Sťahovanie záhrady takmer hotové

stahovanie Začiatkom roka sme kúpili novú záhradu. To som tu už niekoľkokrát písal. A pri jej zariaďovaní, či skôr zakladaní, sme brali do úvahy aj to, čo všetko do nej prenesieme zo starej záhrady. Tá je totiž na prenajatom pozemku. A ku kúpe novej záhrady nás viedla aj snaha vyriešiť problémy, ktoré súviseli práve s prenajatou záhradou. Prenajatý je ale len pozemok. Všetko, čo je na ňom, je naše. A prečo to nechať niekomu len tak, zadarmo? Okrem citového vzťahu k stromom a rastlinám sa jedná aj o hodnotu vyčísliteľnú peniazmi. Predsa nebudeme kupovať niečo, čo sme už raz zaplatili. Prevoz nás skrátka vyšiel lacnejšie.




Mnoho našich susedov v dnes už bývalej záhrade prekvapilo, že sme sa rozhodli ju takmer celú presťahovať. Pre ľudí je nezvyklé, že pri predaji záhradného pozemku si so sebou beriete nie len kvety rôznych druhov na fajtu, ako sa hovorí, ale že s vami idú na nové miesto aj ovocné kríky a stromy. Lenže my sme ju nepredávali, my sme pozemok vracali prenajímateľovi. A veľa rastlín sme si podovážali z našich dovoleniek v Čechách. Prakticky sme nemali možnosť znova ich kúpiť a zasadiť v novej záhrade, ak sme nechceli precestovať stovky eur. Tak sme ich vykopali a zasadili na novom mieste. V starej záhrade ostali len ríbezle a egreše, ktoré sme nechceli prevážať, či už pre ich veľkosť alebo náchylnosť k múčnatke. A veľmi staré stromy, ktoré by sa sťahovali veľmi ťažko alebo ich prevoz nebol rentabilný. Ale aj tak osem stromov našlo nové a lepšie pôsobisko v našej novej väčšej záhrade.

ceresna

Ale nie iba rastliny sme premiestnili na nové miesto. Súčasťou záhrady je aj jej vybavenie či iné neživé veci. Samozrejme že chatku nebudeme búrať. Ale plastová nádrž na vodu bola na programe sťahovania v lete. Jednak preto, že na jar mali prednosť rastliny, ktoré sme chceli v správnom termíne podľa lunárneho kalendára zasadiť, jednak sme skôr nemali potrebu v novej záhrade intenzívne polievať. No a keď boli všetky tulipány, narcisy, egreše, muchovníky, zemolezy, stromy aj iné rastliny presunuté na nové miesto, prišiel rad na zvyšné ťažké veci.

V záhradke totiž priateľka postupom času vybudovala skalky. Kamene sme nazvážali z rôznych miest. Nebol by problém ich zase obísť, prípadne ich kúpiť v neďalekej betonárni. Je to z nej do novej záhrady rovnako ďaleko, ako zo starej. Takže na doprave by sme neušetrili a pri dovoze zo vzdialenejších miest aj prerobili. A to nehovorím o cene samotného materiálu. Takže keď boli kvety presťahované, prišiel rad na kamene. Väčšina veľkých kusov bola na viacejkrát odvezená na vlečke za kombíkom, ktorého kufor tiež nebol prázdny 😉 Bolo toho viac, ako dve tony. Tvorili materiál pre bylinkovú špirálu, ktorá vznikla v predzáhradke na novom mieste.

Medzi poslednými ostali na programe prevozu dlažobné kocky. Stodvadsať betónových kociek tvorilo chodník po ose starej záhradky a v novej záhradke mali tvoriť prechod zo dvora ku studni a oddychovej zóne záhradky. Budovať sa začne najskôr na jeseň tohto roka, ale koncom roka nám končí nájom pôdy. Takže sme po poslednom kosení trávy v starej záhrade pristúpili k poslednej fáze sťahovania. Od zadnej časti záhrady som povyberal jednotlivé kocky z pieskového lôžka, očistil ich a za pomoci fúrika odviezol k autu na dolnom konci záhradky. Používal som obyčajný fúrik, jednak to bolo mierne zo svahu, jednak by som Motúčko musel voziť na streche auta, keďže som už vlečku nemal k dispozícii. Dlažbu som nakládol do kufra, po dva razy asi 300 kilo, neskôr už len po 250 kg. A k tomu pribudla vždy nejaká rastlina, zopár kameňov alebo drobné kamienky zo suchého potoka.

stahovanie zahrady

Pri každom prevoze sme obrali časť úrody. Okrem sladkých černíc začína dozrievať hrozno, tak sme z neho ochutnali. Výhodou sťahovania kameňov je, že nemusíte dbať na to, čo hovorí lunárny kalendár. Ani na reči susedov v záhradke. Mnohí nesú ťažko náš odchod, možno ešte ťažšie kanibalizovanie záhradky. Polovica stromov a kríkov keď opustí záhradu naraz, tak je to predsa len znať. Ale presun starších rastlín oveľa skôr vytvorí na novom mieste peknú záhradu, nehovoriac o skoršom nástupe úrody. A nám to ušetrí nemalé peniaze za opätovný nákup už raz kúpených rastlín aj vybavenia.

Novému nájomníkovi v záhrade ostane dosť rodiacich ovocných stromov, ríbezlí, egrešov, jahôd, černíc aj hrozna a kvetov. A tiež dosť miesta na vysadenie nových rastlín alebo vytvorenie zeleninových záhonov. My sme nemali žiadne monokultúry, táto záhradka bola skôr permakultúrnou záhradou. Odstránením kameňov a dlažby sme vytvorili priestor, aby si ktokoľvek založil na tomto mieste záhradku podľa svojho gusta.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať