Semená len zo zrelých paprík

Koncom leta a v jeseni si pochutnávame na plodoch svojej práce. Chrumkavá paprika je jedným z najobľúbenejších druhov zeleniny. Skúsení záhradkári vedia a začiatočníci sa pokúšajú pestovať si svoje vlastné priesady zo semien druhov, ktoré im chutia. Základom je správne zozbierať a dobre uložiť semená pre budúcoročný výsev. Najmä začiatočníci však robia zásadnú chybu, na ktorú chceme v tomto článku upozorniť. Ako teda správne zozbierať a uložiť semená papriky, aby sme si mohli pestovať vlastnú zeleninu?

Pred uskladnením musia byť semená suché, pretože vlhkosť by spôsobila ich plesnivenie. Starým mamám sa osvedčilo zavrieť ich do skleného pohára a uložiť na chladnom a tmavom mieste. Než však k tomu dôjde, musíte si semená z plodov vybrať. To môžete urobiť cielene výberom plodov na rastline alebo pri konzumácii paprík.

Nezabudnite však, že hoci je paprika pekná, chrumkavá a zrelá na konzumáciu, ak je zelená, nie je botanicky zrelá a semená v nej nie sú dostatočne vyvinuté, aby z nich vyklíčila nová rastlina. Hoci vám bude predavač na trhu tvrdiť, že existujú dva druhy paprík, zelené a červené. Všetky sú najprv zelené a neskôr všetky očervenejú, keď skutočne dozrejú. Takže semená pre ďalší výsev vyberajte len z červených a zrelých plodov.

Aj to nie zo všetkých. Vyberajte zdravé a veľké plody, také, akú by ste chceli mať mať budúcu úrodu. Takouto selekciou vyberiete najvhodnejšie plody a vyradíte také, ktoré sú deformované, malé či inak sa vám nepáčia. Ak odkladáte semená z vlastnej úrody paprík, tak po rokoch vypestujete odrodu prispôsobenú vašej záhrade a kvalite pôdy v nej.

Môžete skúsiť pestovať tiež papriky zo semien plodov z obchodov. Tu je však veľké riziko, že sa jedná o plody priemyselne pestovaných hybridov a nasledujúce generácie môžu mať veľmi odlišné vlastnosti od tých, ktoré máte pred sebou. Na druhej strane nie je vylúčené, a skúsenosti to potvrdzujú, že aj takto sa vám môže podariť vypestovať si chutné a zdravé papriky.

semená z vlastnej papriky

Semená vybraté zo zrelých plodov rozložte jednotlivo na tácku alebo tanierik a papierovú utierku, aby ste ich zbavili vlhkosti a po dôkladnom vysušení bezpečne odložte. V komore majú čas do konca januára. V minulosti sa vysievali papriky až začiatkom marca, ale zmeny klímy dovoľujú výsadbu o niečo skôr, ako v minulosti, preto je možný aj skorší výsev. Základom ale je mať pripravené semená druhov papriky, ktorá vám chutí a ktorej sa vo vašej záhradke darí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať