Balkónové jahody

mesačné jahody Chutia vám jahody? Máte ďaleko do záhrady? To vôbec nemusí byť problém. Stačí, ak máte balkón alebo okno otočené na slnečnú stranu a môžete si pestovať jahody aj doma, v črepníku. Pre takéto domáce pestovanie sa hodia odrody, ktoré netvoria veľa odnoží a spokoja sa s menším priestorom. Samozrejme aj plody sú menšie, zato ich môžete mať veľa a čerstvé prakticky každý deň.

Balkónové jahody by mali mať priestor v kvetináči asi 20 x 20 cm a v truhlíku by mali byť od seba vzdialené asi 30 cm. Sadíme ich do ľahkej vzdušnej pôdy s humusom. Zalievať ich treba každý deň, v horúčavách aj ráno a večer. Ak použijete ku koreňom absorbér vody, uľahčíte svojím jahodám život. Dobrú úrodu dosiahnete, ak ich umiestnite na miesto s priamym slnečným svitom a rodiť vám budú dobre dva až tri roky. Potom ich treba obnoviť.
Rozsádzanie jahôd môžete robiť delením trsov, ale úplnú obnovu porastov dosiahnete vypestovaním jahôd zo semien, ktoré kúpite v záhradkárskych predajniach. Zimovať môžete jahody v črepníkoch v chladnejších miestnostiach s obmedzením zálievky na jedenkrát za desať dní až dva týždne. Jahody neznášajú mráz.

Aby ste dostali naozaj bohatú úrodu, je dobré jahody v črepníkoch a truhlíkoch prihnojovať. Predsalen tu majú sťažené podmienky a málo zeminy. Pretože jahody jeme, mali by ste použiť granulované hnojivá prírodné, nie syntetické. Prebytok dusíka však podporuje hnilobu plodov. Ak povrch zeminy zakryjete kôrou alebo rašelinou, zmenšíte vyparovanie vody z pôdy.

A akú odrodu teda použiť pre pestovanie jahôd na balkóne. Napríklad „Elsanta“ alebo iné drobnoplodé. Nádherné červené plody na balkóne budú celkom iste vzbudzovať zvedavosť susediek, že čo to pestujete na tom balkóne 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať