vpšky Vošky sú nepriateľom záhradkára, aj keď pohľad na ne môže byť dvojaký. Vošky sajú šťavu z listov a spracovávajú z nej bielkoviny. Cukry spracovať nevedia, preto ich vylučujú na zadočku. Táto medovica je potravou pre včely a mravce, ktoré si svoje kolónie vošiek pestujú a chránia pred prirodzenými nepriateľmi, napríklad lienkami. Vošiek je viac druhov, asi toľko, ako druhov rastlín a stromov, ktoré napádajú. Neselektívny výber postrekov na hmyz dokáže zahubiť nie len vošky, ale aj lienky, ktorých vývoj je dlhší, a preto máme občas problém s premnožením vošiek. Ako proti nim zakročiť prírodnými prostriedkami?




lienka Problémom nie sú samotné vošky, aj keď dokážu zdecimovať rastlinu, ale to, že medovica vylučovaná na konárikoch a listoch je zarastaná hubovitou čerňou a tak sú šírené po rastlinách infekcie. Napadnuté sú najčastejšie mladé konce konárov, preto je účinné ich ostrihať a spáliť. Proti mravcom, ktoré si „pasú“ svoje vošky a chránia ich aj tak, že napádajú larvy lienok, sa môžete brániť nalepením lepových pásov na kmeň stromu, čím zabránite mravcom v pohybe po strome.

Avšak toto nie je jediný spôsob boja proti voškám, ak nechceme používať chémiu, teda postreky jedovatými látkami. Okrem výluhu zo žihľavy môžeme použiť aj ďalšie prírodné prostriedky.

Tabak proti voškám

Vhodný postrek si môžeme pripraviť vylúhovaním (uvarením) tabaku (alebo cigary) vo vode. Použite radšej nejaký starý kastról alebo prázdnu plechovku a nerobte to radšej v kuchyni. Ideálne je ak máte na záhrade kempingový varič na propán-bután. Keď vznikne tmavý odvar, prefiltrujte ho cez gázu alebo netkanú bielu textíliu a pridajte doň zmáčalo. Stačí trochu mazľavého mydla alebo aj jar na riad. Stačí pár kvapiek. Úlohou zmáčadla je zmeniť povrchové napätie vody a tým zabezpečiť, aby voda na listoch netvorila kvapky a nestekala hneď dole z listov. Zlepší to účinnosť postreku. Týmto roztokom pomocou ručného mechanického rozprašovača (napríklad prázdneho z kuchyne či z kúpeľne po využívaní drogériového prípravku) postriekajte spodnú časť listov. Tabak je jed a hmyz dýcha celým povrchom tela.

Súvisiace:  Osám umelé sladidlo nechutí

Proti voškám cesnakom

cesnak Hovorí sa, že kto je cibuľu, k tomu nechodí lekár a kto je cesnak, k tomu nechodí nikto. Cesnak má antibakteriálne a fungicídne vlastnosti a svoju špecifickú vôňu, ktorá odpudzuje (aj hmyz). Preto aj proti voškám môžeme z neho pripraviť preventívny roztok. Nasekajte 25 strúčikov cesnaku na malé kúsky a zalejte ich 1 litrom horúcej vody. Po 15 minútach lúhovania všetko prelejte cez sitko alebo gázu. Po vychladnutí postrekovačom raz za dva až tri týždne aplikujte na rastliny, ktoré napádajú vošky.

Výhodou týchto ekologických prostriedkov proti voškám je hlavne to, že nepotrebujú nijakú ochrannú dobu, čo je výhodné najmä pri rastlinách, ktorých plody konzumujeme. Pamätajte však, že najlepšou ochranou aj proti voškám je prevencia, teda vzdušné koruny stromov, dostatočne ďaleko od seba sadené rastliny a nijaká prebytočná vlhkosť. A aj prílišné hnojenie prípravkami s obsahom dusíka pomáha voškám, pretože dusík zmäkčuje rastlinné vlákna.

Prebytočné zásoby aj prírodných postrekov proti voškám skladujte mimo dosahu malých detí a domácich zvierat.



Podobné príspevky

Sucho v záhrade
Letné obdobie je zberom úrody pre záhradkárov a poľnohospodárov....
Čítať ďalej
Prales v záhrade
Záhradu stačí nechať pár mesiacov bez starostlivosti a hneď...
Čítať ďalej
Nový náter starým oporám
Nič nevydrží večne, ani kvalitný náter a sila prírody...
Čítať ďalej
Vŕtanie PET fliaš
Umelohmotná fľaša od minerálnych vôd alebo rôznych malinoviek či...
Čítať ďalej
Mäta pieporná
Mäta pieporná je často pestovaná v našich záhradkách ako...
Čítať ďalej
Ako vybudovať vŕbové oplotenie
Keď sme kúpili záhradu, oplotená bola len spodná polovica....
Čítať ďalej