Hoci je Zipper Zi-MOS125 moja najobľúbenejšia kosačka z toho radu, ktorý v záhrade využívame, nebyť kutilom a modelárom, asi by som si s ňou veľmi nepokosil. Pretože tak, ako vyšla z továrne, vyžaduje veľa úprav, alebo následných opráv, aby sa dala používať na údržbu záhrady a kosenie trávnika. Pretože využíva komponenty motorovej jednotky rovnaké, ako iní výrobcovia, či skôr predajcovia vyžínačov a kosačiek, problémy sú prevážne s podvozkovou časťou. A ani predajca mi život neuľahčuje svojím prístupom „mŕtveho chrobáka“. Napriek tomu považujem tento krovinorez na podvozku za vynikajúci nápadom, hoci slabší prevedením. A rád ním kosím, keď si ho opravím.
Hlavnou myšlienkou kosačky Zipper je kosenie vyžínačom bez bolestí chrbta za nízku cenu. Pretože motorové kosačky s pojazdom a s nožom medzi kolesami pokosia len nízku trávu, veľké kosačky s bubnom vpredu na vysokú trávu sú drahé a krovinorez na popruhoch nie je vhodný na kosenie veľkých plôch. Zato Zi-MOS125 kombináciou vyžínača a podvozku sa vyznačuje nízkou cenou, možnosťou kosiť ako vysokú tak aj nízku trávu aj okolo plotov a stromov, nie len súvislých plôch na lúkach. Kosí aj na rovine aj na svahu. Jeho výhodou je aj to, že vás z neho nebolí chrbát. A nevýhodou veľká poruchovosť.
Hneď pri prvom kosení som musel riešiť niekoľko drobných problémov. Oceľový trojzub nie je vhodný na kosenie trávy svojím úzkym záberom, široký podvozok neprejde cez vysokú trávu. Dodávaná strunová žacia hlava vás viacej zlostí, ako slúži, ale po jej výmene za lepšiu je kosenie hneď pohodlnejšie. No keď mi praskol rám kosačky, týždeň som mal v kosení pauzu, väčšinu z nej som trávil neúspešným pokusom presvedčiť dodávateľa kosačky spoločnosť BR EXPORT, s.r.o. – obchodné zastúpenie značky ZIPPER v Slovenskej republike, aby mi poškodený diel vymenila. Nakoniec som si na svoje náklady nechal rám zavariť u kamaráta a kosil som ďalej.
Druhú sezónu kosenia so ZiMOS 125 som tiež nezačal slávne. Vytrhol sa závit spojky ovládania podvozku na poddimenzovanom odliatku. Tak ako v prvom prípade aj tu sa jedná o zlý návrh konštrukcie. Spojka je vlastne diel spájajúci „barany“ krovinorezu s trubkou náhonu hlavy, ale zjavne diel z 42 ccm kosačky nie je vhodný.
Keď som vymenil spojku za robustnejšiu z 50 ccm krovinorezu, všetko funguje tak, ako má. Opäť som opravu riešil na svoje náklady, pretože od apríla, kedy sme prvý raz kosili, predajca do dnešného dňa na môj email o poruche a reklamácii nereagoval.
Z opravenej kosačky som sa dlho netešil. Pri ďalšom kosení, či našťastie pred jeho koncom, v závere júla, sa zaseklo pravé koleso. Pri pokuse to opraviť sa na mňa vysypali guličky. Samozrejme, že som mailom kontaktoval predajcu, lebo kosačka má niečo vyše roka, ale ako by ste určite nečakali, ani ťuk. Ani sa neunúval mi odpísať.
Výmena ložiska kolesa si vzhľadom k opäť odfláknutej konštrukcii náboja vyžiadala všetky moje modelárske skúsenosti, nástroje a pomoc kamaráta, nakoniec sme vonkajší krúžok ložiska vybrúsili a vylámali.
Jeho miesto zaujalo poctivé socialistické ložisko zo starých zásob. Pre istotu som na ložisko a náboj vyrobil jednoduchý kryt, aby sa tam nedostávala tráva.
Ako základ mi poslúžila krytka z peny na holenie, veľká podložka a spona na hadicu. Opäť som mohol kosiť svoju záhradu. Ale iba raz.
Po prestávke som opäť Zippera naštartoval, ale po chvíli zdochol. S takmer plnou nádržou. Trochu skúšania, prevrátenie kosačky a zistil som, že nemám prívod paliva z nádrže do karburátora. Teda mám, ale na dne nádrže sa bezmocne prevaľuje. Známy mi ju vymenil so slovami, že na týchto lacných čínskych kosačkách sa bežne hadička po roku úplne rozpadne.
So Zipperpm kosím rád. Zvláda nerovnosti našej záhrady, dokážem s ním na kolesách manipulovať okolo stromov a kríkov, kosiť popri plotoch aj záhonoch, zvládnem na jednu nádrž aj štyri áre lúky a nemám problém ho (na opravenom kolese) tlačiť ani do kopca. Nerobí mu problém nízka tráva ani tráva po prsia. S novou hlavou Oregon a strunou 3 mm si poradí aj s náletovými drevinami a černičím.
Zi-MOS125 kosí skvele. Keď nie je práve pokazený.