Začítal som sa do jednej internetovej diskusie, kde sa jeden záhradkár pýtal na skúsenosti s rôznymi druhmi drvičov záhradného odpadu. Mal na mysli najmä porovnanie medzi kotúčovými a valcovými. Bolo zaujímavé dozvedieť sa skúsenosti iných, ktoré nadobudli rokmi používania tohto zariadenia vo svojej záhrade. A porovnávať ich so svojimi, pretože my používame elektrický štiepkovač už osem rokov a naše skúsenosti sú len tie najlepšie. No celé to zaklincoval jeden „ekologický“ diskutér poznámkou, že v dnešnej dobe používať štiepkovač je zbytočné, keďže zberné dvory sú temer na každej dedine.
Tag → mulč
Oplatí sa v dnešnej dobe na záhrade štiepkovač?
Teraz už majú zeleninu všetci
Koncom júla a začiatkom augusta zelenina v mnohých záhradách doslova živorila. Dlhotrvajúce sucho a teplo spôsobilo, že mnohí záhradkári síce zeleninu vysiali a vysadili, ale úrodu nezberali. Typickým príkladom boli uhorky nakladačky, papriky alebo aj fazuľa. Skrátka sa toho neurodilo. Pokiaľ niekto mal zakonzervované ešte z minulého roka, mohol si povedať „Nevadí, mám vlaňajšie“. No ak sa situácia budúci a ďalšie roky zopakuje, znova sa neurodí, čo si povedia potom? Nie je načase zmeniť prístup?
Rozumiete svojim rastlinám?
Hovorí sa, že komunikácia je, keď myslia „A“, vyslovia „B“ a počujete „C“. Takto ľahko môžu vzniknúť nedorozumenia. Pritom to nemusí nutne znamenať rozhovor v cudzích jazykoch. Len môže ísť o nepochopenie kontextu alebo pojmov, ktoré nám druhá strana vyslovuje. A na základe zlého pochopenia významu komunikácie môžeme prijať zlé rozhodnutia. Takže: rozumiete svojim rastlinám?
Ako nemať suché maliny
Za svojho doterajšieho života som videl viacero spôsobov pestovania malín a každý „prisahal“ na ten svoj. Niekto má rád vedenie zo stĺpov a drôtov, niekto len kolíky a niekto pestuje maliny pri plote. Videl som aj mnoho malinovísk, ktoré trpeli suchom a plodov bolo málo na to, aby sa dalo hovoriť o dobrej úrode. Bez ohľadu na spôsob opôr pre maliny aj odrody, mali tieto neúspešné pestovateľské postupy jedno spoločné.
Mulčovanie šetrí vodu aj námahu
Záhradníkov rok je jeden kolotoč. Len čo na jeseň skončí s upratovaním zeleninovej záhrady, môže po Novom roku rozmýšľať o vysievaní semien na priesady, aby ich včas zasadil do záhonov. A potom sa o ne staral, plel a polieval stále dokola. Alebo môže priesady zamulčovať.
Staré mamy vám povedia, že „To sme vždy tak robili“. A na otázku „Prečo?“ vám často starí ľudia povedia, že „Tak to treba“. Ale až pravdivou odpoveďou na túto otázku zistíte, čo naozaj treba. Aj v záhrade.
Mulč ostáva na záhone aj cez zimu
Naší záhradní susedia aj známi si už zvykli, že sme „leniví záhradkári“ a nerýľujeme a že namiesto okopávania záhony prikrývame vrstvou mulču. Už ich neprekvapuje pohľad na hriadky papriky alebo uhorkovisko, kde namiesto vzorne okopanej hliny vidia okolo rastlín slamu alebo seno. Pomaly berú na vedomie fakt, že záhony sú ako prestretý stôl, kam sa nestúpa. No nás mnohí prekvapili otázkou, ktorá súvisí s jesenným upratovaním záhrady po zbere úrody. Kedy sa mulč dáva zo záhonov preč a čo sa s ním robí?
Vianočný stromček je cenná surovina
Mnohé záhradkárske magazíny nám radia, že by sme mali na zimu ochrániť ruže vetvičkami z ihličnanov. No kde ich vziať? Kde môžete len tak prísť a odrezať niekoľko haluzí zo smrekov alebo jedličiek? Bez toho, že by vás hnali ochranári alebo majitelia stromov? Odpoveď je veľmi jednoduchá. V meste. Zoberiete si celý stromček alebo odrežete niekoľko haluzí. Samozrejme, že neobrežete jedľovú alej pri škole. Ihličnaté stromčeky sa v decembri a v januári váľajú pri kontajneroch. Bezdomovci už dávno vedia, že mesto je nekonečným zdrojom surovín. Prečo by to nemohli využiť aj záhradkári?
Nechce sa mi rýľovať, spravím vyvýšený záhon
Nedávno nás v záhrade opäť navštívil môj bývalý kolega a dlhoročný priateľ, aby po dvoch rokoch zistil, čo máme v záhrade nové a aby sa inšpiroval. Zaujímali ho najmä rastliny a ovocné kríky, ktoré doteraz nepoznal, aby si rozšíril svoj pestovateľský záber a sortiment ovocia. Pozornosti neunikli ani vyvýšené záhony, na ktorých ešte stále rastú papriky, nedotknuté nedávnym prízemným mrazom, zamulčované slamou a bez jedinej burinky aj bez toho, že by sme ich boli tento rok alebo vlani okopali. Pozorne si ho obzrel, aby mohol u seba postaviť repliku, nechce sa mu už totiž zeleninu okopávať.
Ako udržať mulč pod stromčekom
Pre dobrý rast ovocných stromov je potrebné udržiavať pôdu pod nimi kyprú, aby mohla dýchať. Preto klasickí záhradkári odporúčajú trávu okolo stromov kosiť a najlepšie je vraj stromčeky okopávať. No ja som iného názoru. Kyprosť pôdy pod stromom zaistí aj nastieľanie. Nemyslím si totiž, že je potrebné za každú cenu vynaložiť veľkú námahu, aby som nemal pocit, že som lenivý a nič pre záhradu a bohatú úrodu nerobím. Naopak, ak jej doprajem čo najprirodzenejšie podmienky, vtedy som urobil maximum pre zdravé a chutné plody aj na stromkoch.
Ako skladovať slamu na mulčovanie
Slama je asi najlepší mulčovací materiál v záhrade. Kým trávu si môžete v období mája až septembra kedykoľvek nakosiť – ak máte dostatočne veľkú lúku alebo trávnik medzi stromami, slama je dostupná len po žatve. Pravda, kúpiť si ju môžete kedykoľvek, ale mimo sezóny je ťažšie dostupná a aj drahšia. Preto sa vyplatí minimálne ročnú zásobu si kúpiť po žatve a kým ju spotrebujete, vhodne ju uskladniť. Viete ale, čo znamená „vhodne uskladniť slamu“, keď ju nepoužívate ako chovateľ, ale ako pestovateľ na mulčovanie?