Sušenie ovocia z novej záhrady

susenieKeď sme sa rozhodli vymeniť záhradu, bolo to veľké rozhodnutie. A jeho súčasťou bolo aj prijatie skutočnosti, že tento rok takmer nebudeme mať žiadne ovocie. V starej záhrade sme okrem kosenia trávy a oberania ovocia už nijakú starostlivosť stromom a kríkom nevenovali. A v novej záhrade ešte nemalo ovocie na čom narásť a dozrieť. No aj napriek tomu nejaké ovocie sme si v lete užili a dokonca sme aj nasušili. Dokonca aj dvomi spôsobmi. Ku klasickej elektrickej sušičke som pridal ešte jednu. Solárnu.
Osem stromov sme zo starej záhrady previezli do záhrady novej. A s nimi aj niekoľko ovocných kríkov. V záujme lepšieho zakorenenia sme všetky kvety zo sťahovaných stromov odstránili, takže tento rok nerodili. A z ovocia stála za niečo len úroda jahôd a malín.

Prekvapila nás ale stará jabloň v našej novej záhrade. Aj napriek silnému opadu slabších plodov počas celého roka sa na nej urodilo naozaj veľké množstvo plodov. Po odtrhnutí zo stromu nie všetky boli zrelé a sladké, ale keď padli na zem, boli zrelé dosť a chutné veľmi. Len poudierané. Nič moc na skladovanie. A aj tak po pár dňoch sa stali sypkými. Našťastie padali veľmi postupne, prakticky celý koniec septembra a celý október, takže sme ich postupne jedli a začali sme ich aj sušiť.

sušenie jabĺk

Doma sme zo skrine vybrali a sprevádzkovali elektrickú sušičku ovocia. Na záhrade som tiež vyrobil koncom leta solárnu sušičku, ale vzhľadom na počasie aj neskorý termín dokončenie sme v nej stihli len dva turnusy sušenia jabĺk. Celková plocha troch sít je rovnaká, ako plocha ôsmych kruhových plátov elektrickej sušičky a v októbri sú na vysušenie jabĺk nakrájaných na plátky potrebné tri za sebou idúce slnečné dni. Podľa teplomera, ktorý používam na kontrolu teplôt vonku aj vo vnútri, by v septembri stačili dni dva a možno aj jeden letný.

Čo ma ale veľmi teší, solárna sušička nepotrebuje ku svojej prevádzke žiadnu elektrickú energiu, takže jej prevádzka je zadarmo a teda aj sušené ovocie je lacnejšie. Elektrická sušička nie je drahá a jej veľkou výhodou je, že v čase, kedy sa vonku ochladzuje, ale centrálne vykurovanie ešte nefunguje, pomáha elektrická sušička aj vyhrievať byt. Na budúci rok už začneme sušiť hrušky, ktoré dozrievajú v lete, aj slivky a jablká hneď, ako začnú dozrievať. Takže si nasušíme ešte viac ovocia, ako tento rok.

Ale aj teraz máme slušnú zásobu sušených jabĺk a tiež ešte tých čerstvých, ktoré sme koncom októbra zo stromu otrhali za pomoci rebríka. Ale aj na strome ich ešte ostalo dosť. Takže každý deň, ktorý sa do záhrady dostaneme, sa s chuťou do čerstvých jabĺk zahryzneme a vždy ich zopár berieme domov do sušičky. Takže nakoniec sme ani tento prechodný rok bez ovocia nezostali a ani na zimu nám sušené jabĺčka chýbať nebudú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať