Ako efektívne uskladniť úrodu

kompoty Koncom leta je radosť chodiť do záhradky. Obsypané stromy, obťažkané kríčky, všade dozrieva ovocie a zelenina. A onedlho už bude zrelé aj hrozno. Užijeme si vitamíny aj sladké chute, vychutnáme šťavnaté broskyne, hrušky alebo osviežujúce jablká. Raňajky nám spestrujú červené a voňavé paradajky aj zelená paprika. Leto je skrátka v záhrade obdobím hojnosti. A to až takej, že často nie sme schopní s celou rodinou skonzumovať toľko úrody, koľko sa jej naraz urodí. Musíme ju uložiť do zásoby. Ako na to?
 

Takže leto je okrem obdobia zberu úrody aj dobou jej konzervovania. V zásade používame pre zeleninu nakladanie a výrobu čalamády, teda výrobu kyslej chute a pre ovocie kompótovanie a varenie lekváru, teda výrobu sladkej chute. Ľudia veria, že konzerváciou si odkladajú vitamíny na zimu. No my dnes už vieme, že pri teplote 70°C prichádza o život vitamín C a aj ostatných ich veľa neprežije. Takže konzervovanie nakladaním a sterilizovaním je skôr odkladanie energie a potravy na zimu, ako zdravia. Naším predkom takéto počínanie zabezpečilo prežitie.

Ďalšou šetrnou možnosťou je sušenie ovocia. Buď na vzduchu v tieni alebo elektrickou sušičkou. Ovocie sa zbaví veľkého množstva vody, zostane len vláknina, vitamíny a cukor. Koncentrovaný cukor na jednotku hmotnosti, takže opatrne v zime, aby ste priveľmi nepribrali 😉 Sušené ovocie je potrebné uložiť vo vákuových sáčkoch alebo nádobách, aby opäť nenabralo vzdušnú vlhkosť a nezačalo plesnivieť.

rohovyregal

Keď už máte všetko naložené, zavarené a nasušené, príde na rad otázka, kam to všetko uložiť. Priveľa sklenených zaváraninových pohárov, kompóty sú v každej skrini a ešte aj na nej. Riešením by bolo zbúchať do pivnice alebo pod schody drevený regál, ale tento sám o sebe zaberá priveľa miesta. Efektívnym riešením je navrhnúť si účelný regálový systém do miestnosti, ktorú práve máte k dispozícii a využije tak bezo zvyšku priestor. Na to slúži návrhár policových regálov, nájdete ho on-line na webe www.regalnamieru.sk, s ním pohodlne všetko zvládnete sami, navrhnete si presne taký regál, ktorý sami potrebujete. V krátkom čase vám výrobca doručí objednané diely, rýchlo ich zostavíte a kompóty a lekváre vám prestanú padať v špajzi na hlavu.

Keď už sme sa celý rok starali o našu záhradku, v dobe sucha starostlivo všetko polievali, bola by škoda teraz celú úrodu nechať len tak. Po zbere a konzervovaní si ju uložte na váš nový regál a kedykoľvek ju máte k dispozícii. Pre seba, pre deti, pre vnúčence.Komentovať