Opory z betonárskej výstuže sú na zeleno

Ako opory pre kvety aj zeleninu s obľubou používame betonársku zváranú výstuž, takzvanú karisieť. Vždy keď potrebujem, mám možnosť výhodne získať sieť s okami 15 x 15 cm, zváranú zo železa priemeru 5 mm. Panel je veľký 3×2 mm, vždy si ich nechám nastrihať na potrebné rozmery alebo rozdeliť na 2×1,5 m kusy, ktoré potom doveziem na záhradke auta do záhrady. Potom ich delím na veľkosť, ktorú si „objedná“ priateľka, malou rozbrusovačkou. No nie vždy mám čas natrieť ich ochranným lakom. Samozrejme, že železo bez antikoróznej ochrany časom zhrdzavie. Nevyzerá to dobre a navyše sa človek pri kontakte s takouto oporou aj zašpiní. Teraz na jar som sa dostal k tomu, že som aj staršie kusy kari sietí natrel na olivovú farbu.

Prvú várku kari siete som vlani doviezol deň po dodávke balíka sieťoviny z továrne. Čisté železo som okamžite po narezaní natrel sivou základnou syntetickou farbou. Bujne rastúce divé paradajky a uhorky však spotrebovali všetky opory.

opory na vyvýšenom záhone

Takže som doviezol ďalšie dva panely a ihneď po narezaní išli na svoje miesto, na farbenie už nebol čas. Pretože jeden deň natriem jednu stranu, druhý deň druhú, tretí deň opravujem jednu stranu, štvrtý deň druhú, niekde tie opory musia byť opreté a tam sa štetcom nedostanem. Skrátka to dlho trvá a rastliny toľko čakať nemohli.

farba zelená Alkyton

Teraz na jar, kým opory nie sú potrebné, som kúpil zelenú farbu Alkyton, ktorá sa môže natierať priamo na hrdzavý povrch. Oxidy železa neutralizuje a vytvára na povrchu pružný farebný film. Ponatieral som najprv už vonku stojace opory pre klematisy aj opory na uhorky.

Medzitým som kúpil ďalšie tri panely betonárskej sieťoviny a narezal ich. Boli rovnako hrdzavé, ako tie naše vlaňajšie. Prešiel som ich najprv oceľovou kefou a tiež ponatieral alkytonkou. Je to síce drahá farba, ale odpadá zložité odstraňovanie hrdze z celej sieťoviny a potom náter základnou farbou a na vrch ešte vrchnou zelenou. Takže by som aj tak musel kúpiť dve piksle farby, nič by som neušetril, len minul viacej riedila na umývanie štetcov a robil to dvojnásobný čas. Takže za pätnásť eur mi tá farba vlastne veľa peňazí a času ušetrí.

V každom prípade sú už všetky opory v záhrade na zeleno a nemusíme sa báť, že sa o ne v lete zašpiníme. Farba tiež chráni samotné železo pred úplným zhrdzavením a predĺži životnosť opory pre každú rastlinu. A za to sa oplatí pár eur a trochu času náteru betonárskej ocele venovať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať