Posledných pár dní sme pri polievaní balkónovej zeleniny zaregistrovali zaujímavý jav. Voda rýchlo vsiakla do substrátu a súčasne sme mali pocit, že vrch zeminy v truhlíkoch je akýsi nakyprený. A rastliny nevyzerali byť v úplne najlepšej kondícii. Tak sme sa rozhodli skúsiť ich presadiť. Čo sme však našli v substráte pri koreňoch nás doslova šokovalo. Ako sme tento problém so škodcom vyriešili?




V zemine sa pohybovali škaredé tučné biele tvory. Pandravy. Tak sme prvú rastlinu presadili do nového substrátu. Ten v sáčku sme samozrejme dobre skontrolovali, či sa pandravy nevyskytujú aj v ňom. Bol v poriadku.

Pandravy-1

Pandravy-2

Pandravy-3

Pandravy

Keď sme vyriešili problém prvého truhlíka, zaregistrovali sme rovnaké príznaky škodcov aj v truhlíkoch s balkónovými paradajkami, paprikami a ačokčou. Hlavne tú je problém presadiť, keďže popínavá rastlina je pevne ukotvená ku konštrukcii sušiaka prádla na balkóne a nedá sa jednoducho preniesť na presadenie.

A tak ma napadlo použiť postrek. Konkrétne postrek proti cicavým a savým škodcom. Karate. Namiešali sme roztok s vodou, ale namiesto postreku rastliny sme s ním urobili zálievkou. Dôkladne sme substrát preliali a čakali, čo sa bude diať 😉

Pandravy-6

O pár hodín sa pandravy dostali zo substrátu na jeho povrch a nevyzerali veľmi zdravo. Po tomto úspešnom zásahu proti pandravám sme zálievku aplikovali aj na ostatné truhlíky so zeleninou. Postrek má ochrannú lehotu od troch do sedem dní podľa druhu zeleniny. Je to chemický postrek, ale postrek Spruzitom by nebol účinný ani na listy ani na pôdu. Dôkladná zálievka rastlín s primiešaným Karate nás takto zbavila všetkých pandráv, niektoré vyliezali aj druhý deň po aplikácii prípravku.

Podľa fotiek pandráv sa jedná o larvy chrústa, ktoré požierajú mladé korienky zeleniny, ale aj ovocných stromčekov a viniča v záhrade. Skrátka nebezpečný škodca a podľa toho sme s ním aj zatočili.

Súvisiace:  Ako pestovať reďkovky, ktoré nepália

Zaujímavé je, že sa larvy vyskytli v truhlíkoch na balkóne, ale v substráte, kúpenom v obchode, sme nič nenašli, a hoci je v pivnici skladovaný niekoľko mesiacov. Buď sa zárodky v ňom nedokážu vyvíjať, kým sa nedostanú do truhlíkov, alebo bola zemina „nakazená“ chrústom až na balkóne.



Podobné príspevky

Strihajte takto
Raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť. Stará známa pravda....
Čítať ďalej
Ako udržať mulč pod stromčekom
Pre dobrý rast ovocných stromov je potrebné udržiavať pôdu pod...
Čítať ďalej
Pestovanie orchideí v byte
Orchidey, donedávna známe výhradne ako rezané kvety sa objavili vo...
Čítať ďalej
Zvárané pletivo: prečo je dobrou voľbou?
Zvárané pletivo v rolkách sa s obľubou používa na ohradenie...
Čítať ďalej
Bohatá úroda orechov
Keď sa povie "ovocie", človek mestský si predstaví supermarket...
Čítať ďalej
A večer domov
V bytovke máme susedov, ktorí majú záhradu v tej...
Čítať ďalej