Netradičná kosačka

kosenie Súčasťou každej záhrady je aj trávnik. U niekoho väčší, niekde menší. Tráva môže byť zdrojom potravy pre zajace, kozy, kravy, kone, ovce. No ak nemáte zvieratá, aj tak treba trávu kosiť, lebo by inak nekontrolovane prerástla každému záhradkárovi cez hlavu. Od tradičnej ručnej kosy cez ručné elektrické aj motorové vyžínače a krovinorezy po kosačky s pojazdom a rôzne traktorové kosačky máme k dispozícii rôzne nástroje podľa veľkosti plochy, o ktorú sa máme postarať. Medzi mnohými kosačkami vyniká však jeden typ, vhodný aj pre starších záhradkárov.
Azda najrozšírenejším typom stroja na kosenie trávy v záhradách sú vyžínače a krovinorezy. Menšie vyžínače sú poháňané elektrickým 230V alebo akumulátorovým elektromotorom alebo menším spaľovacím motorom cca 25 až 35 ccm veľkým. Na zahnutom konci tyče sú vybavené hlavicou so strunou o priemeru od 2 do 2,4 mm. Krovinorezy mávajú väčšie motory, cca 40 až 50 ccm, na konci tyče sú vybavené prevodovkou do pomala a osadené žacou hlavou so strunou 2,4 až 3 mm hrubou alebo oceľovým troj alebo štvorzubovým kolesom. Rozdiel býva nie len vo výkone, ale aj v hmotnosti. Kým motorové vyžínače mávajú hmotnosť okolo 7 kilogramov, krovinorezy hravo dosahujú váhu 15 kilo.

Pre kosenie trávy v malej 4 árovej záhrade, prevážne okolo stromov a chodníka, sme používali malý vyžínač s dvojtaktným motorom. Keď sa prvý po desiatich rokoch používania doslova zodral, piest už nemal kompresiu, rozhodli sme sa ho nahradiť rovnako veľkým novým vyžínačom. Na kosenie malých kúskov trávnatých plôch úplne stačil.

poslednekosenie

Keď sme sa rozhodovali kúpiť väčšiu záhradu, začali sme zvažovať aj ďalšie kosačky. Pretože malým vyžínačom kosiť veľké plochy jednoducho nejde. Dlho to trvá, malý výkon nie je stavaný na veľa trávy. Pre plochy cca 15 árov sa nám ale nechcelo kupovať veľké kosačky v cene do tisíc eur. Lištová kosačka s motorom sa mi zdala technicky komplikovaná, bubnová kosačka zbytočne veľká a drahá na to, že trávu sme nechceli kosiť a sušiť seno na kŕmenie.

Pri hľadaní vhodnej kosačky pre naše uvažované potreby sme našli zaujímavý typ kosačky s podvozkom. A za veľmi príjemnú cenu. Výrobca v podstate využil motorovú jednotku z bežného vyžínača o objeme 42 ccm aj žaciu hlavu či oceľový trojzub na skrátenej hriadeli. Nosné popruhy nahradil jednoduchým podvozkom s dvomi pneumatickými kolesami. K tomu nastaviteľná rukoväť s ovládaním otáčiek pohonného motora a vypínač zapaľovania a netradičný krovinorez na podvozku je na svete.

kosacka na podvozku

Pri kosení ho obsluha vedie ako detský športový kočík pred sebou, všetku hmotnosť zariadenia majú na starosti dve kolesá. Motorová jednotka je na podvozku ľahko prestaviteľná do troch polôh, takže kosí trávu nie len pred kosačkou, ale aj po ľavom alebo pravom boku. Výhodné to je, keď potrebujete kosiť popri plote alebo vedľa járku. Kolesá idú po pevnom podklade, žacia struna kosí na bok od stroja.

Nevýhodou kosačky Zipper Zi-Mos125 sa môže zdať úzky záber. 45 centimetrov pri kosení strunou. Keď kosíte s vyžínačom na pleciach, tak rotačnými pohybmi v bedrách dosiahnete oveľa širší záber kosenia. No aj pocítite oveľa väčšiu únavu. Zipper je ale tak silný, že stačí posunúť plastový ochranný kryt žacej hlavy trochu dozadu a hneď môžete kosiť v zábere 55 cm. Je to výhodné vo vysokej tráve, lebo šírka kosačky cez kolesá je 48 cm a pôvodný záber kosenia len 45 cm.

Je oveľa menej namáhavejšie prejsť po záhrade pár krát hore-dolu s kosačkou na kolesách, než niesť na svojich pleciach ťažký krovinorez a kosiť vysokú trávu s ním. Vďaka tejto netradičnej kosačke, vhodnej aj pre dôchodcov alebo invalidov, sa stalo pre nás kosenie aj veľkej lúky jednoduché a bez veľkej námahy. Navyše cena takejto kosačky nedosahuje ani zlomok ceny veľkej bubnovej kosačky, pre ktorú by bola naša lúka aj tak malá.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať