Pandravy v truhlíkoch

Posledných pár dní sme pri polievaní balkónovej zeleniny zaregistrovali zaujímavý jav. Voda rýchlo vsiakla do substrátu a súčasne sme mali pocit, že vrch zeminy v truhlíkoch je akýsi nakyprený. A rastliny nevyzerali byť v úplne najlepšej kondícii. Tak sme sa rozhodli skúsiť ich presadiť. Čo sme však našli v substráte pri koreňoch nás doslova šokovalo. Ako sme tento problém so škodcom vyriešili?
V zemine sa pohybovali škaredé tučné biele tvory. Pandravy. Tak sme prvú rastlinu presadili do nového substrátu. Ten v sáčku sme samozrejme dobre skontrolovali, či sa pandravy nevyskytujú aj v ňom. Bol v poriadku.

Pandravy-1

Pandravy-2

Pandravy-3

Pandravy

Keď sme vyriešili problém prvého truhlíka, zaregistrovali sme rovnaké príznaky škodcov aj v truhlíkoch s balkónovými paradajkami, paprikami a ačokčou. Hlavne tú je problém presadiť, keďže popínavá rastlina je pevne ukotvená ku konštrukcii sušiaka prádla na balkóne a nedá sa jednoducho preniesť na presadenie.

A tak ma napadlo použiť postrek. Konkrétne postrek proti cicavým a savým škodcom. Karate. Namiešali sme roztok s vodou, ale namiesto postreku rastliny sme s ním urobili zálievkou. Dôkladne sme substrát preliali a čakali, čo sa bude diať 😉

Pandravy-6

O pár hodín sa pandravy dostali zo substrátu na jeho povrch a nevyzerali veľmi zdravo. Po tomto úspešnom zásahu proti pandravám sme zálievku aplikovali aj na ostatné truhlíky so zeleninou. Postrek má ochrannú lehotu od troch do sedem dní podľa druhu zeleniny. Je to chemický postrek, ale postrek Spruzitom by nebol účinný ani na listy ani na pôdu. Dôkladná zálievka rastlín s primiešaným Karate nás takto zbavila všetkých pandráv, niektoré vyliezali aj druhý deň po aplikácii prípravku.

Podľa fotiek pandráv sa jedná o larvy chrústa, ktoré požierajú mladé korienky zeleniny, ale aj ovocných stromčekov a viniča v záhrade. Skrátka nebezpečný škodca a podľa toho sme s ním aj zatočili.

Zaujímavé je, že sa larvy vyskytli v truhlíkoch na balkóne, ale v substráte, kúpenom v obchode, sme nič nenašli, a hoci je v pivnici skladovaný niekoľko mesiacov. Buď sa zárodky v ňom nedokážu vyvíjať, kým sa nedostanú do truhlíkov, alebo bola zemina „nakazená“ chrústom až na balkóne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jedna odpoveď to “Pandravy v truhlíkoch”

  1. Vierka píše:

    Ďakujem za radu, mne tie hnusoby začali ničiť kvety v truhlikocb Hneď zajtra to idem aplikovať dúfam že to zaberie

Komentovať