Sušenie ovocia sme začali hruškami

hrušky sušenie Sušené ovocie máme doma radi a v zime si na ňom často pochutnávame. Napríklad pri televízore. Alebo počas našich občasných ciest autom niekam ďalej. Ale veľmi radi si zmes sušeného domáceho ovocia a orieškov vozíme so sebou ako železnú rezervu na cyklovýletoch, či už u nás doma alebo na dovolenkách. Je to ľahké, pritom výživné a najmä chutné. Nečudo, že sa zásoby minuli. No prichádza jeseň a s ňou dozrievajú plody v záhradke na stromoch. Tento týždeň sme už vytiahli sušičku.
Máme tú nevýhodu, že bývame v paneláku. A preto na sušenie ovocia musíme používať elektrickú sušičku. A hoci by sme sa mohli tváriť, že ovocie na sušenie sme získali „zadarmo“, za jeho sušenie musíme zaplatiť. Nielen nákupom sušičky na ovocie, ale aj za elektrinu. Zato však získame sušené ovocie bez pridaného cukru a tiež bez chemických konzervantov. A to nám za tú trochu námahy aj elektriny stojí 😉

Ako prvé začali dozrievať hrušky. Sú šťavnaté a sladké, ale po odtrhnutí zo stromu vydržia len pár dní. Nie sú vhodné na skladovanie. Prvé dni sme ich stíhali doma zjesť, keď sme sa už hrušiek nasýtili, prišlo na rad sušenie.

sušička a hrušky

Na trhu je niekoľko druhov elektrických sušičiek, líšiacich sa výkonom a aj inými parametrami. Na základe testov sušičiek sme zvolili typ ETA Kenya s otočnými plátmi, ktoré pomáhajú rovnomernému sušeniu plátkov ovocia. Netreba však zabúdať, že sušička z plátkov ovocia uvoľňuje vlhkosť. A tá sa hromadí v kuchyni, kde sušičku prevádzkujeme. Preto je potrebné častejšie vetrať, aby sa vzdušná vlhkosť neskôr nezrážala v rohoch miestnosti alebo na sklách plastových okien.

Keďže sa vonku medzitým ochladilo a tropické horúčavy tohoročného leta sú už minulosťou, je sušička aj zdrojom tepla, kým sa ochladí vonku natoľko, že sa začne zimná vykurovacia sezóna a mesto spustí ústredné kúrenie v bytovkách. Aspoň nemusíme nosiť svetre ani zapínať elektrický ohrievač. Spojili sme príjemné s užitočným, zakonzervovali úrodu zo záhradky a pripravili si chutnú maškrtu na zimu aj na výlety na budúci rok. Keď dosušíme tieto hrušky, prídu na rad jablká.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


2 komentáre to “Sušenie ovocia sme začali hruškami”

  1. Dominika Žabová píše:

    Dobrý deň, v teste používate túto sušičku ? gorenje.sk/vyrobky/male-domace-spotrebice/susicka-potravin/423353 Uvažujem nad ňou na vanoce kvôli viac vrstvám úložného priestoru .

Komentovať