Tymián na vošky

thyme Vošky sú nenápadní škodcovia, decimujúci naše rastliny, ktoré skoro ani nevnímame. A keď si ich na rastlinách všimneme, býva už neskoro. Liahnu sa skoro na jar, vyzerajú ako malé nenápadné bodky, neskôr dorastajú do veľkosti cca 2 mm a škodia tým, že vysávajú z listov šťavu. Listy sa potom skrúcajú, znižuje sa ich efektívna plocha, na ktorú svieti slnko a tým obmedzujú fotosyntézu rastlín, ktoré následne chradnú.

Vošky napádajú nie len zeleninu a bylinky v záhrade, ale môžeme ich nájsť aj na bytových rastlinách a kvetoch. Na stromoch sa zdržiavajú na mladých koncoch konárikov a ich prítomnosť si najskôr všimneme podľa veľkého pohybu mravcov, ktorí obľubujú sladké výlučky vošiek a „pasú ich“. Na likvidáciu tohto hmyzu ale nemusíme používať len chemické prostriedky, najmä ak sa chystáme konzumovať zeleninu alebo bylinky, môžeme použiť prírodné, chemicky nezávadné prípravky, ktoré si nachystáme sami doma.





Jednou z prírodných látok, ktoré vošky ničia, je tymol, esencia nachádajúca sa v bylinke tymián, ktorú určite mnohí z vás pestujú v záhrade alebo v truhlíku. Dúška tymianová (Thymus vulgaris) alebo tymian je malý, trváci, voňavý polokrík z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Pestuje sa ako liečivá rastlina alebo korenie do jedál. Zbiera sa vňať rastliny (lat. herba thymi), ktorá sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší. Pripravujú sa z nej odvary, sirupy, extrakty, liečivé čaje a získava sa z nej silica. (Oleum thymi). Táto sa priemyselne sa pridáva do rôznych prípravkov, ako zubná pasta, ústne vody, dezinfekčné mydlá a iné.

V domácnostiach sa tiež tymián využíva na liečenie. Tymol je vzácna, dezinfekčná látka. Rozpúšťa hlieny, v ľudovej liečbe sa používa ako kloktadlo proti čiernemu kašľu a zápalu priedušiek.

tymian

V záhradkách ho využívame na ničenie vošiek kontaktným spôsobom. To znamená, že postrek musí priamo zasiahnuť vošky. Preto pri aplikácii postriekame listy nie len zvrchu, ale aj zospodu.

Na prípravu roztoku proti voškám použijeme sušený tymián a nádobu, najlepšie sklenenú. Kovová sa nehodí, látky v rastline by pri styku s kovom zreagovali a boli neúčinné. Veľkosť nádoby volíme podľa potreby roztoku. Na postrek byliniek doma zväčša stačí liter, v záhrade radšej použijeme väčší pohár, napríklad od zaváraných uhoriek.

Na jeden liter vody dáme do nádoby tri hrste sušeného tymiánu, ktorí dobre podrvíme v dlaniach, aby sa uvolnili drobné lístočky od stoniek. Pohár uzatvoríme a necháme lúhovať jeden deň, 24 hodín. Potom prelejeme, najlepšie cez husté sitko s vloženou jemnou tkaninou, ktorá zachytí všetky drobné čiastočky, ktoré by inak upchali rozprašovač. Hotový tymiánový výluh proti voškám na rastliny nanášame rozpračovačom, ktorý si buď kúpime alebo využijem starší z prázdnych prípravkov na očistu domácnosti.

Keď zbadáme na rastlinách vošky, aplikujeme postrek trikrát v rozmedzí sedem až desať dní. A je chladnejšie, tak neskôr, ak teplo, tak volíme kratší interval, aby sa vošky nestihli namnožiť. Nezabudneme postriekať spodnú stranu listov.

Keďže sa nejedná o chemický postrek, ale výluh z liečivej rastliny, neplatí tu žiadna ochranná doba, ošetrené listy byliniek alebo zeleniny môžeme zbierať prakticky kedykoľvek a nemusíme sa báť, že by to nejak ublížilo ľuďom alebo domácim zvieratám. Takisto ak postrek z tymiánu použijete na izbové rastliny, nemusíte sa báť o malé deti ani vetrať. Tymián je voňavá a liečivá rastlina.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať