Šípkový likér

Šípky sú ako rastlina považované za burinu, ktorá rastie na neudržiavaných plochách. Šípové ruže rastú na okrajoch rumovísk či lesíkov, v bežnej záhrade ich nenájdete. Pritom kvitnú krásnymi kvetmi a keď dozrievajú plody, červené šípky, sú skvelou pochúťkou nie len pre vtáčence, ale dokážu poslúžiť aj ľuďom. A nie len ako surovina na liečivý čaj, ktorý si pamätáme z detstva. My sme si doma zo šípok na záhrade pripravili aj nápoj pre dospelých, ktorý skvelo zahreje po návrate zo zimnej záhrady domov.
Plody šípok okrem iného sú bohaté na vitamín C, ktorého neprítomnosť spôsobuje náchylnosť na prechladnutie a podobné choroby. Staršie ročníky si iste pamätajú, ako sme na jeseň šípky zbierali a nosili do školy, vtedy nám hovorili, že sa používajú na výrobu liekov. Dnes sa vyrábajú liečivá synteticky, zrejme je to lacnejšie a či je to aj pre ľudí lepšie, to nikoho nezaujíma.

No šípky stále rastú a stále ich môžeme zbierať. Pritom nezáleží, či už zmrzli alebo nie, či sú ešte tvrdé alebo už zmäkli. Rastú nám priamo na záhrade v jej hornej časti a tiež ich je dosť na okraji lesa za našou záhradou. V jeseni priateľka obrala najkrajšie šípky z kríkov a doma ich očistila od zvyškov kvetov. Potom ich umyla v studenej vode. Oddelila 600 gramov šípok a pripravila ich na likér.

Aby sa šípky dobre vylúhovali, je potrebné narušiť ich povrch. Väčšinou to ľudia robia vidličkou, ktorou prepichnú vrchnú šupku. Priateľka si vymyslela lepší spôsob. Používa hliníkové pretláčadlo na cesnak. Vloží do neho šípku, zatlačí, tá sa rozpučí, ale nikde z nej nič neunikne. Stačí vysypať do misky a vložiť ďalšiu šípku. Ide to veľmi rýchlo.

Načaté šípky s rovnakým množstvom cukru (600 gramov) sme nasypali do skleneného pohára o objeme štyri litre a zaliali kúpenou vodkou, dvomi litrami. Dobre premiešali, uzatvorili potravinárskou fóliou a položili na balkón na slnečné miesto. Počas troch týždňov lúhovania sme ich každý deň premiešali.

Nakoniec je treba preliať zmes cez sitko a plátno naspäť do pôvodných fliaš. Výsledkom je trochu sladký a dosť silný aromatický šípkový likér. Keď počas zimných dní sa vrátime popoludní zo záhrady, dobre padne malý štamperlík. Zohreje telo aj dušu. Je to predsa nápoj z úrody z našej záhrady.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať