Zatváraniny sú lepšie, ako zaváraniny

Zaváraniny sú klasickým spôsobom konzervovania ovocia, aby sme ho mohli jesť v časoch, keď na stromoch a kríkoch už nič nie je. Ovocie zavárali už naše staré mamy, zavárali ho naše mamy a zavárajú ho aj dnešné gazdinky. Dalo by sa povedať, že ide o štandardnú aplikáciu princípu „to sme vždy tak robili“. Nič sa nezmenilo, pravda, len vonkajšie podmienky. Ale neprispôsobiť sa podmienkam znamená… Takže ponúkam overený spôsob, ako zakonzervovať aspoň niektoré druhy ovocia bez toho, že by ste na to museli kupovať čoraz drahší cukor a čoraz drahšiu energiu, či už elektrickú alebo plyn. Ponúkam recept na zatváraniny.




Na prvý pohľad je rozdiel len v jednom písmenku, no na druhý zbadáte rozdiel v princípe. Namiesto klasického boja záhradkára proti prírode využitie jej princípov vo svoj prospech. Spolupráca je vždy výhodnejšia, ako súperenie 😉

Namiesto rozvarenia ovocia do beztvarej hmoty s pridaním enormného množstva cukru alebo zaliatie plodov sladkou vodou a varenie desiatok minút v sterilizačnom hrnci je tu postup, ako pri niektorom ovocí ušetriť veľa času, ešte viacej cukru a najviac tú energiu. Nič sa nevarí, nič sa teplom nesterilizuje. Teda ani sa nič nezabíja, aby nekvasilo. Napriek tomu si ovocie zachováva svoju konzistenciu, často aj farbu a málokedy mení chuť. A nemení obsah vitamínov.

Hrušky, jablká či jahody týmto spôsobom nespracujete, tam musíte ostať pri klasickom spôsobe alebo využiť sušenie či mrazenie. Čo je ale tiež na energiu náročné, ale nepotrebujete jej toľko a ani nepotrebujete kupovať cukor. Ja viem, minister financií ma teraz prekľaje, také straty na DPH aj HDP mu týmto článkom spôsobím. Ale mne ide o moje záujmy aj o vaše záujmy a minister nech sa živí vlastnými rukami.

Postup prípravy zatváranín

Uvedený postup je vhodné pre drobné bobuľové ovocie, ako sú ríbezle, egreše, zemolezy, muchovníky, hlošiny, arónie, maliny, černice. Pri ňom sa využíva skutočnosť, že zrelé plody sú na povrchu chránené tenkou vrstvičkou, ktorá bráni plesniam, aby ich predčasne poškodili. Žiaľ táto prirodzená ochrana nemá dlhšie trvanie, ako pätnásť minút. No aj to nám môže stačiť.

Na zatváraniny potrebujeme zrelé ovocie vhodného druhu a čistý sterilizovaný pohár so zakrúcacím vrchnákom. Vzhľadom na krátkosť času a veľkosť bobuliek sú vhodné skôr menšie poháriky od jedného do troch decilitrov. Pohár spolu s vrchnákom prelejeme vrelou vodu a po osušení zatvoríme.

Pohár otvoríme pri kríku, ktorého plody chceme konzervovať, a natrháme čisté a nepoškodené zrelé plody. Ak nám v ruke ostane nejaký prezretý, radšej ho zjeme. Plody ukladáme bez natláčania, radšej pohárikom mierne zatrasieme, aby sa bobule usadili. Plný pohár dobre zatvoríme a odložíme. Mali by sme to stihnúť do tých 15 minút, skôr je lepšie.

Skladovanie zatváranín

Naplnené a zatvorené poháriky uložíme v potravinovej skrini, dobre je, keď je v nej tma, ale vraj im nevadí ani trvalé denné svetlo. Neviem, toto sme neskúšali. Podstatné je, že na prípravu ani skladovanie ovocia týmto spôsobom nepotrebujeme žiadnu energiu. Žiadne sterilizovanie, varenie, chladenie ani mrazenie. Nič. Akurát po otvorení, ak obsah neskonzumujeme naraz, odporúčame ďalej skladovať v chladničke.

Akurát, že ak vám zatváraniny zachutia, nebudete mať starosti, čo s otvoreným pohárikom, lebo žiadny otvorený nebude 😉 Mierne fermentované ovocie si zachováva veľa zo svojej chuti, všetky vitamíny vrátane vitamínu C, ktorý je pri teplote nad 70 °C likvidovaný a len zriedka mení farbu. Aj po roku máte k dispozícii v podstate čerstvé ovocie.

Vhodné je do bieleho jogurtu, ovsenej kaše, šľahaného tvarohu a určite vymyslíte aj iné využitie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať