Vyschol vám na záhrade strom? Alebo vám nevyhovuje odroda ovocia? Či máte rovnaký problém, ako my, že síce slivka dobre rastie, bohato zakvitne a aj plodov je na nej neúrekom, no je citlivá na choroby a škodcov a aj tento rok na nej dozrela jediná slivka. Všetky ostatné zhnili a popadali na zem. Skrátka krásny strom, ale úžitok z neho nijaký? Je ideálny čas pripraviť miesto na nové ovocné stromky vo vašej záhrade. Aby záhrada bola nie len pekná, ale naozaj aj užitočná a prinášala ovocie.
Starý, suchý alebo neužitočný strom jednoducho musí uvoľniť svoje miesto na slnku novému stromu. A prečo je práve teraz vhodný čas? Z dvoch pragmatických dôvodov.
Tým prvým je to, že po nepríliš letnom konci letných prázdninových mesiacov je po dažďoch pôda mäkká a je ľahšie vykopať strom teraz, ako uprostred leta lebo studenej zimy.
Tým druhým je fakt, že po 15. septembri sa vo väčšine firiem začína predaj sadeníc stromkov pre jesennú výsadbu. Takže môžete spojiť dve udalosti a využiť tak príhodnú konšteláciu vo svoj prospech.
Nezabudnite odstrániť z jamy všetky staré korene, lebo by ich hnitím vznikla vzduchová bublina a nový strom by nemusel správne zakoreniť. Potom do vyčistenej jamy nalejte niekoľko vedier vody, aby jama bola dobre pripravená na prijatie nového stromčeka.
Ako vykopať starý strom
Kým však vznikne jama po starom strome, trochu sa nadrieme. Aby to nebola zbytočná námaha, povieme si, ako by sme mali postupovať.
V prvom rade by ste zoťatím starého stromu nemali ohroziť iné stromy v záhrade alebo kríky egreša, ríbezlí alebo kvety v okolí. Preto by ste najskôr mali odrezať alebo veľkými nožnicami odstrihnúť postupne všetky konáre tak, aby vám ostal len kmeň a na jeho vrchu krátke zvyšky konárov. Potom kvalitným rýľom odstráňte povrchovú vrstvu (trávu) v kruhu o priemere 80 až 100 cm a rýľom, krumpáčom ba aj sekerou vykopte jamu, preseknite najhrubšie korene a za pomoci zvyšku kmeňa strom vykývte a vyberte aj s koreňmi. Hrubé zvyšky koreňov z jamy odstráňte.
A čo z haluzinou a kmeňom? Nemusíte ich vyhadzovať ani spáliť, ba dokonca ani odovzdať do zberného dvora. Na vlastnom pozemku všetok materiál zužitkujete postavením vyvýšeného záhona alebo nemeckej kopy. Rozdiel medzi nimi je len v tom, že nemecká kopa nemá ohradenie, ako vyvýšený záhon. Do jari materiál dážďovky a iná „háveď“ v zemi materiál spracuje a na jar môžete sadiť zeleninu na túto kopu. Jednak má kopa väčší povrch, ako obyčajný záhon, jednak procesy v nej pri vzniku humusu zvýšia teplotu zeminy až o dva stupne Celzia, teda sadeniciam sa v nej lepšie darí! A úrodu paradajok alebo paprík môžete mať o pár dní skôr, ako susedia na bežných záhonoch.
Keď materiál z vašej záhrady vrátite späť do pôdy, zvýšite tým jej kvalitu a nemusíte zbytočne hnojiť.