Tohoročná zima v záhrade

Tiež máte pocit, že tohoročná (a vlastne už aj vlaňajšia) zima je nejaká divná? Zima ešte poriadne nebola, len dva razy mráz, čo chytil kvety a ani snehu ani mrazu nikde. Ako to naše záhrady zvládnu?
Možno na Orave si už zimu v sezóne 2013-2014 už užili, ale tu, kde žijem ja, o nej len počúvame v rádiu. Je po Novom roku a ja mám na okne ešte balkónovky. Petúnie síce boli trošku chytené mrazom, ktorý naozaj bol asi len dve noci, ale po tom, čo som zamrznuté končeky odstránil, sa mi zdá, že rastú ako keby ani zima nebola. Stále mám truhlíky na okne, hoci sú petúnie len zelené a nekvitnú. A pravidelne ich polievam, aby nevyschli. To je totiž častý problém kvetov, kríkov a malých stromkov, že v zime vyschnú, keď nemajú dostatok vlahy, aj keď si záhradkári často myslia, že zamrzli.

Sucho v záhrade

Keď sme pri tej vode, tak musím smutne konštatovať, že teraz, na začiatku januára, stále máme v záhrade pukliny v trávniku a pôde, ktoré vznikli v lete pri veľkom suchu. Tak málo pršalo na jeseň, že voda nestačila tie praskliny v zemi zaplniť. V pôde je jednoducho málo vody a chýbajúci sneh tento deficit len prehĺbil. Niektoré praskliny, hlavne pri koreňoch stromov a kríkov, sme zaplnili staršou zeminou z kvetináčov po presádzaní, aby sa nedostal vzduch ku koreňom a stromy nevyschli.

Obávam sa, aby niekedy vo februári sa príroda nevybúrila tak, že nás zavalí metrom snehu a nebudeme sa vedieť dostať ani do práce, nieto ešte do záhrady. Ako poznám cestárov, kým sa vyhrabú zo dvora, bude jar a po snehu 😀 Horšie bude len to, ak na jar príde prudké oteplenie a sneh sa rýchlo rozpustí, nestačí voda vsiaknuť do zeme a odtečie, pričom spôsobí lokálne záplavy. Neostane nám potom na jar a v lete nič iné, len statočne všetko polievať, aby sme sa dočkali novej úrody.

Práve preto sme si do záhrady zaobstarali ďalšiu nádrž na vodu. Máme tam jednu staršiu oceľovú o objeme 1,7 metra kubického, napájaná je vodou zo strechy chatky. Mám už isté obavy o jej životnosť a tesnosť, tak sme k nej postavili ďalšiu, modernú plastovú, kubíkovú. Postavili sme ju na tri palety, aby bola dosť vysoko nad zemou. Dúfam, že zachytíme jarné spúšťanie snehu a budeme mať dostatok zásoby na polievanie.

nadrz

Ak ale nepríde poriadna zima a tuhý mráz, máme tu ďalšie hroziace nebezpečenstvo. Nevymrznú škodcovia, kliešte a iná háveď. A na jar musíme striekať. Ak ale mráz príde skôr, ako snehová prikrývka, vymrznú nám rastliny.

Ako vravím, divná je tá tohoročná zima. A ako to znášate vy a vaša záhrada?


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať