Sušené slivky Každý rok v záhradke iný, každý rok praje iným plodinám. U nás je to tentoraz rok sliviek. Slivky zarodili hádam ako ešte nikdy. A pretože nechodíme do záhradky každý deň, tak pod stromami je modro. Našťastie padajú na trávu, takže nie sú obité a nie sú ani červivé, takže sa dajú pozbierať. Spolu s tými obratými zo stromu je to zakaždým za veľké vedro. Ale čo s nimi?
 
 




Keďže u nás nepálime, kompóty nikto neje a koláčov slivkových sme sa už najedli, prišlo na rad sušenie. Keď som bol malý chlapec, doma sme kúrili sporákom na uhlie, tak nebol problém podvečer, keď sa zakúrilo, dať do rúry dva či tri plechy s ovocím a sušiť ich v podstate odpadovým teplom. A na jeseň sme kúriť museli tak či tak. Podobne sušila slivky či jablká aj moja starká na dedine.

Sušené slivky
Sušené slivky na elektrickej sušičke

Kto už jedol sušené ovocie, musí so mnou súhlasiť, že je to veľká lahôdka. Najmä to domáce, čo nie je konzervované siričitanmi, ako kupované. Avšak pri jeho konzumácii si dávajte pozor. Sušené ovocie môže stratiť až ¾ svojej hmotnosti, takže zjesť pol kila sušených jabĺk je, ako keby ste zjedli dve kilá čerstvých. A to chápete, že by vás z toho mohlo bolieť brucho. Navyše po konzumácii sušeného ovocia by ste nemali zabúdať doplniť tekutiny, teda napiť sa.

Sušené ovocie obsahuje fruktózu, ovocný cukor, ktorý telo v menšej miere ľahko prijíma a ľahko spracováva, čo je vhodné, ak napríklad cestujete a nemáte možnosť zastaviť sa na obed. Za hrsť sušeného ovocia dodá telu potrebnú energiu a zaženie hlad.

Keď nekúrite v sporáku, tak jedinou možnosťou, ako si pripraviť z vlastnej úrody sušené ovocie, je použiť elektrickú sušičku ovocia, na odkaze si môžete prečítať recenziu českého výrobku ETA.

Súvisiace:  Koľko pohárikov sme zavarili?

Po vysušení by ste mali ovocie uložiť vo vzduchotesnom obale, lebo sušené ovocie ľahko prijíma vlhkosť zo vzduchu a mohlo by začať plesnivieť.



Podobné príspevky

Ako proti myšiam
Jeseň je obdobím kedy sa hraboše sťahujú za teplom...
Čítať ďalej
Aby mačky nechodili po kvetoch
Mať mačku a psa je rozdiel. Kým pes je...
Čítať ďalej
V čom sa skrýva stále väčšia obľuba...
Mať vlastný bazén nie je dnes ničím výnimočným. Prináša...
Čítať ďalej
Netkaná textília - odkiaľ?
Netkaná textília je obľúbený materiál všetkých záhradkárov a pestovateľov. Ideálne...
Čítať ďalej
Oplatí sa rýľ alebo lopata z Lídlu?
Či ste automechanik, počítačový expert, svadobný fotograf alebo záhradkár, bez...
Čítať ďalej
Ale veď ja mám okrasnú záhradu!
Do záhrady chodím skutočne veľmi rád a preto som v...
Čítať ďalej