Voda je lenivá, tá do kopca nepotečie – takto lakonicky skonštatoval môj strýko pri jednej návšteve u nás na pozemku, čo treba mať na pamäti vždy, keď uvažujeme o vode na pozemku a na stavbe. Skúsený stavbár – starý praktik ma nie len naučil základom prútikárčenia, ale aj správaniu sa k vode ako takej. A vždy si na jeho slová spomeniem, kedykoľvek sa bavím alebo počujem o tom, ako sa niekto trápi s vodou. Či už jej prebytkom alebo nedostatkom. Typickým príkladom v záhrade sú vyvýšené záhony. Jednými zbožňované, druhými zatracované. Možno preto, že stále nepochopili ich princíp a ako ich používať.
Tag → korienky
Vyvýšené záhony nesajú vodu
Dobrá pôda
Neraz pri diskusiách s inými záhradkármi padla veta o kvalite či nekvalite pôdy v ich či našej záhrade, ako predpoklade k pestovaniu zeleniny. S tým se nedá nesúhlasiť. Čo som však pri takýchto rozhovoroch vypozoroval, takmer vždy priatelia považovali stav pôdy za nemenný fakt. Za danosť, ktorá navždy určuje druh záhrady a jej výnosnosť aj náročnosť práce. A to je presne tá vec, ktorú som vždy rozporoval. Podľa mňa je to úplne inak.
Mulčovanie zachránilo úrodu, keď sme ochoreli
Permakultúrou nepobozkaní návštevníci našej záhrady sa často pýtajú, prečo máme slamu na záhonoch a kedy ju dáme preč. Po vysvetlení, že nikdy, len ju stále dopĺňame a že nám šetrí vodu aj chrbát, lebo netreba okopávať, niektorí začnú používať rovnaký spôsob a iní to hneď zavrhnú, ako nevhodné pre ich záhradu. No my sme sa nedávno presvedčili, že mulčovať záhony sa naozaj oplatí. Stačí, že nepredvídateľné okolnosti výrazne zmenia vaše plány na najbližšie dni. Napríklad krátke ochorenie.
Paprikové priesady treba rozsadiť
Keď chcete mať zdravú a chutnú zeleninu, musíte mať silné priesady. Také musíte kúpiť alebo si ich sami dopestovať. Kto začal koncom januára alebo v polovičke februára pestovať papriky z vlastného výsevu, musí ešte skoro na jar mladé sadeničky presadiť, aby mali priestor na rast a zosilnenie. Ideálny čas je asi v druhej polovičke marca. Presádzanie paprík môžete spojiť s výsevom paradajok.
Pôda si musí oddýchnuť
Svojich priateľov rozčuľujem najčastejšou detskou otázkou: „Prečo?“ Pretože keď sa rozprávame o záhradničení, o pestovateľských postupoch a rôznych princípoch, takmer každý mi z nich vie odcitovať spústy poučiek, ako sa má čo robiť. A je jedno, či sami majú záhradu, či majú desiatky rokov praxe rýľovania a kopania v záhrade svojej, u svokry alebo poznajú zeleninu len zo supermarketu. Moja najobľúbenejšia hláška je, že „pôda si musí oddýchnuť“.
Za dážďovky by ste mali ďakovať
Občas dostanem otázku, o ktorej by som nepredpokladal, že by som ju mohol dostať alebo že by vôbec niekoho mohla trápiť. Že skrátka môže existovať taký problém, či skôr že by situácia z otázky mohla pre niekoho predstavovať problém. Ako toť nedávno: Ako sa zbaviť dážďoviek v okrasnom trávniku.
Rýľovať na jeseň alebo nie?
Záhradkárstvo je ako náboženstvo. Každý verí niečomu inému. Ak veríte na obracanie pôdy a jej rozmŕzanie, rýľujte ďalej. Ak vám vŕta v hlave, ako iní môžu úspešne pestovať zeleninu bez zbytočnej driny a bolestí chrbta, môžete to skúsiť inak. Prečítajte si dôvody, prečo je nerýľovať lepšie. Možno vás to zaujme, možno to vyskúšate na malej časti vašej záhrady a možno s tým nebudete súhlasiť. Na tom však nezáleží. Nerýľovanie funguje a často lepšie, ako ortodoxný prístup „lebo sa to tak vždy robilo“. Permakultúra nie je žiadny moderný výmysel, ako často tvrdia médiá. Je to odkukané od prírody a tá je tu už miliardy rokov. Úspešne.
Sedem dôvodov pre vyvýšené záhony
Snaha vybudovať si vo svojej záhrade vyvýšené záhony môže byť vedenia viacerými dôvodmi. Nedá sa totiž povedať, že vyvýšené záhony majú jedinú výhodu. A pretože každý záhradkár môže mať iný dôvod, pre ktorý túži mať vo svojej záhrade vyvýšený záhon, môžu sa podľa toho odlišovať aj rozmery a výšky, ale tiež aj tvary vyvýšených záhonov. Nedá sa preto povedať, ktorý vyvýšený záhon je lepší a prečo. Poďme sa teraz spoločne pozrieť, ktorých sedem dôvodov môže viesť záhradkára k stavbe vyvýšeného záhona. A ktorý dôvod je ten váš.
Vďaka mulčovaniu prekonávame sucho
Tento rok je leto enormne horúce, suché a hlavne dlhé. Keď v druhej polovici júna píšem tento článok, je to už mesiac, čo u nás nepršalo. Pred tromi týždňami boli nejaké zrážky, ale len lokálne, v niektorých dedinách doslova zlialo, inde spŕchlo a v našej záhrade nič, ani kvapka. Neviem si predstaviť, ako by sme fungovali v starej záhrade, odkázaní len na dažďovú vodu zo strechy chatky v nádrži. Čo vieme od známych, sú už dávno bez vody, ktorú musia do záhradky dovážať. My využívame vodu z vlastnej studne, ale hlavne sa nám vďaka dôslednému mulčovaniu všetkých rastlín podarilo znížiť spotrebu vody.
Prišiel čas sadiť priesady do záhonov
Pestovanie plodovej zeleniny má dve fázy. Najprv výsev semien, dopestovanie priesad. Zväčša v dome/byte, na južnom okne, prípadne v skleníku. A keď už sú priesady dosť veľké a vonku už nehrozia prízemné mrazy, príde čas vysadiť mladú zeleninu do záhonov pod holým nebom. To je zvyčajne v polovičke mája, kedy odídu poslední zmrznutí (Pankrác, Servác a Bonifác). Na tento čas sme si aj my naplánovali osadenie záhonov. Priateľka si zobrala v práci týždeň dovolenky a tak sme osem dní strávili v záhrade, pričom sme každý deň doviezli a umiestnili mnoho priesad.