Vtáčie búdky v záhrade už nedávame

Milovníci prírody sa jej všemožne snažia pomáhať. Akonáhle vonku primrzne či napadne sneh, okamžite vešajú krmítka, aby nepomreli hladom a na jar vešajú po stromoch vtáčie búdky, aby mali vtáčiky kde hniezdiť a priviedli na svet ďalšie húfy škodcov. A čo menej vedomostí o Prírode majú, o to viac sa snažia. Čím viac času trávia v meste a o to menej na vidieku, tým je ich snaha úpornejšia.
Sedím si tak uprostred pekného jarného dňa na terase pri káve, oddychujem po namáhavom dopoludní pri klčovaní „pralesa“ v novozískanej záhrade, susediacej s našou pôvodnou. A pozorujem naše stromy, ako niektoré začínajú kvitnúť, iné rašia čerstvými púčikmi a rozjímam, aká úroda sa bude asi tento rok ukazovať. Vtom vidím priletieť tmavého vtáčika na konár stromu neďaleko mňa, onedlho sa pridá iný, úplne inak sfarbený. A lup!, jeden z nových púčikov na konári je zlikvidovaný. Lup!, a už je zničený aj druhý.

Vlani som videl sýkorky, ako si pochutnávajú na ríbezľových pupeňoch. Neveriacky som pozeral a dumal o vzduchovke a o tých z mesta, čo o Prírode len počuli, ale v skutočnosti ju nepoznajú. A prikrmujú vtáčiky a stavajú im búdky.

V zime to býva tak, že je sneh a mráz a veľa živého pokape. Slimáky, kliešte, iná háveď. Preto sa jej rodí každý rok toľko, že časť je súčasťou potravinového reťazca a časť neprežije zimu. Len najsilnejšie jedince majú právo založiť nové pokračovanie rodu. Hovorí sa tomu prirodzený výber a múdri ľudia by mali poznať Darwina. Lenže ľudia do tohto prirodzeného kolobehu Prírody zasahujú, lebo si myslia… a viete, čo znamená myslieť,… Háveď nevykape, budúci rok jej bude viac. A je jedno, či štípe, píska alebo spieva. Škodí nám rovnako a odkrajuje z nášho koláča.

Preto u nás krmítka ani vtáčie búdky nedávame. Nebudeme si chovať nepriateľov, nebudeme zasahovať do Prírody a narušovať rovnováhu a tísicročia fungujúce prirodzené princípy. A potešil som sa, keď som zaregistroval zvýšený počet strák a sojky. V prírode to už tak býva, keď sa objaví viacej dostupnej potravy, zvýši sa aj počet stravníkov. A nastolí sa rovnováha. Len „uvedomelí ochrancovia prírody“ budú mať menej peňazí a menej času. A dočasne menej úrody.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať