrebuje silnú päťdesiatku, pre hustú a veľkú trávu. Len keď som si spočítal, koľko benzínu za rok spotrebujeme, pri desiatej päťlitrovej bandaske som sa musel zamyslieť.

Z hľadiska celkových nákladov kosenia trávy (všetko seno využívame výhradne na mulčovanie, nie na kŕmenie zvierat) vychádza pri životnosti šesť rokov na krovinorez: (3 x 100) + 6 x (40 x 1,8) = 300 + 430 = 730 €, pri životnosti 8 rokov (skúsensoti z minulosti) potom (3 x 100) + 8 x (40 x 1,9) = 300 + 600 = 900 € (počítal som s priemernou cenou z minulosti a odhadom z budúcnosti za liter natural benzínu). Teda nákup stroja tvorí asi tretinu nákladov, zyvšok je palivo bez započítania ceny oleja do dvojtaktných motorov, bez nákladov na servis (nejaká palivová hadička sa stratí).

Krovinorez na podvozku

Recenzie a testy ukazujú, že krovinorezy značkových výrobcov môžu mať nižšiu spotrebu paliva vďaka prostriedkom investovaným výrobcom do výskumu, no nakoniec ich zaplatí zákazník vo vyššej cene výrobku a drahšom servise. Pri profesionálnom využívaní záhradnej techniky je nižšia spotreba paliva a dlhšia životnosť v motohodinách nespornou a žiadanou výhodou. Výhodou, ktorú by som rád vyskúšal, ale nie za svoje peniaze. Trávu skôr ani lepšie nepokosím.

Ako teda znížiť náklady na udržiavanie trávnatých porastov a nemusieť pri tom tráviť mladosť s kosou v ruke? Ako nemusieť dávať pozor, koľko benzínu mám v zásobe, keď benzínka je relatívne ďaleko a ako sa nemusieť báť vplyvu zdražovania ropných poroduktov na náš život? Vlastný ropný vrt ani rafinériu nemám.

Oplatí sa akumulátorová záhradná technika?

Keď dojde benzín (bez oleja) do štvortaktného motora kosačky so zberným košom, môžem vybrať rovnako silnú a veľkú elektrickú, ale aj pri spojení maximálne povolených troch predlžovačiek (do 80 m) nepokosím všetko, čo by som potreboval. A musím dávať pozor, kadiaľ mi ide kábel, aby som nepoškodil kvety či malé kríky a smer kosenia voliť tak, aby som sa nikde nezamotal. Rovnaké to je aj pri elektrickom vyžínači. Motorové stroje sú skrátka pohodlné a operatívnejšie.

A čo tak akumulátorové mašiny? Sloboda a nezávislosť pohybu po pozenmku je rovnaká, ako u benzínových, hlučnosť výrazne nížšia ako u elektrických, o vibráciách absentujúceho spaľovacieho motora nehovoriac. Horšie je to s výdržou na jednu „nádrž paliva“. A pri zásobe viacerých akumulátorov aj s nákladmi na kosenie za celú dobu životnosti, najmä ak „každý pes jiná ves“, teda každé akunáradie od iného výrobcu a s inými baterkami 🙁 A ak máte na mysli aj cenu za nabíjanie, tak vás sklamem, tu veta o nedostatku vlastnej rafinérie neplatí 😉

Takže poškuľujeme po takom náradí, kde by sme vedeli využívať jeden druh akumulátorov. Respektíve aby náradie malo konektory pre jeden druh akumulátorov a potrebnú energiu by dodávali buď jedna sada v menšom a dve sady v silnejšom stroji. Potom by aj nákup štyroch sád silnejších akumulíátorov sa rozložil do celoročného využívania krovinorezu aj kosačky s košom, reťazovej píly aj malej pílky na konáre, malého vyžínača aj odvetvovacej pílky.

Čaká nás teda obdobie hľadania takého výrobcu, ktorý ponúka nami používaný sortiment v požadovanej výkonovej škále a radi privítame aj vaše tipy. Súčasne sa môžete tešíť na novú sériu testov jednotlivej záhradnej techniky, ktorú budeme mať k dispozícii, či už zapožičanú na vyskúšanie alebo kúpenú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať