Prídeme o naše osvedčené odrody?

Mnoho ľudí prestáva kupovať zeleninu a ovocie v hypermarketoch pre ich neistý pôvod a zloženie, či možno práve preto, že tušia, o čo ide. A čím ďalej tým viac ľudí si pestuje svoju zeleninu a ovocie na záhrade a tí menej šťastní to skúšajú s pestovaním na balkónoch svojich bytov. Európska únia sa snaží ochrániť ukracovaných producentov teraz tým, že sa snaží sťažiť pestovanie si plodín doma pre svoju potrebu novými nariadeniami. Mám pocit, že depopulácia ľudstva je nie len fikciou a tieto pokusy znemožnenia domáceho pestovania zdravých potravín to len potvrdzujú.

Správy o takéto snahy politických vladárov Európy preblesli médiami celkom nedávno. Ak tieto zákony prejdú, tak v predaji a pestovaní budú môcť byť len semená a osivá, ktoré budú spĺňať priemyselné kritériá a budú schválené a registrované.

Údajne sa to nemá týkať drobných záhradkárov a samospotrebiteľov, ale poznáte úradníkov. Ak si budete chcieť pred začiatkom sezóny kúpiť semená v predajni, tak len tie „spĺňajúce štandardy“ a registrované. Už teraz sú reportované situácie, kedy zakúpené osivo síce dáva úrodu, ale nie semená, teda nie je schopné reprodukcie. Nehovoriac o istej odolnosti voči škodcom, ale súčasne nevyhnutnosti kupovať presne určené postreky, inak rastliny neprospievajú.

V minulosti naši predkovia pri zbere úrody nechali niektoré rajčiny, papriky či uhorky dobre dozrieť a potom si z nich uložili semená na založenie budúcoročnej úrody. Mnohé odrody zeleniny, ale aj ovocia z kríkov a stromov či hrozna, boli prirodzene odolné voči škodcom vyskytujúcim sa v našich končinách, a nepotrebovali veľa postrekov, takže v podstate sa jednalo o biopotraviny.

Ak prejde euroúradníkom takýto krok, bude to rana do našej sebestačnosti a potravinovej bezpečnosti. Pomaly stratíme schopnosť produkovať potraviny a budeme závislí na dovoze priemyselných výrobkov bez výživovej hodnoty, a budeme žiť s chorobami, ktorým sa vieme pri zdravom stravovaní vyhnúť. Pripomeňme len, že naši úradníci nedávno zakázali topinambur.

Mali by sme ochraňovať naše pôvodné a odolné odrody. Pripomeňme len, že už existujú banky semien spracované niektorými vládami. Takže oni už majú čo potrebujú schované a nás môžu zaplaviť licencovanými geneticky modifikovanými rastlinami. Nie sme ochotní jesť ich blivajzy, tak nám zakážu pod hrozbou pokuty pestovať si svoje potraviny. Mali by sme dať jasne najavo, že s nami manipulovať nebudú. Už majú kravy a ovce v ušiach visačky, psi a mačky čipy a rastliny budú mať čo? Geolokátor?


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať