Po rozbahnenom trávniku už nemusíme chodiť

Keď sme si kupovali našu záhradu v kopci, nemohli sme si nevšimnúť, ako veľa vody býva najmä v úzkom mieste medzi záhradou a dvorom pred starým domom. Daždivé obdobie alebo odmäk v zime vždy znamenal trochu problém s chodením v tomto mieste. Postupne robené permakultúrne opatrenia situáciu vždy zlepšovali, ale niektoré dni bol problém výraznejší. Takže sme museli siahnuť po trošku radikálnejšom opatrení a kus exponovaného trávnika mechanicky spevniť.
Nasadenie batérie vŕb na jednej strane a tekvice s uhorkami na druhej strane výrazne odčerpali množstvo vody pod povrchom trávnika účelným spôsobom. Keď sa ale spojí nárazové množstvo zrážok, absencia odkvapu na dlhom dome susedov a častejšie prechody z dvora do záhrady cez najužšie a najmokrejšie miesto, výsledok je neutešený. Trávnik rozbahnený, topánky špinavé, šmykľavo. Cieľom bolo zľahčiť prechod na cca 4 m dlhom úseku trávnika a pritom sa vyhnúť betónovaniu alebo navážaniu množstva štrku.

V prvom pláne ma napadlo použiť betónové zatrávňovacie dlaždice a vytvoriť tak spevnený chodník, cez ktorý by tráva prerastala a nebolo to nevzhľadné a šedivé. Začal som zisťovať možnosti, rozmery, ceny a hmotnosti a veru poviem vám, že sa mi vôbec nechcelo nadrapovať sa s toľkou ťarchou. Nie len, že by som si musel pre ne ísť do predajne, naložiť do kombíka, potom v záhrade vyložiť a nakoniec ich klásť na miesto. A vyzeralo by to hnusne.

Pri hľadaní dlaždíc som našiel na nete aj rôzne druhy plastových zatrávňovacích dlaždíc a rohoží. Väčšina z nich sa kladie na upravenú plochu, zasype substrátom a zaseje tráva. Opäť kopa práce s odstraňovaním trávnika, či skôr blata, dovoz čistého substrátu… No objavil som jednu, ktorá je konštruovaná tak, že sa položí na trávnik a zatlačí doň. Jednoduché, rýchle.

Plastové dlaždice sú vybavené zámkom, pomocou ktorých sa spájajú do väčších plôch. Na jar minulého roka som objednal balík dlažby a položil ju na najexponovanejšie miesto v dĺžke 4,5 m a šírke 60 cm. Zatlačil som ju do mäkkého a pozoroval, ako sa to bude celé vyvíjať. Plastový chodník postupne prerástol trávou, až ho nakoniec ani nebolo vidieť.

Už od momentu položenia sa výrazne zlepšil prechod do záhrady. Váha človeka sa pekne rozložila na väčšiu plochu, nikam sme sa nezabárali a neničili koreňový systém trávnika. A v lete sa dalo po dlažbe prejsť kosačkou a trávu zarovnať.

Len nie našim elektrickým fúrikom. Je trochu širší. A tak sme si povedali na jeseň, že náš plastový zatrávňovací chodník trochu rozšírime. Objednal som zase zopár dlažíc a položil ich k pôvodnému prechodu.

Najskôr som ale očistil okraje pôvodnej dlažby, aby som sa dostal k zámkom na dlažbe a potom som zhora začal pripájať spojený pás nových dlaždíc s tým starým, pomáhal som si malým pajsrom.

Po pripojení som pár razy prešiel po nových dlaždiciach, aby som ich zatlačil do mäkkej trávy a pre istotu som nový chodník pripevnil k zemi polmetrovými oceľovými hákmi k sádrokartónu. Teraz už máme najmokrejšie miesto pri dome dobre spevnené a chránené pred úplným zničením trávnika. Do leta aj nové zatrávňovacie dlaždice zarastú trávou a budeme chodiť po tvrdom a rovnom.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať