Oddychová lavička so stolčekom

Na čo chodíte do záhrady? Otázka, ktorou dokážem vyviesť z miery mnohých ľudí. Odpovede sú väčšinou, že pestovať zeleninu, pestovať ovocie, obrábať pôdu, kosiť trávnik… My tiež máme záhradu aj ako produkčné miesto, ale aj ako priestor na oddych. Duševný aj telesný. To znamená, že nerobíme nič na silu, nedrieme, ale len toľko, koľko vládzeme. A najmä si chceme záhradu, prácu v nej aj jej plody, užiť. Preto máme naplánované aj oddychové miesta a nedávno sme dokončili ďalšie z nich.

Asi v polovici je záhrada rozdelená plotom na dve časti. Zatiaľ sa intenzívne venujeme dolnej polovici, hoci už sme vysadili prvé stromy aj na polovicu hornú. Zatiaľ je to najmä zdroj sena na mulčovanie. Práve na rozhraní oboch polovíc sme umiestnili drevenú lavičku.

Pretože je naša záhrada v kopci, najprv som pre lavičku musel upraviť miesto. Zemina zo zárezu svahu skončila pri kompostovisku, na jar ju použijem na doplnenie substrátu vyvýšených záhonov, ktorý každý rok trochu klesá. Kombinácia štrku, fólie a betónových dlaždíc dáva ploche stabilitu a bráni prerastaniu bylín.

Aby lavička dlho vydržala, je akáciové drevo napustené olejom a navoskované včelím voskom. Samotnú konštrukciu som spevnil pozdĺžnou výstuhou a dvomi nohami v strede, aby si naozaj mohli sadnúť tri osoby bez obáv. Hoci najčastejšie sedíme na nej len dvaja a strednú časť využívame ako skladací stolček na šálky s kávou.

Lavičku som nevyrábal sám, je to z internetového shopu kúpená skladačka. Pre mňa skôr polotovar. Impregnácia a spevnenie spojov lepidlom trvalo dlhšie, ako samotná montáž podľa návodu, ale aj tak mi to ušetrilo kopu času. Lavičke by teraz nemalo vadiť ani plné zaťaženie ani takmer celoročný pobyt na slnku a daždi. Na zimu samozrejme lavičku odnesieme do domu.

Kedykoľvek máme trochu času, vyjdeme si k lavičke a pozeráme sa do našej záhrady. Od juhu a západu nám poskytuje tieň rozrastajúci sa orech, po bokoch ovocné stromy smerujú náš pohľad mimo záhrady susedov. V máji máme všade okolo jahody, neďaleko egreše a ríbezle a na jeseň bude dostatok ovocia na stromoch. Ideálne miesto na odpočinok.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať