Tag výluh

Žihľavový výluh proti voškám

02 júna 2016,, napísal admin Tagy: , , , , , , , ,

prhlavaChceli by ste ochrániť stromy vo svojej záhrade pred škodcami a radi by ste sa pri tom vyhli chemickým prípravkom? Máte možnosť používať prípravky na prírodnej báze, ktoré zlikvidujú škodcov, no neublížia rastlinám ani iným živočíchom a nebránia vám v konzumácii ovocia, či už na ošetrovaných stromoch a kríkoch, alebo v ich tesnej blízkosti. Jednou z možností je využiť pŕhľavu, ktorá určite rastie aj na vašom pozemku a urobiť z buriny užitočnú rastlinu.



Tymián na vošky

02 marca 2014,, napísal admin Tagy: , , , , , ,

thyme Vošky sú nenápadní škodcovia, decimujúci naše rastliny, ktoré skoro ani nevnímame. A keď si ich na rastlinách všimneme, býva už neskoro. Liahnu sa skoro na jar, vyzerajú ako malé nenápadné bodky, neskôr dorastajú do veľkosti cca 2 mm a škodia tým, že vysávajú z listov šťavu. Listy sa potom skrúcajú, znižuje sa ich efektívna plocha, na ktorú svieti slnko a tým obmedzujú fotosyntézu rastlín, ktoré následne chradnú.

Vošky napádajú nie len zeleninu a bylinky v záhrade, ale môžeme ich nájsť aj na bytových rastlinách a kvetoch. Na stromoch sa zdržiavajú na mladých koncoch konárikov a ich prítomnosť si najskôr všimneme podľa veľkého pohybu mravcov, ktorí obľubujú sladké výlučky vošiek a „pasú ich“. Na likvidáciu tohto hmyzu ale nemusíme používať len chemické prostriedky, najmä ak sa chystáme konzumovať zeleninu alebo bylinky, môžeme použiť prírodné, chemicky nezávadné prípravky, ktoré si nachystáme sami doma.

Proti voškám prírodnými prostriedkami

vpšky Vošky sú nepriateľom záhradkára, aj keď pohľad na ne môže byť dvojaký. Vošky sajú šťavu z listov a spracovávajú z nej bielkoviny. Cukry spracovať nevedia, preto ich vylučujú na zadočku. Táto medovica je potravou pre včely a mravce, ktoré si svoje kolónie vošiek pestujú a chránia pred prirodzenými nepriateľmi, napríklad lienkami. Vošiek je viac druhov, asi toľko, ako druhov rastlín a stromov, ktoré napádajú. Neselektívny výber postrekov na hmyz dokáže zahubiť nie len vošky, ale aj lienky, ktorých vývoj je dlhší, a preto máme občas problém s premnožením vošiek. Ako proti nim zakročiť prírodnými prostriedkami?

Prírodné prostriedky proti voškám

24 júna 2013,, napísal Olinka Tagy: , , , , , ,

Prírodné prostriedky proti voškám Objavili sa vám na rastlinách vošky a vy neviete čo s nimi? Chemických postrekov je síce dosť, ale čo, keď sú voškami napadnuté napríklad bylinky či ovocné stromy? Veď tie predsa budete o chvíľu konzumovať. Nenašlo by sa niečo na ich odstránenie v prírode? Niečo účinné a pritom bezpečné? A veruže našlo. A dokonca v každej záhrade.

Vošky patria medzi najčastejších škodcov v našej záhrade. No vyskytujú sa nie raz aj na izbových rastlinách. Nájdeme ich na spodnej strane listov, kde sa im v úkryte pred priamym slnkom najviac darí. Živia sa cicaním rastlinných štiav a preto sa napadnutým rastlinám najprv listy skrútia a neskôr úplne opadajú.

1