Najodolnejšie ploty medzi pletivami

Trendy v bývaní a stavebnom dizajne neobchádzajú ani ploty. Aktuálne sú v kurze jemné a čisté línie oplotení, ktoré ladia s modernými rodinnými domami. Rôzne ozdoby a dekorácie, či pestrofarebné ploty už dávno nie sú v móde.

 

A tak sa na scénu dostávajú pletivové ploty a zvárané panely, ktoré dokonale spĺňajú požiadavky modernej doby. Majú jednoduchý, svieži dizajn a navyše sú dostatočne pevné a odolné voči vonkajším podmienkam.

Keď sila a dizajn idú ruka v ruke

Presne také sú zvárané panely. Majú čistý pravidelný dizajn a dostanete ich v neutrálnej antracitovej alebo prírodnej zelenej farbe.

Kvalitné zvárané plotové panely sú vyrábané z kovových drôtov s hrúbkou aspoň 4 mm.

Na trhu dostanete aj plotové panely, ktoré sú vyrobené z drôtov s priemerom 3,5 mm a menej. Sú síce lacnejšie, ale už nie sú natoľko odolné voči mechanickému poškodeniu a ľahko sa deformujú.

Pevnosť a odolnosť plotových panelov definuje už spomínaný priemer drôtu, ďalej veľkosť oka, dĺžka panela, počet prelisov a úchytov.

Čím menšiu veľkosť oka a dĺžku panela zvolíme, tým pevnejší plot dosiahneme. U prelisov a úchytov platí – čím viac, tým lepšie.

Aby boli panely odolné aj voči vonkajším vplyvom počasia, musia mať kvalitnú povrchovú úpravu. Najodolnejšie sú pozinkované ploty s vypaľovanou polyesterovou farbou. Je to tá najúčinnejšia exteriérová úprava pletiva proti korózii aká v súčasnosti existuje.

Ako alternatívu k polyesterovej farbe môžete použiť poplastované ploty. V tomto prípade je pozinkovaný drôt obalený v špeciálnej PVC farbe.

Ani klasické pletivo nezaostáva

Aj klasické štvorhranné alebo zvárané pletivo v rolkách môže byť vysoko pevné a odolné, len treba vedieť, ako na to.

Vysokú pevnosť a odolnosť pletiva dosiahneme jeho dostatočným napnutím. Počas montáže sa pletivo napína pomocou špeciálnych napinákov. Vyžaduje si to určitú manuálnu zručnosť alebo odbornú montáž.

Nedostatočne napnuté pletivo nedrží tvar, prehýba sa, visí a tým stráca na prirodzenej pevnosti.

Veľmi dôležité je aj dodržanie odporúčanej vzdialenosti medzi plotovými stĺpikmi. Ideálne rozostupy sú 2 až 2,5 metra.

Zvýšiť pevnosť pletiva môžete vzperami. Odporúčané sú dve vzpery na 25 metrov oplotenia. Ak chcete dosiahnuť extra pevné oplotenie, môžete zvýšiť počet vzpier.

Doprajte vášmu oploteniu jedinečný dizajn

Pletivové ploty a zvárané panely sú dostatočne pevné, aby tvorili oporu pre popínavé rastliny, alebo tvorili nepriechodnú zábranu za živými plotmi.

Zelený plot plní nielen okrasnú funkciu. Zachytáva prach, vietor, tlmí hluk a vytvára príjemnú klímu na záhrade.

Komentovať