Kevlarové rukavice ochránia pred porezaním a popálením

Manuálna práca so sebou prináša niekoľko úskalí, na ktoré treba vždy myslieť. Ruky, ktoré pri tejto práci používame najviac, by mali byť chránené pred nebezpečenstvami, ktoré im počas práce hrozia. Horúce či ostré predmety môžu rukám nepekne ublížiť, ochránia ich však kevlarové rukavice.

 

Rukavice sú dôležitou súčasťou nebezpečnej práce

Kevlar je špeciálna chemická zlúčenina, z ktorej pod vysokými teplotami a zmenou skupenstva vzniká vlákno. Z neho sa vyrába kevlarová tkanina, ktorá je vysoko odolná proti porezaniu, ohňu a vysokým teplotám. Kevlarové rukavice sú preto špeciálnou ochranou pred nebezpečnými prvkami, s ktorými pri práci môžete prísť do kontaktu.

Samotný názov kevlar je obchodnou značkou para-aramidového vlákna uvedeného na trh firmou DuPont v roku 1971. Táto americká spoločnosť je jedným z najväčších svetových koncernov v oblasti chemickej výroby, najmä výroby a spracovania polymérov. Svetovú slávu získali firme patenty na materiály ako Nylon, Teflon, Lycra alebo Kevlar.

Kevlarové rukavice sú dobrým pomocníkom v práci aj doma

Kevlar sa používa všade tam, kde je potrebná mimoriadna pevnosť a tepelná odolnosť. Vyrábajú sa z neho aj časti lietadiel a raketoplánov, časti bŕzd a podvozkov, nepriestrelné vesty, topánky proti nášľapným mínam, prevodové remene, optické a telekomunikačné káble, ochranné prilby, rôzne druhy športového vybavenia a podobne.

Kevlar je veľmi odolný voči extrémnym teplotám, zachováva si svoju pevnosť a pružnosť aj pri teplotách až do -196 °C. Pri nízkych teplotách je dokonca o niečo pevnejší. Nie je však vhodné používať ho na priamom slnku, pretože ultrafialová zložka slnečného žiarenia kevlar degraduje a rozkladá. Vďaka protišmykovej vrstve na kevlarových rukaviciach vám predmety z rúk nevykĺznu, dobre priľnú aj na mokrom povrchu.

Pracovné rukavice chránia ruky pred mechanickým poškodením ostrými nástrojmi. Vhodné sú najmä pre prácu s elektrickým náradím, motorovými pílami alebo vŕtačkami. Poskytujú spoľahlivú ochranu pred popáleninami, preto sú vhodné aj pre sklárov či pracovníkov v chemickom priemysle. Tento typ rukavíc však využijete aj v domácnosti pri náročnejších prácach, ale aj pri grilovaní. Vďaka kevlarovým rukaviciam sa nepopálite, ani keď je gril rozohriaty na 260 °C.

Komentovať