Dlhší život záhradného domčeka

Je to pre každého veľká radosť, keď si postaví v záhrade nový drevený domček. Aby však radosť trvala dlho, je treba ochrániť materiál domčeka pred všetkými nepriaznivými vplyvmi a pred škodcami. Drevo je totiž materiál, z ktorého sa stavia ľahko a príjemne sa užíva, bohužiaľ však chutí aj drevokaznému hmyzu alebo plesniam. Ako predĺžiť životnosť záhradného domčeka?
Drevu hrozia dva druhy problémov. Jeho poškodzovanie zvonku a zvnútra. Na vonkajšok drevených konštrukcií pôsobí dážď a vlhkosť aj UV slnečné žiarenie, ktoré drevo nielen vysušuje, ale tiež mení jeho farbu, materiál šedne. Takže ochranný náter na drevo musí zabezpečiť, aby sa do dreva nedostala vlhkosť, nezačalo hniť a aby si udržalo svoju peknú farbu, ako za nova.

S vlhkosťou súvisia aj plesne a huby, ktoré nahlodávajú drevo zvnútra a ničia jeho štruktúru. O to isté sa snaží drevokazný hmyz. Drevo využíva pre výchovu potomstva a tým nám prirába starosti. Obom problémom zabráni hĺbková impregnácia dreva. Preto pre ošetrenie každej drevené konštrukcie vrátane záhradného domčeka alebo pergoly musíme používať taký prípravok, v ktorom sa kombinuje ochrana dreva ako povrchovo tak vnútri. Prosté prelakovanie bezfarebným lakom alebo farebným náterom nestačí.

záhradný domček

Môžeme použiť niekoľko druhov prípravkov. Náter proti plesniam, ochranu proti UV žiareniu a vrchný lak. Alebo zvoliť kombinovaný liek, ktorý spája všetky druhy ochrany dreva do jedného náteru. Takým je lazúra na drevo. Aplikáciou štetcom alebo valčekom sa dostane lazúra do vnútra dreva, kde ho ochráni pred plesňami a drevokazným hmyzom a na povrchu chráni drevo pred priamym pôsobením vody a UV žiarenia. Pre správnu funkciu je potrebné prvý náter po zhruba dvanástich hodinách zopakovať druhou vrstvou.

Správne ošetrený záhradný domček vám vydrží dlho a budete sa z neho tešiť nielen prvú sezónu. Správnej ochrane dreva sa oplatí venovať trochu času.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať