Oplatí sa akumulátorový vyžínač?

Ak máte okrem zeleninových políčok v záhrade aj ovocné stromy alebo vinohrad, musíte riešiť, čo s trávou. Teda je jasné, že ju treba viac či menej pravidelne kosiť, ale musíte si zvoliť, akým spôsobom. Či sa spoľahnete na tradičnú ručnú kosu alebo zvolíte niektorý typ kosačky. Na výber máte rôzne druhy pohonu. Popri benzínových dvojtaktoch sa začínajú presadzovať aj kosačky a vyžínače na elektrinu. Kto nechce za sebou ťahať kábel, môže si kúpiť kosačky na akumulátor. Aj nás zaujímalo, aký majú výkon aj výdrž a či sa s nimi dá efektívne kosiť aj veľká tráva.
 

Najhoršie je kosiť jednou kosačkou vtedy, keď máte rôzne druhy porastu v záhrade. Keď okrem čistého trávnika musíte kosiť okolo stromov, popri suchom múriku bylinkovej skalky a tiež okolo rôzne vysokých kvetov. Buď si vyberiete jednu slabšiu kosačku, aby ste si nenivočili vybavenie záhrady a kvety, ale potom dlho trvá kosiť prerastenú trávu na voľnej ploche. Alebo pohodlne silnou kosačkou pokosíte trávnik, ale veľmi opatrne musíte vykášať popri kvetoch a aj tak sa nevyhnete občasným „vedľajším škodám“.

Takže skôr či neskôr každý záhradkár pristúpi k dokúpeniu ďalšej kosačky. Potom vyzerá priebeh kosenia tak, že sa silným vyžínačom pokosí tráva a v okolí stromov, chatky či záhonov len tak „na hrubo“ a dokosí sa slabším vyžínačom, ktorý sa dá citlivejšie ovládať, aby nič nezničil. Práve na takéto dočisťovanie sa ideálne hodí akumulátorový vyžínač.

Už dávnejšie sme využívali takýto malý vyžínač, ktorý na jedno nabitie akumulátora spoľahlivo kosil až 40 minút. Keď sa po niekoľkých rokoch opotreboval nielen akumulátor, ale aj mechanika kosačky, rozhodli sme sa zakúpiť nový vyžínač na akumulátor.

Tento model má väčší výkon a kratšiu výdrž. Počas dvadsiatich minút pokosí aj väčšiu trávu, ale na celú záhradu rozhodne nie je vhodný. Je to naozaj len na dokášanie trávy okolo rastlín alebo skalky, prípadne na udržiavanie malej kvetinovej záhradky.

Pokiaľ plánujete využívať vyžínač na akumulátor na mieste, kde nie je zavedený elektrický prúd pre nabíjačku, odporúčame dokúpiť aj ďalšiu batériu.

Výhoda baterkovej kosačky je nízka hlučnosť. Teda môžete sa pustiť do práce na svojej záhradke aj v čase, kedy by motorový vyžínač mohol rušiť susedov počas víkendov. Navyše nízku hmotnosť ocenia najmä ženy pri údržbe svojich záhonov. Štartovanie je ľahké, stlačením vypínača. Odpadá teda namáhavé štartovanie lankom ako pri starších motorových vyžínačoch.

Hoci celkový výkon aj celková doba práce akumulátorových vyžínačov je nižšia, ako je to pri benzínových, rozhodne majú svoje miesto v záhradách ako doplnkové náradie. Pri správnom postupe prác je kosenie s nimi efektívne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať