Ako mať záhradu, ktorú vám budú závidieť všetci susedia

Mať dom s veľkou záhradou je asi snom každej mladej rodiny. Avšak neprináša to len výhody z jej využívania, ale aj starosti so starostlivosťou o ňu. Máme tu pre vás niekoľko tipov, ako záhradu opatrovať a spraviť z nej takú, ktorú vám budú závidieť všetci susedia.

 


Článok nie je námetom na to, ako pestovať plodiny a zbierať úrodu, ale dá vám zopár informácií o náradí potrebnom na obrábanie záhrady. Veď akí by to boli z vás domáci majstri, keby ste nemali všetok potrebný sortiment a náradie na prípadné opravy v dome, okolo neho a na jarné či jesenné upratovanie záhrady.

Kto chce mať peknú úrodu, musí sa o ňu vedieť aj postarať

Súčasťou výbavy každého domáceho majstra by určite mali byť klasické pomôcky a náradie ako kliešte, kombinačky, kladivo, skrutky, klinčeky, matice, skrutkovač, potreby na maľovanie, meter a iné drobné predmety, ktoré môžete elegantne schovať do kufríka na náradie.

Pokiaľ si chcete v záhrade dopestovať vlastnú úrodu, súčasťou vášho záhradného vybavenia by mali byť určite nasledujúce veci:

  • Hrable – na úpravu pôdy pred sejbou a po nej, na vyčistenie trávnika od listov na jeseň a od trávy po kosení trávnika;
  • vidly a rýle – potrebné na úpravu pôdy pred sejbou a po nej;
  • lopaty a lopatky – pri vysádzaní malých aj väčších rastlín;
  • záhradnícke nožnice a pílky – na rezanie a strihanie rastlín, bylín, živých plotov a tenších konárov;
  • kosačka – na úpravu trávnika;
  • krhla a hadica – na polievanie záhrady.

Všetky tieto záhradné pomôcky majte uskladnené na takom mieste, aby ste ich v prípade potreby vedeli čo najrýchlejšie nájsť – ideálne v garáži, záhradnom domčeku či v pivnici.

Posedenie v záhrade či altánku

Ak máte v záhrade altánok, terasu alebo iné miesto určené na posedenie a oddych, ste šťastný človek. Nie je nič lepšie ako sa zobudiť do krásneho víkendového rána a v pokoji si v záhrade vypiť rannú kávu alebo prečítať dobrú knihu. Máme tu niekoľko tipov na kvalitný záhradný nábytok, ktorý by vo vašej záhrade nemal chýbať.

Jednou z možností finančne prijateľného vybavenia do záhrady je oceľová záhradná súprava pozostávajúca zo stola, dvoch kresiel a 2-miestnej sedacej lavice, ku ktorej sú k dispozícii na zakúpenie aj vankúšiky či podsedáky. Iným variantom je drevený malý stolík s dvomi stoličkami, ktoré sú svojimi rozmermi ideálne na menšie terasy a balkóny. Pre náročnejších klientov odporúčame sedaciu súpravu, ktorej súčasťou je elegantný stôl so sklom na vrchu a pohodlné ratanové kreslá s ukladacím priestorom. Ak sa radi opaľujete, určite oceníte polohovateľné ratanové ležadlo s pevným rámom a pohodlnou polstrovanou podložkou. Samostatne si môžete zakúpiť aj kovové stolíky a lavičky na sedenie. Pre ešte väčší relax si mnohí z vás zadovážia hojdacie kreslá, hojdacie lavice či siete, kde si môžete dopriať poobedňajšiu siestu.

Leto je časom nielen dovoleniek, ale aj posedení, osláv a grilovačiek v kruhu rodiny či priateľov, a tak určite hlavne páni radi využijú možnosť ohúriť návštevu čerstvo ugrilovaným mäsom a zeleninou. Využiť k tomu môžete menšie grily, avšak vhodnejšou voľbou je kvalitný oceľový gril na kolieskach s odkladacím priestorom.

Mať bazén neznamená len samé pozitíva, ale aj mnoho starostí

Stalo sa vám, že ste išli okolo rodinných domov a spoza plota ste počuli radostný smiech a zvuk vody? Áno, bazénu sa skutočne potešia malí aj veľkí…  Avšak nie každý si na začiatku uvedomuje, koľko energie treba vložiť do starostlivosti oň. Aby vám voda vydržala čo najdlhšie čistá, súčasťou každého aj menšieho bazéna by mala byť kvalitná filtrácia vody.

mostík

Potrebné je pravidelné čistenie a zbieranie nečistôt z povrchu vody, nakupovanie dezinfekčných a čistiacich tabliet do vody a každodenné zakrývanie bazéna na večer, aby sa doň nedostali nežiaduce hlodavce, vtáctvo alebo väčší hmyz. V závislosti od toho, v ktorej časti Slovenska bývate (hlavne v severnejších častiach), budete pravdepodobne potrebovať aj ohrev vody, keďže súčasné letá bývajú viac daždivé ako slnečné a teplé.

Ak už bazén máte, môžete si k nemu prikúpiť rôzne príslušenstvo od zakrývacích plachiet cez nafukovacie matrace, filtrácie, tepelné čerpadlá a ohrievače vody, vodné vysávače, až po chemické prípravky na čistenie vody.

Veríme, že s týmito základnými tipmi a ďalšími radami, ktorých je na internete neúrekom, zvládnete starostlivosť o svoju záhradu bez problémov a odmenou za to vám bude miesto, kde si dokonale oddýchnete a načerpáte nové sily do života.

Komentovať