Bohatá úroda aj na balkóne

Balkon Pre úspešné pestovanie drobného ovocia alebo zeleniny nemusíte byť vlastníkom ani rozsiahlej plantáže, ani veľkej záhrady. Pri troche snahy a pravidelnej starostlivosti môžete dopestovať svoju vlastnú úrodu aj na balkóne obyčajného paneláka. A že sa nejedná len o experiment alebo stopové množstvo zeleniny, o tom hovorí aj tento článok a fotografie z nášho balóna. Aj popri zamestnaní na balkóne dopestujete dostatok jahôd alebo paprík či paradajok a každé ráno si odtrhnete čerstvé k raňajkám. Popri kvetoch tak z okrasného balkóna urobíte jednoducho balón jedlý a zdravý. Nie je to nič, čo by ste nezvládli aj vy.
 




Mnohé balkóny na panelákoch sú buď úplne prázdne, alebo sú na nich rôznofarebné kvety. A tie vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Najmä v lete ich treba každý deň, či skôr večer, polievať a občas aj prihnojovať. A za všetku túto starostlivosť máme na balkóne veľkú parádu.

Raz padla u nás doma otázka, či by nebolo možné pri rovnakej starostlivosti „dostať“ z nášho balkóna aj čosi viac, ako len radosť a uznanie susedov. A tak sa v niektorých truhlíkoch namiesto petúnií objavili mesačné jahody, ktoré boli v tom roku veľkým hitom. Po ich úspešnom pestovaní aj prezimovaní sme sa pustili aj do pestovania balkónových paradajok, nazývaných aj cherry. Bolo to úžasné, ráno si vyjsť na balkón, natrhať za hrsť čerstvých voňavých a chutných drobných paradajok a dať si ich s doma upečeným kváskovým chlebom.

A od tej chvíle nebolo cesty späť.

Okrasné kvety-letničky po skončení svojej púte na balkóne putovali do kompostu a na jar ich miesto zaujali jedlé rastliny. Vedľa osvedčených jahôd, ktoré sú síce v balkónovom prevedení malé, ale zato ich je veľa a rastú prakticky až do mrazov, sa na našom balkóne pravidelne objavujú kríčkové paradajky a pribudli k nim samozrejme aj papriky.


Balkon

Voľné miesta v kvetináčoch a truhlíkoch obsadili aj červené reďkovky a samozrejme nesmú chýbať pažítka alebo bylinky do kuchyne. Na našom balkóne je taká džungľa, že môžeme byť radi, že jeme zdravo a že vďaka tomu máme štíhle postavy a dostaneme sa k našej balkónovej úrode.


Balkon-06

Balkon-07

Balkon-23

Balkon-24

Niekedy z tých reďkoviek veľa nie je, lebo časť požerú húsenice. Ale tým, že sa nakŕmia v podraste, dajú pokoj paradajkám 😉


Balkon-27

Čo je potrebné na pestovanie zeleniny na balkóne

V prvom rade potrebujete dostatok truhlíkov a ich držiakov. Či už na zábradlie balkóna, alebo poličiek. Kým poličku pod kvety si vyrobíte aj samy, držiaky na truhlíky odporúčam kúpiť a dôrazne odporúčam kovové. Tie plastové totiž na slnku strácajú svoju pevnosť a na druhý alebo tretí rok sa pod váhou truhlíka môžu rozlomiť a ak niekto pôjde pod vaším balkónom… prídete nie len o úrodu.

V druhom rade potrebujete kvalitný substrát. Zemina na balkónové kvety obsahuje umelé hnojivo a dusitany jesť určite nechcete. Odporúčam substrát na zeleninu, ktorý obsahuje prírodné hnojivo. Dobre urobíte, ak pri sadení ku korienkom pridáte superabsobér, aby vaše rastliny netrpeli nedostatkom vlahy. No a samozrejme musíte pravidelne svoju balkónovú zeleninu zalievať, najmä v letných horúčavách aj ráno aj večer. Po skončení polievania si naberte vodu do PET fliaš a nechajte ich postáť v tieni balkónového zábradlia. Lepšie je polievať odstátou nie veľmi studenou vodou, rastliny neutrpia šok.

Sadenice si vypestujete od konca zimy zo semiačok, ktoré už v tom období dostať kúpiť. Ak by ste kupovali sadenice už hotové, nemusíte mať istotu, že to bude práve tá odroda, ktorú chcete a ktorá sa svojou veľkosťou hodí na balkón.

Podľa mojich skúseností je starostlivosť o jedlý balkón taká istá, ako o okrasný. Potrebujete rovnaké truhlíky, podobný substrát a tiež vodu. Aj dozrievajúce jahody a paradajky urobia váš balkón farebný a krásny. Rozdiel je v tom, že sa zo svojej záľuby môžete nie len tešiť, ale aj najesť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať