Keď sme mali vyhliadnutý pozemok na záhradu a boli rozhodnutí ho kúpiť, tak nás samozrejme zaujímalo aj to, ako dlho bude celý prevod trvať, čo všetko treba urobiť a kedy budeme právoplatnými vlastníkmi pozemku a kedy budeme môcť robiť všetky opravy a úpravy na už skutočne našom pozemku a vo svojej záhrade. Pretože kým nemáme list vlastníctva, stále nie je pozemok náš, hoci je podpísaná zmluva a pôvodný majiteľ nám dovolil naň vstupovať.




Celá doba trvania kúpy a prevodu pozemku na nového vlastníka nás zaujímala aj preto, že sme mali v úmysle hneď na jar začať s čistením pozemku a jeho prípravou na založenie novej úrody. A ako pre vyvýšené záhony, tak pre výsadbu stromov sú niektoré termíny vhodné viac a niektoré menej. Radi by sme mali už prvú jeseň nejaké ovocie a zeleninu z novej záhrady a mohli tak tú starú a malú opustiť. A hoci v januári sa zdala zima ešte tuhá, oteplenie mohlo prísť kedykoľvek. A škoda by bolo strácať čas.

Okrem štúdia informácií na internete som navštívil aj moju známu notárku. V kocke sa dajú zistené informácie zhrnúť asi takto:

– Zmluvu o prevode vlastníckych práv k pozemku môže spísať ktokoľvek alebo aj právnik, podpisy pod zmluvou musia byť overené notárom alebo matrikou minimálne u osoby predávajúcej. Za overenie sa platí, tak isto za zostavenie zmluvy právnikom.

– Návrh na vklad do katastra spolu so zmluvou treba podať spolu s poplatkom 66 eur a kataster (Okresný úrad) má lehotu 30 kalendárnych dní, aby o vklade rozhodol alebo ho zamietol pre chyby v návrhu alebo nedostatky v zmluve.

– Alebo dohodu predávajúceho a kupujúceho zapíše notár do Notárskej zápisnice, účastníci ho môžu poveriť opravou zjavných chýb v zmluve a súčasne podaním návrhu na vklad do katastra. Aj je návrh podávaný elektronicky a pred ním je podaný Návrh na zamýšľaný vklad, klesne cena za úkon na 18 eur a trvá to celé 20 kalendárnych dní.

Súvisiace:  Výpadok

– Notár, právnik alebo banka môžu uložiť peniaze kupujúceho do depozitu, odkiaľ budú poukázané na účet predávajúceho po zápise zmeny vlastníka k nehnuteľnosti na katastri. Všade sa za to platí, ale len u notára sú peniaze chránené pred exekútorom (keby to náhodou hrozilo).

Naša voľba bola jasná. Najrýchlejšie a celkovo najlacnejšie je požiadať notára o spísanie zápisnice a podanie návrhu na vklad a prípadne aj o notársku úschovu peňazí. Keďže predávajúci nemal proti takému postupu námietky a dokonca nepožadoval ani zloženie kúpnej ceny u notára, dohodol som termín, odovzdal všetky náležitosti ku zmluve a v určený deň sme sa stretli a po prečítaní zmluvy ju podpísali. Začala plynúť dvadsaťdňová lehota.

Kedy dostanem list vlastníctva ?

Nikdy. Bejvávalo. Teraz to funguje inak. Okresný úrad povolí vklad do katastra a zapíše vás ako nového vlastníka pozemku. Túto skutočnosť sa najskôr dozviete na internetovej stránke katastra. Úrad má totiž ďalšiu lehotu 30 dní, v ktorej vám pošle Rozhodnutie o povolení vkladu. Nechápem, prečo nie hneď na druhý deň, prečo sa tieto dokumenty nemôžu centrálne tlačiť, baliť a rozosielať ako faktúry od mobilných operátorov, ale jednoducho si na dokument o tom, že ste sa stali právoplatným majiteľom pozemku, chvíľu počkáte. A listu vlastníctva sa nedočkáte vôbec. Tie sa už neposielajú. Ak chcete, musíte oň kataster požiadať alebo si ho vytlačiť z internetu.

Kto to nevie, dozvie sa túto „sladkú novinu“ takmer o dva mesiace. Byrokracia vládne Slovensku, občan má len platiť a čušať.



Podobné príspevky

Aj vtáčikom v lete chýba voda
Aj vy ste si vydýchli, že skončili tropické dni...
Čítať ďalej
Oberák čerešní
Ako malý chlapec som často v lete liezol do...
Čítať ďalej
Permakultúra v meste Zvolen
Každý, kto sa snaží aplikovať aspoň niektoré permakultúrne postupy na...
Čítať ďalej
Bohatá úroda aj na balkóne
Pre úspešné pestovanie drobného ovocia alebo zeleniny nemusíte byť...
Čítať ďalej
Anglický trávnik proti svojej vôli
Nikdy sme nemali ambíciu v našej záhrade na vidieku...
Čítať ďalej
Posledné kosenie
Štátny sviatok v prvý septembrový deň sme dokonale využili....
Čítať ďalej