Ak radi pijete čaj a dávate prednosť bylinkovým čajom, môžete si kúpiť v lekárni alebo aj v obchodoch s potravinami hotové sušené bylinky alebo ich zmesi aj zabalené vo vrecúškach aj ako voľne sypané. Ale ak máte záhradu, alebo blízko domu lúku, oveľa lepšie je nazbierať si bylinky a nasušiť také, ktoré rastú vo vašom okolí. Priaznivé účinky byliniek na ľudský organizmus sú známe už tisícročia. Veď ešte pred takými dvesto rokmi nijaké lekárne neboli a všetky prípravky na liečenie pochádzali z prírody. Odvtedy sa nič nezmenilo, pravda okrem marketingu farmaceutických firiem.





Niektoré bylinky sa používajú ako osviežujúce, napríklad mäta prieporná. Iné zase ako upokojujúce. Ďalšie odľahčia telu pri vykašliavaní, pomáhajú pri teplote, utíšia bolesti. Obľúbený je jarný čaj z mladej žihľavy, ale pozor na kremičitany, ktoré pri častom pití čaju môžu spôsobiť problémy. Dokonca sa odvar z pŕhľavy používal aj na vlasy na podporu ich rastu a vitality. Taký podbeľ sa aj volá liečivý a ľudia ho užívajú pri chorobách dýchacích ciest. A listy zase uľahčujú hojenie rán na pokožke a vredov. A repík lekársky zase používali ľudia proti zápalom.

bylinkový čaj

Pri ľahkých zdravotných problémoch nie je nevyhnutné užívať lieky, ktoré odstránia príznaky a chorobu nechajú potajmä bujnieť v tele ďalej. Oveľa účinnejšie je zvoľniť tempo, ľahnúť si, odpočívať a užívať bylinkové čaje. V priebehu roka ich rastie v záhradách dosť, stačí len nekosiť trávu na úplný krátky golfový strih. Keď „na mňa niečo lezie“, stačia mi tri takéto dni doma na gauči, pod dekou, s čajíkom a knihou a som rýchlo fit.

Ja som si zvykol, a radím to každému, nepoužívať cukor ani med a nesladiť bylinkové čaje. Cukor je výživou pre baktérie v tele a prečo ich podporovať? Nemám rád ani inú chémiu v liekoch a už vôbec nie zrážanie teploty, ak nie je život ohrozujúca. Vyššia teplota tela je jeho zbraň v boji proti vírusom a baktériám, ktorou ich zabíja. Aj preto ľudia, čo sú na tabletách proti teplote a na potláčanie príznakov, sa zväčša nevedia ani obyčajného prechladnutia zbaviť skôr, ako za týždeň. Pokoj na lôžku a pravidelný pitný režim bez cukru je jedinou správnou cestou k zdraviu.

Súvisiace:  Viete správne polievať?

Ak rastú vo vašej záhrade bylinky, spoznajte ich blahodárne účinky na vaše telo, v lete a na jeseň si ich natrhajte a usušte v teple, tieni a suchu, aby ste ich mali po ruke vždy, keď ich budete potrebovať. Aj pravidelné preventívne pitie odvarov z rastlín, ktoré mnohí ľudia považujú za burinu v trávniku, vám zlepší zdravotný stav. Len ich musíte striedať a nepiť trvale len jeden druh.



Podobné príspevky

Záhrada ako park
Kúsok od nás býva stará pani, ktorá z priedomia často...
Čítať ďalej
Hydrogél zachráni rastliny
Posledné horúce dni dôkladne preverili životaschopnosť rastlín a dostupnosť vlahy...
Čítať ďalej
Pestovanie pomarančovníka
V našich zemepisných polohách sa urodí všelijaké chutné ovocie,...
Čítať ďalej
Mäta pieporná
Mäta pieporná je často pestovaná v našich záhradkách ako...
Čítať ďalej
Ako pestovať reďkovky, ktoré nepália
Rozmýšľali ste niekedy, prečo sú červené reďkovky raz šťavnaté a...
Čítať ďalej
Pozor, začína mrznúť
Kým cez deň máme, aspoň u nás, nádhernú slnečnú...
Čítať ďalej