Záhradný architekt alebo doprajte si krásnu záhradu

Zaobstarali ste si nový rodinný dom vrátane záhrady a plánujete návštevu záhradného architekta, aby vám pomohol s vybudovaním peknej záhrady? Ak tomu tak je, mali by ste si to rozmyslieť, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Záhradný architekt vám najskôr bude klásť veľa otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ak to len trochu pôjde, je dobré odpovedať na jeho otázky okamžite, čo urobíte tým, že si ich vopred pripravíte. Prinášame vám zoznam otázok, ktoré vám architekt s najväčšou pravdepodobnosťou dá.
Záhradný architekt sa vás bude vypytovať

V prvom rade je potrebné vedieť, ako vlastne záhradného architekta vybrať. Snažte sa hľadať podľa referencií a recenzií. Rozhodne sa nepozerajte v žiadnom prípade na cenu. Ak ste sa už pre záhradného architekta rozhodli, nemali by ste na ňom šetriť. Profesionálny záhradný architekt bude záhradu tvoriť spoločne s vami, nie bez vás. Práve z tohto dôvodu je nutné si pripraviť aspoň väčšinu odpovedí na jeho otázky. Nekvalifikovaný záhradný architekt by vám účtoval síce nižšiu sumu, ale následne by záhradu vytvoril podľa seba.

Inými slovami predneste záhradnému architektovi vaše vízie, sny a priania. Podľa nich by sa mal potom odraziť. Ak ich bude ignorovať, nejedná sa o profesionálneho architekta. Profesionálny architekt sa od vašich snov a vízií odrazí, a ak nie, potom vám aspoň vysvetlí, prečo vaše sny a vízie nie sú vhodné pre záhradnícke účely. Bude vám dôkladne a pozorne vysvetľovať dôvody, prečo by ste od svojich plánov mali odísť. Jedine v tomto prípade si záhradného architekta nechajte. Ak vám však nič nevysvetlí a bude si robiť svoje, prepusťte ho.

Otázky a odpovede?

Odpoveď je potrebné si pripraviť na otázku, ako by ste si svoju záhradu predstavovali. To sme vám koniec koncov písali aj v predchádzajúcom odseku. Záhradný architekt by sa mal tento dotaz opýtať v prvom rade. Jedine tak preukáže svoju profesionalitu. Záležať bude na veľkosti záhrady, pretože ak sú vaše sny príliš veľké, a patrí medzi ne dokonca aj vlastné jazierko, nemuselo by sa to na vami zakúpený pozemok vojsť. Ak by jazierko a množstvo ďalších vecí na záhradu išlo umiestniť, ale problém by bol v iných veciach, záhradný architekt by vám to mal dokázať vysvetliť.

Ďalšou otázkou budú samotné rastliny. Tie na záhradu bezpochyby patria. Krásna záhrada môže byť farebná po celý rok, stačí len umiestniť na záhradu ako letné, tak zimné kvety, ktorým nevadí zima. Skúste teda nad touto otázkou popremýšľať, poprípade sa opýtať svojho záhradného architekta. Ten by mal byť opäť ochotný vám pomôcť. V opačnom prípade sa zamerajte na iného záhradného architekta. Záhradný architekt by mal vedieť nielen správne rozmiestniť záhradu, ale tiež sa vyznať aj v rastlinách. Čím viac informácií má, tým lepšie.

Na záver dekorácie a pár tipov

Záverom budete musieť odpoveď ešte na otázku týkajúcu sa dekorácií. Práve dekorácie dodajú v poslednej fáze záhrade tie správne farby a vlastný štýl. Dekorácie na záhradu sa neustále vyvíjajú a dnes sú na rovnakej úrovni, ako dekorácia do bytu alebo rodinných domov. Aj tu však platí pravidlo, že by ste to s nimi nemali príliš preháňať. Hlavnými prvkami záhrady sú totiž rastliny.

Na záver popremýšľajte nad tým, či chcete mať na záhrade altánok, gril a ďalšie veci, ktoré zaberajú relatívne veľa miesta. Všetko by ste mali vedieť prekonzultovať so záhradným architektom.
Komentovať