Uvedená otázka zdá sa byť zbytočná. V našich končinách býva zvykom, že papriky, paradajky či kaleráby sa vysádzajú z priesad, niekto to robí aj s uhorkami, ale koreňová zelenina sa vysieva do pôdy zo semien. Podobne aj hrach či fazuľa Základným princípom pri rozhodovaní, či vysievať do pôdy alebo robiť najskôr priesady, je teplota pôdy a doba klíčenia, ktorú rastliny vyžadujú. No ale v poslednom období začína do celého procesu „hovoriť“ ďalší faktor. Hoci aj ten súvisí s teplotami.




Že sa mení klíma okolo nás si všimol hádam každý, kto nie je slepý a hluchý. Bez ohľadu, čo si kto z nás myslí o príčinách a následkoch, či bolo skôr vajce alebo sliepka, sa čosi deje. A výsledkom zmien je okrem iného aj posúvanie „podnebnej čiary“ smerom na sever (na našej pologuli). Začínajú byť u nás prijateľné podmienky pre život pre také organizmy, ktoré sme tu pred rokmi nemali. A súčasne miernejšie zimy už nelikvidujú také kvantá organizmov, ako sme boli zvyknutí. Skrátka škodcovia prezimujú a začínajú byť aktívni už skoro na jar. Už ste videli v marci slizniakmi obžraté narcisy alebo iné mladé rastliny?

Je fajn mať vegetačnú dobu o takmer mesiac skôr, ako bývalo zvykom, lebo môže byť skôr aj úroda a často vydrží do prvých mrazov v októbri, len vám ju nesmú znivočiť už v zárodku. A keď sme jedne rok vysievali uhorky a tekvice už po tretí raz, budúci rok sme pre istotu ako priesady pripravili aj uhorky aj hokaido. Hotové rastlinky majú väčšiu šancu odolať pôdnemu životu, ako prosté semená. Navyše, ak k otepleniu na jar prichádza rýchlejšie a za kratšiu dobu, je príprava priesad u zeleniny, u ktorej to nebývalo zvykom, veľkou výhodou.

Súvisiace:  Prečo neokopávať jahody?

Netradičná ochrana výsevu

Máme malého psíka, ktorý na jar „púšťa“ celkom dosť srsti. napadlo nás použiť ju ako hnojivo, rohovinu. Do výsevnej jamky sme na dno dali za hrsť srste, na to semiačko a zasypali zeminou. Ani jedno takéto semienko nebolo poškodené. Všetky rastlinky vzišli a prosperovali. Že by srsť z psa, ktorého nekúpeme nijakým šampónom, lebo je celý čas len vonku, vadila pôdnemu hmyzu? Overíme ďalšiu sezónu. Možno na nové problémy pomôžu nové riešenia 😉

Sú krajiny, kde všetku zeleninu sadia ako priesady, práve pre bujný život v pôde, ktorý semená zlikviduje, ale rastlinám nevadí. Teraz sa tento problém dostáva aj k nám. Musíme hľadať riešenia, ak chceme ďalej pestovať zeleninu. Jedným z nich je aj príprava vlastného osiva, aby nás nemrzelo, koľko eur za kupované osivo vám pôdne príšerky zase požrali. A aby sme ho mali dosť na výsev aj na prípravu priesad. A prípadne pre neúspešných susedov, ktorí sa odmietli prispôsobiť novej situácii.



Podobné príspevky

Peniaze slovami záhradkára
Toto je úvod pôvodného článku, ktorý sa nachádzal na pôvodnom...
Čítať ďalej
Ako pestovať tab
Tak žiaľ ani tento článok už na tomto webe nenájdete...
Čítať ďalej
Sezónu zeleniny ukončuje počasie
Bežná zelenina je v našich podmienkach jednoročná letná rastlina. Keďže...
Čítať ďalej
Krovinorez či vyžínač?
Keď hľadáte informácie na internete alebo požiadate o radu...
Čítať ďalej
Bohatá úroda orechov
Keď sa povie "ovocie", človek mestský si predstaví supermarket...
Čítať ďalej
Oddychová lavička so stolčekom
Na čo chodíte do záhrady? Otázka, ktorou dokážem vyviesť...
Čítať ďalej