Prišiel čas sadiť priesady do záhonov

Pestovanie plodovej zeleniny má dve fázy. Najprv výsev semien, dopestovanie priesad. Zväčša v dome/byte, na južnom okne, prípadne v skleníku. A keď už sú priesady dosť veľké a vonku už nehrozia prízemné mrazy, príde čas vysadiť mladú zeleninu do záhonov pod holým nebom. To je zvyčajne v polovičke mája, kedy odídu poslední zmrznutí (Pankrác, Servác a Bonifác). Na tento čas sme si aj my naplánovali osadenie záhonov. Priateľka si zobrala v práci týždeň dovolenky a tak sme osem dní strávili v záhrade, pričom sme každý deň doviezli a umiestnili mnoho priesad.
Celkom sa nám doma uľavilo. Priesady zaberali celý balkón aj okná na južnej strane paneláku. Okrem pravidelného polievania sme museli aj dosť vetrať, aby sa vlhkosť z rastlín nezrážala na oknách či v rohoch.

V záhrade sme pre papriky a paradajky vyhradili už dva vyvýšené záhony. Ten starý som na jar opravil, a nový dokončil. Hoci na dvojnásobnú plochu nevysadili sme dvojnásobok vlaňajších priesad. Po tom, ako bujne vlani rástli, sme sa rozhodli dať ich na redšie. Samozrejme sme papriky a paradajky umiestnili aj pod stromy, kde majú pohyblivý tieň a iné vlhkostné pomery, ako dole v záhonoch. Či už viac prší, alebo je viac sucho, aspoň niekde máme úrodu istú.

Obe miesta sú mulčované slamou, takže si držia vlahu a nerastie tam burina, teda máme menej práce. Ako sa ľahko sadí paprika do zamulčovaného vyvýšeného záhona, ukazuje toto video:

Okrem paprík a paradajok sme doma pestovali aj priesady uhoriek a cukiet, tiež zo semien z vlaňajšej úrody. Jeden uhorkový záhon máme v rohu pozemku, ďalšie miesto sme pripravili na mieste odstráneného ovčína. Hnoj skončil vo vyvýšenom záhone, sem sme doplnili zeminu, premiešali a urovnali, na koniec zamulčovali drevnou štiepkou z jarného rezu stromov a dokončili senom. Pre uhorky som pripravil dve opory z betonárskej výstuže, natretej na zeleno.

Vedľa nich sú cukety, poniže v ešte vlhkejšom mieste tekvice hokaido. Priateľka neodolala a kúpila dve priesady červeného melóna, bude to experiment. Živiny tu sú, voda tiež a ani slnko nechýba.

priesady uhoriek a tekvíc

Po všetkých tých sadeniach nám stále ostalo ešte priveľa sadeníc paradajok a paprík. Niekoľko ich rozdala priateľka svojím kamoškám a pre zvyšné sme hľadali miesto. Nakoniec sme využili voľný priestor pod vyvýšeným záhonom, kde do jari bola zemina z neho. Miesto treba urovnať, tak som vybral elektrickú motyku a miesto nie len urovnal, ale v strede aj prehĺbil. Aby vlaha zbytočne neunikala do vzduchu, opäť to priateľka zamulčovala čerstvým senom a potom zasadila zvyšné papriky aj rajčiny.

papriky a rajčiny vo vyvýšenom záhone

Pretože máme v záhrade dosť veľa „medvedíkov“ – krtonôžky, tak ku každej rastline, ako je vo videu povedané, sype do jamky ku korienkom pachový odpudzovač tejto hávede a tiež hydrosorb, zadržiavač vlahy s hnojivom.

Všetky priesady sú v našej záhrade už v zemi. Neostáva len občas ich poliať a tešiť sa na novú úrodu zeleniny a prísun vitamínov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať