Najlepšie siete proti vtákom na hrozno

Leto a jeseň je časom zberu úrody. Dozrieva ovocie na stromoch a ovocných kríkoch. A tak, ako sa naň tešia záhradkári, tak naň striehnu nenažraní škodcovia. Nejednému záhradkárovi sa už stalo, že sa chystal obrať svoje kríky a po príchode do záhrady mu ostali len oči pre plač. Obrali mu ich žravé vtáky. Tak ako muchovníky, ríbezle či arónie je ohrozené aj hrozno. Niektoré dozrieva už v auguste a preto je najvyšší čas začať ho chrániť. Pomáha sieť proti vtákom?
Na úvod pripomeniem známy, no často „zabúdaný“ fakt, že počet a rozmnožovanie živočíchov závisí od dostupnosti potravy. Keď je potravy dostatok, rodia sa nové pokolenia ako na bežiacom páse, čo do množstva aj čo do častosti. A keď je potravy menej, prežívajú len silnejšie jedince a aj potomstva je menej. Príroda nezvykne robiť chyby a jej princípy je dobré poznať. A teraz sa skúste zamyslieť nad prikrmovaním vtáctva, keď sa pozriete na svoju zdevastovanú úrodu, do ktorej ste investovali nemalé prostriedky a úsilie.

Žiaľ moderná doba chráni kdečo, len nie človeka. Akoby jeho zdravie, nezávislosť a sloboda bola niekomu tŕňom v oku. A kým „za oných čias“ bolo bežné zobrať vzduchovku a nejakého toho škorca „sundať“, dnes na vás vybehnú ochrancovia prírody a vytiahnu bloček so spoločenskou hodnotou vtáka. Zaujímavé, že keď niekoho mačka si uloví vtáčika, to nevadí, to nie je pytliactvo, to len pes… A tak v produkčných vinohradoch namiesto brokovnice, ktorá škodce eliminuje a zabraňuje exponenciálnemu rastu ich počtu, sa používajú plynové delá, ktoré vtáky na chvíľu vyplašia. A pošlú k susedovi. Pritom hrozno je umelo pestované za účelom produkcie a zisku, nijaká „samo sa to príroda“, kde by bol počet jedincov priamo úmerný iným samoopravným mechanizmom. Jedine taká ochrana je zákonom prípustná, ktorá vás stojí peniaze a štátu prináša zisk vo forme DPH.

Takže v zastavaných oblastiach, čo sú zvyčajné záhrady na vidieku, nieje možné ani plynové delo ani iný kaliber s projektilom. Zostáva jediná možnosť, nakúpiť sieť proti vtákom a prekryť aspoň najcennejšie odrody, aby sa k nim vtáky nedostal a nezožrali ich.

Za tie roky sme v záhrade vyskúšali rôzne siete. Najviac sa v rôznych záhradkárstvach predávajú také zelené s okami asi 10 x 10 mm, mne ale pripomínajú skôr rybárske siete, lebo sa do nich všetko chytá, ako šupiny kaprov do siete. Ťažko sa naťahujú a ešte ťažšie sa skladajú a sú schopné pri položení na ovocné kríky ich časom poškodiť, lebo cez ich oká prerastú halúzky a listy.

Raz som objavil siete Skveler od Kinekusu a odvtedy iné nechceme. Majú oká 5 x 10 mm, sú akoby tkané, nie lisované, halúzky cez ne neprerastajú a cez sieť sa k hroznu, ale ani k bobuľovému ovociu na kríkoch, nedostanú nie len vtáky, ale ani osy! Po prvom nákupe a prvej sezóne sme objednali ďalšie a už používame len tieto. Najlepšie pre nás sú siete proti vtákom Skveler 6 x 10 m, pretože po rozstrihnutí po dĺžke máme dva kusy 3 x 10 m a naše rady vo vinohrade majú dĺžku 9 m a výšku 1,6 m. Siete prehodíme cez rad ponad stĺpiky a horné vedenie a máme zakryté. Konce siete proti vtákom fixujeme na bokoch aj na spodku obyčajnými drevenými štipcami na prádlo. Jednoduché, účinné a ľahko sa dostaneme k hroznu, keď si chceme pochutnať. Ale vtáky nemajú šancu 😉

Siete sa predávajú aj v iných rozmeroch, stačí si vybrať. Kúpte si sieť proti vtákom Skveler, ešte je čas ochrániť svoju úrodu hrozna aj drobného ovocia.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať