Ako kúpiť záhradu

Záhradkári si donedávna žili pokojným životom. Záhradkárske osady vznikli pred mnohými rokmi na miestach, ktoré štátne majetky nechceli obhospodarovať, zväčša na málo úrodnej alebo pre mechanizáciu zle prístupnej pôde. Svojmu mestu platili dane za užívanie malého políčka a venovali sa svojej pestovateľskej záľube. No v poslednom období sa „do veci“ vložil Slovenský pozemkový fond a po doterajších užívateľoch vyžaduje také nezmyselné úkony a poplatky, že mnohí záhradkári uvažujú o tom, že si kúpia novú záhradu, od súkromného vlastníka. Bude to totiž nie len jednoduchšie, ale aj lacnejšie.

Kde však narýchlo získať prehľad o dostupných záhradách, aby sa stihla aspoň jesenná záhradkárska sezóna, keď tá jarná už bude asi pasé? Pozemky na predaj najskôr nájdete na stránke realitnej kancelárie. Najlepšie na takej, ktorá je jednotkou na trhu a na výraz „pozemky“ alebo „záhrada“ vyjde vo vyhľadávaní na prvom mieste. Pretože aj predávajúci potrebujú takúto realitnú kanceláriu nájsť, aby mohli svoje pozemky do ponuky dať.

Dobrá pôda je pre záhradkára dôležitá, ale oveľa dôležitejšia je dobrá dostupnosť v čo najmenšej vzdialenosti od bydliska. A lokalita, kde sa nemusíme báť, že po celoročnej starostlivosti našu úrodu pozberá ktosi iný. Pretože povedzme si pravdu, ani v dnešných záhradkárskych osadách, hoci oplotených, to už nie je to, čo bývalo. Mnoho chát sa využíva na trvalé bývanie osôb, ktoré o byty alebo domy prišli svojím vlastným pričinením a viac ako o pestovanie sa zaujímajú práve o ten zber čohokoľvek, čo nie je privarené.

Takže ak sa rozhodujete, že pre prístup štátu k takým neškodným ľuďom, ako sú záhradkári, opustíte svoju dlhoročne obrábanú záhradu v záhradkárskej osade a kúpite si svoju záhradu niekde inde, môžete zvážiť aj úplne radikálnu zmenu. Kúpiť nie len záhradu, ale rovno celý dom so záhradou na vidieku a presťahovať sa úplne. Táto myšlienka vŕta v hlave najmä ľuďom vo veku tesne pred dôchodkom. Verte, že na predaj vo vašom okolí sú domy s veľkou záhradou za zaujímavé ceny. Škoda by bolo ponúkanú príležitosť nevyužiť.Komentovať